Banská Bystrica - co jsem viděl ...

Autor: Jan Ryšánek • RysanekJ(at)dpp.cz
Téma: Články • Vydáno dne: 19. 01. 2006


Slovenské špeciality Banskou Bystrici jsem navštívil v pondělí 16.1.2006, tak vám přináším několik postřehů. Měl jsem smůlu - dobu kdy MHD téměř nefungovala jsem nestihl, ale i jinak je to chaos.Zastávky

Ve většině jsou původní označníky ČSAD (Mikulášská hůl) nebo označníky ČSAD-MHD (používané ve Středoslovenském kraji) s označením BBDS. Tam kde jsou nové skleněné čekárny, označníky nejsou. Na některých zastávkách jsou přenosné sloupky typu Mikulášská hůl (nevím zda BBDS či SAD-Zvolen; je na nich logo ČSAD)

Jízdní řády

Pokud má zastávka čekárnu, jsou vylepeny tam. Mají označení dopravce a z důvodu číselné duplicity s linkami MHD Zvolen číslo zvýšené o 100. V zastávkách kde není čekárna jsou vylepeny na označnících, ale BBDS je zřejmě odstraňuje (viděl jsem několik výlepů téhož j.ř. přes sebe) Na linkách je většinou původní intervalový provoz, ale zpracování je příšerné; např.:
15:00,10c,12w,15a,20c,24w,30a,30c,36w,40c,45a,48w,50c
kde c=dny škol. vyučování, w= prac. dny mimo škol. vyčování, a=so+ne, bez označení celotýdenně

Vozidla

Na původních trolejbusových linkách a na linkách kde byly původně kloubáky jezdí téměř výhradně dvoudveřové "céčkové" vozy nejrůznějšího provedení (rok výroby 1985-2005). Na příměstských linkách jezdí také ona "céčka", ale hlavně třídveřové Karosy (zřejmě ty co patřily městu + stažené z MHD Zvolen a Žiar nad Hronom). Tedy po městě se lidé mačkají ve dvoudveřáku a třeba do takového Harmance jezdí městská třídveřová Karosa.
Kromě toho se dá v BB vidět neskonfiskovaný City bus s logem BBDS - ten ovšem jezdí bez cestujících.
Vozidla mají místo orientačních tabulí zalaminované papíry (na jednom číslo a na druhém trasu). Podklad je žlutý; text černý. Umístění na voze dle toho co se kterému řidiči podařilo ukořistit

Cestující

Nastupují do všeho co se trochu podobá vozidlu hromadné dopravy

Tarif

0-10,- Sk - podle toho s kým se jede. Setkal jsem se s řidiči, kteří nad jízdenkou jen mávli rukou (tam se nastupovalo všemi dvěmi dveřmi), ale i s takovými, kteří jízdné poctivě vybírali.
Oficiální tarif platný od 8.1.2006 hlásí jízdné 10,-Sk, poloviční 5,-Sk, při placení čipovou kartou sleva 1,- Sk.
SORka na prečipovávanie karietČipové karty BBDS se dají použít i ve vozech SAD Zvolen, ale musí být na ně nahrán nový program. Když nejede moc cestujících (což je asi málokdy), učiní tak řidič ve vozidle. Jinak má SAD Zvolen na náměstí, kde byl původní předprodej BBDS (teď samozřejmě z prevádzkových důvodů zavřené), SOR-ku kde dělají jen převod čipových karet BBDS (a je tam docela i fronta)

Trolejbusy

Neviděl jsem; trolejové vedení visí a je pod proudem (svítí směrové šipky na výhybkách). Někdy v průběhu loňského roku byla dokonce vybudována krátká odbočná trať k Tescu (linka 9).