Luxusem proti pendolinu

Autor: Tomáš Mykl • mykl(at)centrum.cz
Zdroj: Deníky Bohemia - Bořek Otava
Téma: Monitoring médií • Vydáno dne: 26. 04. 2006


Nepříštipkařit na regionálních tratích, ale vrhnout se rovnou na hlavní tahy. To je záměr konkurence Českých drah. Příklad? Rychlíky soukromé společnosti Railtrans mají už za půl roku pendlovat mezi Prahou a Ostravou. A na téže trati se brzy může prohánět luxusní „pendolino pro Česko“.Nové rychlíky Railtrans označené RT Express spojí českou a severomoravskou metropoli za tři hodiny 37 minut, takže oproti pendolinu Českých drah na téže trase ztratí 20 minut. Cestující však nemají za jízdenku platit víc než 250 korun, zatímco za cestu naklápěcím rychlovlakem připlatí ještě 200 korun.

„Počítáme s devíti páry vlaků po dvou hodinách denně,“ řekl Petr Šimral, jednatel firmy Railtrans, která chce vynikat hlavně úrovní služeb. Patří k nim například stevard v každém voze první třídy.

Na lukrativní trať mezi hlavním městem a severomoravskou metropolí si dělá zálusk i další soukromý zájemce - přepravní společnost Student Agency. „Od prosince 2008 chceme na trati jezdit s pěti rychlovlaky, a to osmkrát až desetkrát denně,“ řekl majitel a ředitel firmy v jedné osobě Radim Jančura.

Dodavatelem souprav určených pro maximální rychlost povolenou na tratích v Česku, tedy pro 160 kilometrů za hodinu, by mohly být firmy Siemens nebo Bombardier. „Budou to v zásadě regionální vlaky upravené na podmínky Intercity. Vyjdou nejméně čtyřikrát levněji než pendolina, ale nabídnou absolutní luxus,“ dodal Jančura. Jízdenka by měla stát 250 až 300 korun, asi o stokorunu méně, než stojí jízda pendolinem.

Obchodní záměry konkurenčních přepravců na trati Praha – Ostrava se měly dokonce prolínat. Vlaky společnosti Railtrans mohly totiž jezdit v barvách Student Agency - alespoň o tom obě firmy jednaly. „Neodpovídalo to ale naší filozofii. Budou to staré rekonstruované vagony, kterým nevěřím, i když služby mohou být na úrovni,“ dodal Jančura.

„Naše cesty se prostě rozcházely,“ uvedl jednatel společnosti Railtrans Petr Šimral. Firma podle něho bude provozovat rekonstruované klasické vozy s klimatizací a maximálně šesti sedadly v kupé.

České dráhy si ze sílící konkurence, alespoň navenek, nedělají hlavu: „Případný příchod dalších dopravců s pomalejším spojením a cenovou nabídkou odpovídající stávajícím nabídkám ČD by byl spíše konkurencí pro autobusovou dopravu,“ uvádějí ve své tiskové zprávě.

Ale přesto: Dráhy už začaly pracovat na rychlejším spojení pendolinem mezi Prahou a Ostravou, které by mělo trvat jen tři hodiny. Kromě toho chtějí zaručit přepravu cestujících odkudkoli z aglomerací v Moravskoslezském kraji do Prahy za nejvýše tři hodiny a 50 minut. Ejhle, konkurence se sice vůbec nebojíme, ale konat nás nutí.Články na téma soukromí provozovatelé železnice