Turisté z Brna se ve Vídni svezou se slevou

Autor: Reg. čtenář • webmaster(at)dopravni.net
Zdroj: Moravskoslezský deník - Monika Findoráková
Téma: Turistika • Vydáno dne: 11. 05. 2006


Lidé, kteří jezdí z Brna do Vídně a zpět vlakem, už brzy ušetří. Na zpáteční jízdenku Českých drah se v den její platnosti levněji svezou i vídeňskými tramvajemi a autobusy. Stejně tak přináší česko-rakouský projekt výhody i Vídeňanům. Ti po Brně pojedou úplně zadarmo už 1. června.„Cestující z Vídně do Brna při zakoupení zpáteční vlakové jízdenky získají bezplatnou možnost cestovat městskou dopravou v Brně. Stejně tak Brňané, kteří přijedou s touto jízdenkou do Vídně, získají slevu ve výši čtyřiceti procent na městskou dopravu ve Vídni,“ vysvětlil Květoslav Havlík ze společnosti KORDIS JMK, která je iniciátorem celého projektu.

Na první pohled nerovná výhoda pro Čechy a Rakušany je podle něj spravedlivá. „Systém je nastaven tak, aby nikdo neprodělal. Jakou částku ušetří Vídeňané v Brně, takovou ušetří Brňané ve Vídni,“ informoval Havlík.

V konečném důsledku tak Vídeňan zaplatí za zlevněnou zpáteční jízdenku do Brna devatenáct eur a hromadné dopravy tu od 1. června využije bezplatně. „Brňan dá za zlevněnou zpáteční jízdenku do Vídně jedenáct eur a místo pěti eur za celodenní jízdenku vídeňskou dopravou zaplatí jen tři,“ upřesnil Roland Kern, který na projektu spolupracuje za rakouskou stranu.

Zatímco ale rakouští turisté mohou brněnskou hromadnou dopravou zdarma cestovat už od 1. června, Brňané si na svou slevu ve vídeňské tramvaji ještě počkají. „Očekáváme určité zpoždění z důvodu technicky složitého naprogramování nových jízdenek Českých drah. Levněji by tu ale Češi mohli jezdit už od prosince 2006,“ přislíbil Kern.

České dráhy jsou podle mluvčího Aleše Ondrůje připraveny akci podpořit. „Jedná se přece o podporu turistického ruchu. Nicméně jsme zatím od iniciátorů projektu nedostali žádnou garanci toho, že bude český jízdní doklad uznáván ve Vídni. Proto jsme společnost KORDIS požádali, aby ji co nejdříve zajistila,“ řekl mluvčí Českých drah Aleš Ondrůj.

Podobná „jízdenková spolupráce“ v současnosti funguje už mezi Vídní a Bratislavou. Lidé přijímají výhodnou nabídku s nadšením.