Karlovaský kraj: Na třech tratích asi zůstanou ČD

Autor: Reskátor • info(at)dopravni.net
Zdroj: Právo - Rudolf Voleman
Téma: Monitoring médií • Vydáno dne: 09. 06. 2006


Viamont se přihlásil pouze na tratě z Chebu, ale za mnohem vyšší cenu
Kraj si zpracovává podrobnou analýzuNa dalších regionálních tratích z Karlových Varů do Potůčků a z Chebu do Aše a do Lubů, na jejichž provozování vypsal Karlovarský kraj koncesní řízení, budou s největší pravděpodobností i v příštím roce jezdit České dráhy (ČD).

„Výběrového řízení na trať Karlovy Vary – Johanngeorgenstadt v úseku Potůčky se zúčastnil jeden uchazeč, a to České dráhy, a. s., s nabídkovou cenou 26,4 miliónu korun,“ informovala ve čtvrtek mluvčí kraje Andrea Bocková. „Výběrového řízení na závazek veřejné služby na tratích Cheb – Luby a Cheb – Aš se zúčastnili dva uchazeči. Viamont, a. s., s nabídkovou cenou 36 miliónů korun a České dráhy, a. s., s nabídkovou cenou 20,5 miliónu korun,“ pokračovala Bocková s tím, že vítěze bude schvalovat rada kraje a výsledek výběrového řízení bude schvalovat poté ještě krajské zastupitelstvo.

„Rada by měla o záležitosti jednat příští týden ve čtvrtek anebo hned na následujícím zasedání,“ uvedl první náměstek karlovarského hejtmana Jan Zborník (ODS).

„K nabídkám v obálkách si zatím zpracováváme analýzu, co vše mohou pro kraj znamenat, takže si i já osobně na věc zatím pouze třídím názor,“ komentoval Zborník skutečnost, že se nečekaně na trať do Potůčků přihlásily pouze ČD.

 

Kvalitnější a dražší

„Nepodařilo se nám zajistit smluvně vozidla, která by pro nás provozování tratě do Potůčků zajišťovala,“ vysvětlil ředitel divize Regionální dráhy společnosti Viamont František Kozel.

„Máme totiž šest vozidel Desiro blokováno na soutěž na trať Pardubice – Liberec, kterou chtělo ministerstvo dopravy původně vypsat už loni na podzim,“ dodal Kozel.

Zborník v případě tratí z Chebu do Lubů a do Aše předpokládá, že se krajská rada rozhodne pro levnější nabídku ČD. „Prostředky na zajištění základní dopravní obslužnosti jsou omezené. Tím nechci nikterak předjímat rozhodnutí rady, ale osobně si myslím, že rozhodovat budou právě finance,“ poznamenal Zborník.

Kozel tvrdí, že na provozování tratí z Chebu nabízel Viamont kvalitnější soupravy z Německa. „Přiznám se, že jsem čekal ten rozdíl v nabídkové ceně,“ uvedl Kozel.

„Provoz našich souprav je dražší, protože jsou kvalitnější a my si je musíme pronajímat. Nejsme v situaci jako ČD, které dostaly všechna vozidla v rámci transformace státních drah. ČD nám jejich vozidla nechtějí prodat, takže privátní dopravci hledají vozy za hranicemi, které jsou dražší. Celá řada dopravců pak není schopná splnit podmínky koncesních řízení,“ uzavřel Kozel.