Budyně nad Ohří

Autor: Pavel Kuzebauch • Pavel_Kuzebauch(at)seznam.cz
Téma: Turistika • Vydáno dne: 05. 04. 2006


Starobylé městečko Budyně nad Ohří se nachází mezi památnou horou Říp a zříceninou Hazmburk, které se tyčí na kopci v podhůří Českého Středohoří.Původně dřevěný hrad byl majetkem českých panovníků. počátkem 13.století jej přestavěl král Přemysl Otakar I. do gotického slohu. Jan Lucemburský prodal budyňský vodní hrad Zajícům z Hazmburka. Za jejich vlády na Budyni doznal hrad i celé panství největšího rozvoje. Vodní hrad byl v majetku Zajíců z Hazmburka až do r. 1613, kdy ho byli nuceni prodal rodině Šternberků. Posledním šlechtickým majitelem se stala rodina Herbersteinů, kteří provedli zásadní rekonstrukci v letech 1900 – 1913. v roce 1946 se stal Vodní hrad majetkem města Budyně nad Ohří. V letech 1975 – 1988 proběhla rekonstrukce hradu do současné podoby. Obnova okolních hradeb byla zahájena v devadesátých letech 20. stol. Po uplatněném restitučním nároku rodinou Herbersteinů byl Vodní hrad dne 27. září 1994 soudem definitivně přiznán do vlastnictví města.


Vodní hrad v Budyni

Aktivitou Městského úřadu a Nadace – Historického a kulturního dědictví regionu města Budyně nad Ohří se podařilo v r. 1997, tedy rok po znovuzískání statutu města, otevřít Jandovo muzeum při Okresním vlastivědném muzeu v Litoměřicích z poněkud změněnou expozicí. Vedle původních vystavovaných předmětů se zde objevila zajímavá ukázka alchymistické dílny a laboratoře, ve které je možno shlédnout mnoho přístrojů a zařízení, které byly v alchymii používány. Alchymistická laboratoř, ale i dílna jsou umístěny v autentických prostorách, kde se v době vlády Rudolfa II. alchymie provozovala.

Město Budyně nad Ohří bude velice potěšeno Vaší návštěvou a zájmem o historické klenoty, které se na území města nachází, ale také velice rádi přivítáme i ty, kteří se s městem seznámili již dříve.

Jak se k nám dostenete?

Z Prahy

Praha Mas. nádraží       odj.   8:40

Budyně nad Ohří        příj. 10:52         Os 12310

Z Ústí nad Labem

Ústí nad Labem hl.n.     odj. 10:17

Budyně nad Ohří        příj. 11:23         Os 12311

Odkazy