Tendr na privátní rychlíky se znovu zpozdil

Autor: Reg. čtenář • webmaster(at)dopravni.net
Zdroj: Hospodářské noviny - Petr Sehnoutka
Téma: Monitoring médií • Vydáno dne: 29. 04. 2006


749.140

Už na konci letošního roku může na pardubickém nádraží překvapit cestující do Liberce moderní nízkopodlažní a klimatizovaný rychlík soukromé společnosti.

Jestli se tak opravdu stane, rozhodne do konce května Ministerstvo dopravy. Ve hře o provozování rychlíků na trati Liberec – Pardubice, ale i Most – Plzeň, jsou celkem tři firmy. Kromě Českých drah jsou to společnosti Viamont a Veolia Transport (dříve Connex). Všechny tři společnosti totiž do dnešního dne potvrdily, že chtějí v tendru o tyto tratě i nadále pokračovat.V pilotním projektu na provozování rychlíkových spojů soukromníky mělo být přitom jasno už na konci loňského roku. Všechny tři společnosti tehdy nabídly výrazně výhodnější nabídky, než byla původní od Českých drah.

Ministerstvo dopravy však po prvním kole nerozhodlo. Naopak ještě upravilo podmínky a vyhlásilo druhé kolo, které mělo skončit v polovině dubna. Ani tento termín nebyl dodržen. »Myslíme si, že vítěz bude vybrán do konce května,« říká mluvčí Ministerstva dopravy Marcela Žižková.

Zatímco obě soukromé společnosti chtějí na tratě nasadit nízkopodlažní vlaky Siemens, České dráhy chystají motorové rychlíky, které nyní jezdí například z Karlových Varů nebo na Moravě do Jeseníků. »Chceme konkurovat kombinací nízké ceny a kvalitních vozů z poloviny 90. let,« říká mluvčí Českých drah Aleš Ondrůj.

Už po prvním kole předložily dráhy nabídku s nejnižší cenou na jeden vlakový kilometr. Tato cena se neprojeví na výsledné výši jízdného. Důležitá je však proto, že se jedná o tratě, jejichž provoz bude stát dotovat. »Lidé se nemusí bát, že by si v případě cestování naším vlakem museli kupovat zvláštní jízdenku. Navíc ani to, že nasadíme vysoce komfortní vlaky, se neprojeví na ceně jízdného,« říká František Kozel ze společnosti Viamont. Obě soukromé firmy jsou v případě vítězství připraveny nasadit na tratě vlaky pronajaté od německých partnerů. »Řízení je sice vypsáno na dobu osmi let, ale smlouva se podepisuje na jeden rok. Proto je výhodnější si vozidla pronajímat,« dodává František Kozel. Viamont by si pronajal vlaky od společnosti Vogtlandbahn, Veolia Transport od dceřiných společností německé firmy Connex.

Po ročním fungování nového dopravce pak ministerstvo zváží, jaké další dálkové tratě nabídne českým soukromníkům. Se vstupem zahraničních dopravců na české tratě se dá počítat až po roce 2010.Články na téma soukromí provozovatelé železnice