Lubané bojují peticí proti zrušení vlaků

Autor: Tomáš Mykl • mykl(at)centrum.cz
Zdroj: Chebský deník - Michaela Krechlerová
Téma: Monitoring médií • Vydáno dne: 17. 05. 2006


Tento vlak už nepojede, lidé mají smůlu ...Problém s dvěmi rušenými vlakovými spoji řeší Lubané sepsáním petice. K dnešnímu dni ji podepsalo 246 osob.Luby - Lubané se bouří. 28. května přijdou o dva vlakové spoje 27206 z Chebu v 10.11 hodin a 27207 z Lubů v 11 hodin. Někteří se tak nebudou moci dostat na odpolední směnu. Nyní sepisují petici proti zrušení těchto dopravních spojů. Podle ředitele příspěvkové organizace Koordinátor integrovaného dopravního systému Karlovarského kraje Zdeňka Kusého se jedná o dočasné řešení.

"České dráhy nám ruší dva vlakové spoje, lidé mohou jet do Chebu v osm hodin a pak až ve 13," uvedl lubský starosta Jan Kreuzinger. "O této záležitosti jsem se dozvěděl od místního občana, ukončení spojů nám totiž nikdo neoznámil. Místní obyvatelé jsou naštvaní."

České dráhy nabídly Lubům provoz těchto spojů za 360 tisíc korun, a to od konce května do prosince. Podle starosty se jedná o velké finanční výdaje města, a tak uvažuje o autobusové dopravě, která by město vyšla měsíčně na 37 tisíc korun.

"Rušení vlakových spojů je pro nás velký problém, někteří obyvatelé se nemají jak dostat do práce na odpolední směnu," řekl Kreuzinger.

Spoje Koordinátor integrovaného dopravního systému Karlovarského kraje nezařadil do základní dopravní obslužnosti. Potvrdil nám to ředitel této příspěvkové organizace Karlovarského kraje Zdeněk Kusý.

"V celém Karlovarském kraji jsme museli provést drobné úpravy v jízdním řádu," řekl Kusý. "Jedná se o dočasné řešení, a to od 28. května do konce letošního roku. "Důvodem byly vysoké náklady na dopravní obslužnost, proto mimo jiné i v Lubech vybral koordinátor dva nejméně potřebné vlaky."

Podle Kusého mají Lubané možnost si vlakové spoje hradit z městské pokladny, nebo si zajistit autobusového dopravce, který jezdí do nedaleké Plesné.

"Chtěl bych jen upozornit, že Karlovarský kraj tyto dva spoje nezařadil do systému jízdního řádu, nýbrž dopravce," pokračoval Kusý. "Dopravce nyní dvě vlaková spojení zrušil ve vlastní režii," dodal.

Lubanům se zrušení dvou vlakových spojení rozhodně nelíbí.

"Jsem proti, nechci, aby se spoje rušily," sdělil Josef Cígler. "Pokud by k tomu došlo, bylo by fajn, aby se obnovil spoj kolem půl dvanácté, který zde dříve fungoval. Lidé by se neměli jak dostat do práce, což by byla katastrofa," konstatoval.


Redakční poznámka
Zákon č. 266/1994 Sb., §39b, odst.2 praví:
Je-li základní dopravní obslužnost územního obvodu kraje zajištěna veřejnou drážní osobní dopravou, nelze rozpočtové prostředky použít na financování jiného druhu souběžné veřejné osobní dopravy.