Oblíbený expres končí

Autor: InkA • ivanek.ko(at)centrum.cz
Zdroj: 8.4.2006 Mladá fronta DNES str. 1 Kraj Hradecký
Téma: Monitoring médií • Vydáno dne: 11. 04. 2006


Hradec Králové - Jeden z nejoblíbenějších vlaků, který šest let zajišťuje spojení mezi Prahou a severovýchodními Čechami, zřejmě brzy dojezdí. Je velmi pravděpodobné, že lidé, kteří si oblíbili expres Krakonoš, ho od prosince v jízdním řádu nenajdou. Trasu mezi Prahou a Trutnovem přes Hradec Králové rychlík urazí za tři hodiny.


„Koncepce dopravního spojení Prahy se severovýchodními Čechami se mění. Expres Krakonoš ministerstvo dopravy neobjednalo jako systémový vlak, ale nyní chce dopravu řešit systémově po celý den. Expres nebude zrušen bez náhrady. Věc je ve fázi návrhu a ledacos se ještě může změnit. Faktem však je, že Královéhradecký kraj má kvalitních dálkových spojů dost,“ uvedl Roman Moravčík z Českých drah. Krakonoš sice jezdit nemá, ale dráhy plánují, že vlaky na trati mezi Prahou a Trutnovem přibudou. Mezi Prahou a Trutnovem bude jezdit po dvou hodinách pět párů přímých vlaků.

„Během dne bude zajištěno pravidelné spojení, a to jen o málo pomalejší než dnes nabízí expres Krakonoš. Navíc mezi Hradcem a Prahou se zrychlí trasa u každého rychlíku o deset minut. Za cenu zrušení jednoho rychlejšího spoje jich několik přibude. Z Prahy i z Hradce budou vlaky jezdit každou hodinu. Navíc se zrychlí trasy z Hradce do Trutnova či Náchoda. Změn ve veřejné dopravě bude víc, protože oblast Trutnovska a okolí tratě Jaroměř – Trutnov budou v průběhu roku začleněny do krajského integrovaného dopravního systému Iredo,“ řekl Moravčík.

Podle neoficiálních informací lze s navrhovanými změnami v dálkové železniční dopravě na příští rok počítat z více než devadesáti procent. Přímé spojení Prahy a Trutnova se rozšířilo již při zavedení současného jízdního řádu. Rychlík odjíždějící z Prahy v 10.10 má přímé vozy do Trutnova, které z Hradce pokračují jako spěšný vlak. Při cestě z Trutnova je nyní možno využít spěšný odjíždějící ve 14.30, jenž z Hradce pokračuje jako rychlík. Na pražské hlavní nádraží přijíždí tři minuty před osmnáctou hodinou. Změny v rychlíkové dopravě na trati Praha – Hradec Králové částečně souvisejí i s plánovanou dostavbou dálnice D 11 do Hradce. Železnici tak na této trase vznikne konkurence. Do konce roku se má jezdit po dálnici z Prahy až před Hradec.

Expres nebude zrušen bez náhrady. Věc je ve fázi návrhu a ledacos se ještě může změnit.

O 2 dny později ve stejných novinách se objevil článek, který všechno hezky poplival... Inu můžemem mít každý svůj názor.... Počtětě si a udělejte si vlastní názor...

10.4.2006 Mladá fronta DNES str. 2 Kraj Hradecký, Jiří Štefek, redaktor MF DNES

Poloprázdné soupravy, pomalé drncání po starých kolejích, nenavazující spoje či zpoždění. To je nejčastější charakteristika železniční dopravy v českých regionech ležících mimo hlavní dopravní tepny či koridory. Takovou oblastí jsou i severovýchodní Čechy.

Doby, kdy z Trutnova přes Starkoč do Jaroměře a Hradce Králové jezdily soupravy s mnoha vagony přeplněnými cestujícími, jsou dávno pryč. Lidé zbohatli a doba zrychlila, jezdit autem je pohodlnější než vlakem.

České dráhy na konci roku nejspíš zruší oblíbený expres Krakonoš. Na pražském hlavním nádraží bylo příjemné slýchat jméno podkrkonošského Trutnova mezi názvy cílových stanic, jako jsou Paříž či Košice. Trutnov se prý neztratí.

Dráhy totiž slibují početnější náhradu spojů. Otázkou však je, kdo jimi bude jezdit. Hrstka nadšených cestujících je málo. Nebo snad dráhy nabídnou spoje časově i cenově konkurenceschopné automobilové dopravě či autobusům?