Pasažéři se cítí jako sardinky

Autor: InkA • ivanek.ko(at)centrum.cz
Zdroj: 10.4.2006, Mladá fronta DNES, Kraj Plzeňský
Téma: Monitoring médií • Vydáno dne: 11. 04. 2006


Nýřany - Jako sardinky si připadají cestující, kteří každý den dojíždějí jedním z odpoledních spojů na železniční trati z Nýřan do Heřmanovy Huti na Plzeňsku. Přestože se jedná o nejvytíženější spoj, který odjíždí z Nýřan po půl třetí, musí se všichni namačkat pouze do jednoho motorového vagonu. Drtivá většina z nich jezdí na stejné trase v opačném směru i ráno. To však jsou vagony dva. Navíc kvůli snaze dostat se v Nýřanech do vozu především mladí lidí velmi riskují, když se pohybují v kolejišti.


„Já to nechápu. Každý den vidí výpravčí, že lidé stojí nejen v uličce, ale i v obou chodbičkách, lidé si stěžují a nikdo s tím nic nedělá,“ říká jeden z pasažérů při nastupování do vlaku, na kterého zbylo jen místo v chodbičce.

„Ptala jsem se zaměstnanců stanice a oni mi řekli, že to není možné, protože k obrácení vlaku v cílové stanici je potřeba posunovač, a ten pracuje pouze do půl třetí,“ vysvětluje paní Eva, která tímto spojem denně dojíždí. Vlak však z Nýřan odjíždí krátce po půl třetí.

Dráhy sice nepopírají, že posunovač by musel soupravu se dvěma vagony doprovázet, ale jako hlavní důvod proč spoj neposílí to neuvádějí.

„Na trati platí odpoledne na rozdíl od ranních spojů tak zvaný hodinový takt, což znamená, že vlaky odjíždějí každou hodinu. Díky tomu je také více spojů,“ reaguje mluvčí Českých drah Aleš Ondrůj.

Navíc v první zastávce - Kamenný Újezd - část cestujících vystoupí a dále už spoj není tak plný,“ reaguje mluvčí Českých drah Aleš Ondrůj. Přednost má tedy častější spojení než provoz vlaku se dvěma vozy. „Toto řešení by naopak právě kvůli vyměňování vagonů neumožňovalo tak častý provoz,“ dodává Ondrůj.

Tento argument však cestující příliš neuznávají. Minimálně ještě stanici za Kamenným Újezdem je podle nich situace ve vlaku velmi špatná. „Ráno vagony stihne posunovač vyměnit, vlak odjíždí na čas a v Nýřanech máme dokonce ještě časovou rezervu před příjezdem ostatních spojů,“ říká Pavlína Rybářová, která odpoledním spojem denně jezdí. Boj o místo v jediném vagonu s sebou v Nýřanech přináší i velmi nebezpečnou situaci. Hlavně studenti, kteří přijedou vlakem z Plzně, se snaží dostat rychle do jediného vagonu v motoráku, a proto místo na nástupiště, vyskakují na druhou stranu do kolejiště. Zkracují si tak sice cestu, ale vystupují u koleje, kde právě v té chvíli odjíždí vlak směrem na Plzeň.

„Ti mladí si říci nedají a zřejmě se to bude dít do té doby, dokud někoho vlak nesrazí,“ uvažuje Michaela Jelínková, další z pravidelných cestujících zmíněného spoje.

Redakční poznámka:

Můžeme jen s klidem dodat, že tato trať byla dlouho "na odstřel" stejně jako některé jiné tratě kde se neustále hrozí zastavením provozu a jejich potenciál je ubíjen naprosto nesmyslným vedením vlaků a jejich existence je napadána dokonce i z kruhů, které by se za jejich zachování měly zasazovat.

Články o trati do Heřmanovy Huti