O nádraží se přeli i v Bruselu

Autor: Tomáš Mykl • mykl(at)centrum.cz
Zdroj: Regionální mutace| Lidové noviny - Brno
Téma: Monitoring médií • Vydáno dne: 07. 02. 2006


TGV Spor o přesun brněnského hlavního nádraží už vypukl i v Bruselu. Politici, kteří tam ve čtvrtek večer projekt představovali, narazili na podobné protesty jako v Brně. Koalice Nádraží v centru poslala námitky i do sídla Evropské unie a svým tamním partnerům.Primátor Richard Svoboda včera označil snahu aktivistů za tu, která hodlá zhatit šanci získat evropské prostředky. Podle Svobody chce Brno od Bruselu peníze na nutnou úpravu železničního koridoru, který prochází městem, nikoli na přesun nádraží. „Hlasy nejsou ničím jiným než vyjádřením pocitu, že si o ten příspěvek nemáme v Bruselu říkat,“ vzkázal primátor.

Aktivisté to však odmítají. „Máme zájem o železnici. Bude-li projekt zahrnovat modernizaci nádraží v centru, má šanci získat větší příspěvek z evropských fondů než stávající rizikový projekt,“ reagovala předsedkyně zastupitelů za Zelené Jana Drápalová. Podle Ondřeje Lišky, který působí jako poradce evropského klubu Zelených, si nynějšími argumenty hledá vedení města obětního beránka, na kterého chce svalit krach projektu.

„Po Brně vlaky jezdí třicetikilometrovou rychlostí místo sto šedesáti. Proto jsou ty prostředky důležité a proto je potřebujeme,“ řekl hejtman Stanislav Juránek. Odmítl tak Liškovo tvrzení, že prezentace nemohla přinést žádný reálný význam a byla jen trikem na domácí voliče. Požadavek na zhruba šest miliard korun z fondů EU na patnáct kilometrů významného evropského dopravního koridoru je podle hejtmana legitimní.

Brněnská delegace, stejně jako ministr dopravy Milan Šimonovský, v Bruselu čelila otázkám zástupců neziskových organizací i poslance EU za německé Zelené. Ten naznačoval, že Brno musí být bohaté, když si může dovolit zaplatit tolik za přesun nádraží.