Heřmanova Huť - typicky české řešení

Autor: Reskátor • info(at)dopravni.net
Zdroj: Plzeňský deník
Téma: Články • Vydáno dne: 19. 05. 2006


Poslední dobou sledujeme problematiku lokálky do Heřmanovy Huti. Před deseti lety byla na odpis pro nerentabilitu, dnes praská ve švech. Ovšem místo snahy nalezení řešení, narážíme na jeden Legislativní problém za druhým, hledáme důvody proč to nejde a ne najít cestu, jak problém vyřešit. A lidé, tedy cestující? Tam se nám to docela povedlo. Dle tisku již papouškují, co řekli oficiální místa a drží krok.18.5.2006 Plzeňský deník - Plzeň-sever str. 9 Plzeňsko

Cestující: Raději se budeme ve vlaku mačkat

V lokálce z Nýřan do Heřmanovy Hutě se cestující často mačkají. Museli si vybrat. Buď zůstane zachován současný stav, nebo se tísnit nebudou, ale lokálka bude jezdit méně často.

Lidé z Nýřan a okolí si v poslední době stěžovali na provoz lokálky, která navazuje v Nýřanech na spoje z Plzně a Domažlic. Ta jezdí až do Heřmanovy Huti a zpět.

Cestující mají pocit, že jeden vůz lokálky nestačí. Až do zastávky Kamenný Újezd je prý ve vlaku moc plno.

"O problému s lokálkou jsme slyšeli. Myslím si ale, že by se doprava od všech vlaků měla zachovat. Je to pro nás jediné spojení. Jinak tu nejezdí nic. Lokálkou cestuje hodně lidí do škol, do práce a starší lidé jezdí často k lékaři do Nýřan. Budeme radši ve vlaku stát, hlavně když se dostaneme, kam budeme potřebovat," říká Blanka Kalčíková z Heřmanovi Huti.

Na tuto záležitost byli upozorněni i pracovníci Českých drah. "Řešení stížností se naskytla hned dvě. Buď budou jezdit do Heřmanovy Huti dva vozy lokálky, ale pouze jednou za dvě hodiny, nebo zůstane zachován spoj každou hodinu, ale pouze s jedním vozem," uvedl tiskový mluvčí Českých drah Aleš Ondrůj.

Pro cestující z okolních obcí je důležité, aby lokálka navazovala na vlaky přijíždějící na nýřanské nádraží.

"V případě, že bychom vyhověli návrhům a zavedli bychom dopravu se dvěma vozy, nebylo by bohužel technicky možné tuto návaznost dodržet. Trať z Nýřan do Heřmanovy Huti není přizpůsobena na otáčení celých vlakových souprav. Proto by bylo připojení motorového vozu v konečné stanici zpět na začátek soupravy časově náročné," dodal Ondrůj.

Bylo tedy nutné udělat kompromis. S ohledem na potřeby většího počtu cestujících zůstane zachován současný stav tak, aby lokálka navazovala na přijíždějící vlaky. Cestující prý budou raději ve vlaku stát, než aby jim spoj domů nejel vůbec.Články o trati do Heřmanovy Huti