Trať je zachráněna, zvrat přišel v poslední chvíli

Autor: Tomáš Mykl • mykl(at)centrum.cz
Zdroj: Mladá fronta DNES, Vysočina - Martin Vokáč
Téma: Monitoring médií • Vydáno dne: 25. 04. 2006


Stoletá železniční trať mezi Přibyslaví a Sázavou je zachráněna. Při včerejší avizované poslední jízdě se starostové okolních obcí dohodli na ustavení sdružení a odkoupení trati od vlastníka, strojírenské společnosti SaZ.„Končí éra dosavadního vlastníka trati a nadšenců, kteří ji provozovali. Teď přichází čas obcí,“ vítězně prohlásil po včerejším jednání přibyslavský starosta Jan Štefáček. Ve sdružení by měly být především dvě nejbližší města, Přibyslav a Žďár nad Sázavou, i všechny obce ležící na trati.

V každém případě byla včerejší jízda letošní poslední. Až dojde k formálnímu sestavení sdružení, nastanou jednání o kupní ceně. „Plánujeme to na polovinu května. Vlastník je takovému postupu nakloněn; nabídl nám poměrně vyhovující splátkový kalendář,“ přiblížil Štefáček.

Za kolik by sdružení obcí jedenáctikilometrový úsek železnice, vinoucí se údolím Sázavy, odkoupilo, dosud není známo. Pokud by ji SaZ prodalo pouze za cenu šrotu, stála by obce zhruba osm až deset milionů korun.

Stará železnice získala naději

Během letošního roku chtějí obce sehnat další peníze, mimo jiné i z evropských fondů, na splnění veškerých bezpečnostních požadavků pro veřejnou přepravu. Pokud se vše podaří, mohla by být už za rok na trati obnovena výletní veřejná doprava.

Na starost by si ji opět vzal Klub přátel kolejových vozidel z Brna. Ten se rovněž stane jednou stranou v budoucím sdružení. „Jsou to nadšenci, kteří toho udělali pro záchranu trati strašně moc. Určitě budou dopravu zajišťovat oni, nikoho jiného hledat nebudeme,“ slíbil přibyslavský starosta.

K zásadnímu zvratu došlo doslova za minutu dvanáct. Včerejší jízda byla dlouho dopředu avizována jako rozlučková, vlak měl na starou trať vyjet naposledy. Jenže možná i obrovský zájem o tuto ojedinělou atrakci dosud neúspěšná jednání zcela zvrátil. Projet se historickým vláčkem s parní lokomotivou a šesti vagony chtěly stovky lidí. Někteří se dokonce do vlaku už nevešli, a jen smutně sledovali odjíždějící soupravu. „Takových lidí tady nepamatuju,“ spokojeně konstatoval Jan Perás z Klubu přátel kolejových vozidel.

Spousta nadšenců postávala kolem trati, mačkala spouště fotoaparátů a pozorovala parní vlak hledáčkem videokamery. Pro profesionály, fotografy a filmaře byly určeny sobotní technické jízdy. Ten den nad klikatící se tratí v údolí Sázavy dokonce létalo i letadlo.

„Je to krása. Parní vlak na staré trati, vždyť to je jak z pohádky. Jestli skutečně trať zruší, tak to obrečím,“ rozplýval se milovník železniční historie Jiří Klempíř z Havlíčkova Brodu. „Je to působivá atrakce pro děti i pro turisty,“ přidal se Jaroslav Šmíd. Ten se s celou rodinou přijel do Sázavy podívat z Polné.

Právě jako atrakci pro turisty chce sdružení obcí starou trať pojmout. Podle Štefánkových představ by měly výlety železnicí navazovat třeba na prohlídky přibyslavského hasičského muzea nebo na návštěvy Zelené hory, památky UNESCO ve Žďáru nad Sázavou.Články na téma soukromí provozovatelé železnice