Český Krumlov odmítá v blízkosti železniční trať

Autor: InkA • ivanek.ko(at)centrum.cz
Zdroj: 4.4.2006 Mladá fronta DNES Jižní Čechy
Téma: Monitoring médií • Vydáno dne: 08. 04. 2006


Český Krumlov - Překvapení způsobili českokrumlovští zastupitelé svým radním. Téměř na poslední chvíli odhlasovali, že město nechce variantu mezinárodní železniční trať vedoucí v jeho blízkosti.


Český Krumlov byl poslední obcí, která se k projektu vyjádřila. Trasa budoucího železničního koridoru se totiž musí zanést do krajského územního plánu, jehož připomínkování lidmi i nevládními organizacemi skončilo včera. Právě k trase železnice bylo nejvíc podnětů, mimo jiné se objevily i petice. Trať měla původně osm variant, které se dělily na kaplickou a krumlovskou větev. Převážily návrhy na trasu kolem Kaplice, kde už vede stávající železnice z Českých Budějovic na Horní Dvořiště.

„Zastupitelé byli pro kaplickou variantu. Stejně si ale myslím, že je to investice ve vzdálené době,“ řekl místostarosta Českého Krumlova Miloš Michálek.

Starosta města přijal přímo na čtvrtečním jednání zastupitelstva sto sedmdesát šest petičních archů s dvěma tisíci podpisy lidí, kteří si nepřejí, aby železniční koridor vedl kolem Českého Krumlova a vltavským kaňonem.

Tlak veřejnosti zapůsobil na zastupitele, kteří odhlasovali námitku vůči návrhu územního plánu Jihočeského kraje, ve které Krumlovští požadují vedení koridoru po takzvané kaplické trase. Ta je jednak šetrnější vůči přírodě, a také o zhruba třináct miliard korun levnější.

Jednání zastupitelů se účastnilo několik desítek občanů, kteří těsný výsledek hlasování odměnili spontánním potleskem. "Kdyby zastupitelé hlasovali jinak, popřeli by vlastní územní plán města, který máme po dvanácti letech usilovné práce," poznamenal na jednání Jan Srnec z Českého Krumlova. Zároveň s odmítnutím jedné trasy koridoru požadují Krumlovští, aby bylo do územního plánu Jihočeského kraje zapracováno napojení Českého Krumlova na koridor železnicí z Domoradic do Dolního Třebonína.