Dopravu čeká malá revoluce

Autor: Vojtěch Doležel • vojtech(at)dopravka.net
Zdroj: Mladá fronta DNES - Pardubický kraj
Téma: Monitoring médií • Vydáno dne: 07. 02. 2006


Pardubice - V Hradci Králové nový odbavovací systém městské hromadné dopravy začal fungovat na Nový rok a už tento týden tam budou předávat jubilejní zákaznickou kartu s číslem 50 000. V Pardubicích se podobného komfortu lidé dočkají nejdříve začátkem léta.


„Když Pán Bůh dá a vše proběhne hladce, tak by nový systém měl začít fungovat od 1. června letošního roku,“ uvedl vedoucí úseku marketingu pardubického dopravního podniku Martin Hodný. Nový systém bude znamenat zásadní změnu ve fungování pardubické hromadné dopravy.

Lidé si budou moci pořídit elektronické zákaznické karty, na kterých budou mít svůj kredit. To může být i výhodné, například v sousedním krajském městě stojí jízda na kartu o dvě koruny méně než na běžný lístek.

S elektronickými kartami může být jízda levnější

Dále je připravována změna cen jízdného, tarifních pásem a nově bude zavedeno zvýhodnění přestupů. „Musíme finančně zvýhodnit člověka, který se sveze dvě zastávky vůči cestujícímu, který jede například z nádraží do Lázní Bohdaneč,“ vysvětluje Hodný a dodává: „Celý systém bude ze začátku pro zákazníka složitý, ale věříme, že do něj lidé brzy proniknou.“

Systém papírových jízdenek zůstane zachován souběžně s elektronickými kartami. Místo klasických mechanických strojků ale bude od léta v autobusech a trolejbusech elektronické zařízení, které je například v pražském metru.

Kompletní inovace systému by měla přijít dopravní podnik na 24 miliónů korun. Největší díl z této částky zaplatí Evropská unie, část uhradí město. Systém by měl začít fungovat ještě před prázdninami. „Chtěli bychom přes léto vyřešit dětské nemoci celého systému. Bylo by dobré, kdyby vše už dokonale fungovalo před tím, než začne nový školní rok,“ plánuje Hodný.

V Hradci Králové mají s novým odbavovacím systémem zatím dobré zkušenosti. „Systém je poměrně složitý a dalo se očekávat, že jeho zavedení přinese problémy. Avšak kromě několika drobností vše fungovalo spolehlivě,“ řekl dopravně-technický náměstek hradeckého dopravního podniku Vladimír Pejřil.