Plzeň - v tramvajích je zima

Autor: Tomáš Mykl • mykl(at)centrum.cz
Téma: Články • Vydáno dne: 28. 01. 2006


Jeden cestující - 6 dveří otevřeno ... Rekordní lednové mrazy letošního roku ukazují své nepěkné zoubky. Všichni se třeseme zimou, avšak často i tam, kde bychom se třást nemuseli. Jedním z těchto míst, kde je zima až neuvěřitelná, jsou prostředky plzeňské městské dopravy.Ano, lze pochopit, že vytápění je záležitostí energeticky značně náročnou. Dokonce mohou být i případy, kdy značně zvýšený odběr energie již nezvládne napájecí síť, která se přetížením hroutí. S jistým mohutným zakroucením hlavy se dokážeme smířit i s tím, že „kdosi“ (tedy ve firemní mašinérii jistě nezjistitelná neodpovědná osoba) rozhodla, že u některých vozů je topení dimenzováno nedostatečně.


Díky rekonstrukci mostu U Jána je v samém centru města několikset metrů dlouhý jednokolejný úsek. Zde dochází k velkému zdržení souprav. V zimě o to "příjemnějšímu", že ve směru k náměstí zde čekají až dvě soupravy několik minut s otevřenými dveřmi.
Foto Tomáš Mykl

S čím se ale rozhodně těžko smiřujeme, je vědomé plýtvání. K tomu dochází jednak tím, že někteří cestující jsou schopni otevřít okno, či ventilační zařízení i v těchto mrazech. Samozřejmě i relativně malá skulinka se v těchto třeskutých mrazech na tepelné pohodě ve vozidle projeví. Opravdu by byl takový problém, kdyby vždy na konečné řidič prošel soupravu a tato pootevřená okna uzavřel? Asi byl, nikdy se to nedělalo. Ovšem daleko závažnějším případem, kdy z vozidla uniká značné množství tepla, jsou otevřené dveře na zastávkách. Ne, nechci, aby se na zastávkách nastupovalo jen jedněmi dveřmi, popřípadě se zastavování z úsporných důvodů zrušilo. Jde jen o technickou „maličkost“, která se v Plzni nepochopitelně nepoužívá, jedná se o ovládání dveří cestujícími, tak zvané poptávkové otevírání dveří. Dveře se totiž otevřou jen tehdy, když je někdo chce použít. Jednoduše stiskne tlačítko poblíž dveří a dveře se otevřou. Jak jednoduché! Dokonce tak jednoduché, že se podobný způsob používá v mnoha našich městech zcela bez problémů. Díky jednoduchosti je princip poptávkového otevírání dveří funkční i v takové zemi, jako jsou Spojené státy Americké. Ale v Plzni to prý nejde, prý by to lidé nepochopili. Tak nám vozidla zbytečně větrají a statisíce nám letí do vzduchu ne oknem, ale přímo dveřmi.Články o Plzni