Rychlovlak Pendolino v Opavě? Proč ne, říkají dráhy

Autor: InkA • ivanek.ko(at)centrum.cz
Zdroj: 4.4.2006 Týdeník Opavský a Hlučínský Region str. 1 T
Téma: Monitoring médií • Vydáno dne: 10. 04. 2006


OPAVA - Na opavském nádraží nasednete do rychlovlaku, za šestnáct minut jste v Ostravě, za další tři hodiny pak v Praze. Vtip? Omyl. Na devadesát devět procent ještě letos minimálně jedna souprava rychlovlaku denně z Opavy do Prahy pojede.


Úředník Karel Masný dojíždí za prací do Prahy. Dnes musí brzo vyjet z Opavy, modlit se, aby mu neujel přípoj v Ostravě, nebo jet o hodinu dřív a mrznout ve Svinově. Jezdí však brzy ráno a to moc přípojů z Opavy do Ostravy nejezdí. „Nejednou se mi stalo, že vlak měl zpoždění a přípoj v Ostravě mi ujel. Jednou jsem dokonce chtěl jet pendolinem, jenže náš vlak nabral takové zpoždění, že pendolino ujelo,“ říká Masný.

Něco podobného by se nemuselo opakovat, tedy pokud České dráhy upraví jízdní řád a přímé spoje z Opavy skutečně zavedou. „Pro mě by to bylo super, navíc by se mi podstatně zkrátila doba jízdy. A nemuselo by to být jen pendolino, stačil by i přímý rychlík,“ uvedl Masný. České dráhy o zavedení pendolin na rekonstruovanou trať vážně uvažují. „Myslím si, že je skoro jisté, že alespoň jedno pendolino by mělo jezdit z Opavy,“ uvedl minulý týden předseda představenstva Českých drah Josef Bazala.

Opavští železničáři rychlovlaky vyjíždějící z Opavy vítají, mimo jiné proto, že by stoupla dopravní prestiž města. „Byl bych rád, kdyby to šlo,“ řekl vrchní přednosta uzlové železniční stanice Opava východ Jiří Valeček. Někteří jsou ale skeptičtí. „Samozřejmě bude dobré, jestli to skutečně vyjde. Ale zatím tomu moc nevěřím,“ uvedl jeden ze železničářů. „O záměru nasadit pendolina však zatím oficiálně nic nevíme,“ dodal včera ráno.

I kdyby pendolina z Opavy nakonec nevyjela, je jasné, že na zdejší koleje vyjedou nové vlaky. Elektrizace a modernizace trati Opava východ – Ostrava-Svinov totiž umožní Českým drahám zavést nové spoje a nasadit nová moderní vozidla. Ještě letos by se měly objevit nové dvoupodlažní vlaky řady 471. „Zatím budou nasazeny dvě soupravy, které budou jezdit hlavně v době špičky. Mají totiž větší kapacitu,“ řekl včera ráno Valeček. Moderní soupravy by se měly točit několikrát denně. Postupem času budou dráhy dokupovat další. „Nové jednotky nabídnou komfortní intervalovou dopravu na celém rameni Opava východ – Ostrava – Český Těšín – Jablunkov,“ vysvětlil mluvčí Českých drah Aleš Ondrůj. Mimo to se uvažuje i o přímých rychlících do Prahy či Brna bez nutnosti přestupu ve Svinově. Pokud by dráhy pendolina z Opavy skutečně nasadily, musely by mezi Opavou a Ostravou jezdit pouze stovkou. Přestože italský rychlovlak je konstruován na rychlost 230 km/ hod., české zákony zatím neumožňují vyšší rychlost než 160 km/ hod., byť se o jejím zvýšení na koridorech uvažuje. Trať z Opavy do Ostravy je však stavěna maximálně na stovku.