Pendolinům zamrzaly toalety

Autor: Tomáš Mykl • mykl(at)centrum.cz
Zdroj: Právo
Téma: Monitoring médií • Vydáno dne: 09. 02. 2006


České dráhy od 8.2.2005 nasazují do pravidelného provozu s cestujícími již šest jednotek Pendolíno. Šestá jednotka dostala v úterý konečně povolení od Drážního úřadu. „Poté, co technici Alstomu odhalili příčinu závady, která v lednu způsobila, že pět pendolin muselo na čtrnáct dnů do depa, už tyto soupravy dojíždějí do cílových stanic nejen spolehlivě, ale i načas,“ řekl mluvčí ČD Aleš Ondrůj.Podle Alstomu, který pendolina téměř za 4,5 miliardy korun pro ČD vyrobil, byl důvodem problémů selhávající čip. Kvůli němu se zablokovávaly pomocné měniče souprav. ČD nemohly vinou Alstomu čtrnáct dní poskytovat v plném rozsahu služby v rámci produktu SC Pendolino a spoje mezi Prahou, Ostravou a Břeclaví zajišťovaly klasickými soupravami.

Tato situace se ale v minulých dnech opakovala na trase Praha - Brno - Břeclav. Od neděle na ní místo pendolin opět jezdily pouze klasické soupravy EuroCity a InterCity. Na otázku, zda příčinou byly skutečně zamrzající dveře a toalety, jak se objevilo v tisku, Ondrůj odpověděl: „Šlo o běžné provozní záležitosti, které se v extrémních podmínkách, jaké přinesla tato zima, prostě stávají.“

Zároveň uvedl, že na trase z Prahy do Břeclavi dráhy ani do budoucna cestujícím nezaručí, že pojedou rychlovlakem. „Vyhradili jsme si právo nasazovat mezi Prahou, Brnem a Břeclaví podle potřeb buď pendolino, nebo vlak vyšší kvality EuroCity či InterCity. V podstatě je to totéž, jako kdyby České aerolinie nasadily místo boeingu airbus,“ prohlásil Ondrůj.