Plzeňská karta - hop a nebo trop?

Autor: Štěpán Esterle • stepan.esterle(at)dopravni.net
Téma: Články • Vydáno dne: 06. 01. 2006


peněženka studenta SPŠD Uplynul rok 2005, tedy první rok provozu Plzeňské karty v plzeňské MHD. Rád bych se poohlédl o rok zpět a podíval se, jaká jsme měli očekávání a jak to nakonec dopadlo. V líbivých propagačních letácích, které dostal do schránky asi každý plzeňský obyvatel, stála např. tato hesla: …JEZDĚTE POHODLNĚ S PLZEŇSKOU KARTOU; PŘESTUPUJME! NECHME SE SVÉST…; K VAŠIM SLUŽBÁM. Také se zde objevily různé teze. Podívejme se, jak se některé z těchto tezí (ne)vyplnily .


Je úplnou novinkou, která nás již od května bude doprovázet doslova na všech cestách městem, dokonce i za jeho hranicemi. Stalo se - Plzeňskou kartu má dnes ve své peněžence téměř každý Plzeňan. Doprovázení kartou za hranicemi města je ohroženo, protože IDP (integrovaný dopravní systém Plzeňska) nemá dosud svého koordinátora a díky tomu je takový nijaký. Za roky fungování se v jeho provozu téměř nic nezměnilo a tak se začíná tiše pochybovat o jeho smyslu.

Pokud jde o kulturu asi ještě neznáte nový jednotný rezervační systém Plzeňská vstupenka. Tento systém ale nezná většina uživatelů karty dodnes. Sám jsem se nesetkal s někým, kdo by vstupenky rezervoval pomocí plzeňské karty.

Je dobré vědět, že na kartě můžete mít nahrané dva kupony najednou. Toto je pouze obchodní trik. Klasický kupon jste si mohli koupit též dopředu a platil 3 dny před a den po skončení zaplaceného období.

Když přijde revizor, slouží vaše karta s údaji o zaplaceném předplatném jako jízdní doklad. Všichni dopravci, revizoři v MHD i dopravci IDP budou vybaveni čtečkami karet a budou moci potřebné údaje zkontrolovat. Toto je také kámen úrazu, protože i po roce provozu nejsou někteří průvodčí ČD čtečkou vybaveni. Když jsem se loni (2005) v prosinci svezl z Plzně jižního předměstí do stanice Plzeň hlavní nádraží zkontrolovala nás průvodčí dotazem: „Máte ty karty nabité?“ Naší pravdivou odpovědí „Ano!“ kontrolu ukončila a pokračovala dále.

Nevíte-li, kde všude můžete kartu použít, prozradí vám to jednoduché symboly. Tyto symboly, kterými měla být místa označena jsem za celý 2005 rok nikde po Plzni nepotkal.

Když kartu ztratíte můžete ji prostřednictvím zákaznické linky předběžně zablokovat. Ano toto je skutečně výhoda. Duplikát stojí stejně jako nová karta 170 Kč pokud zablokovanou kartu najdete zpět můžete si ji nechat odblokovat za 50 Kč, ale co je důležité při ztrátě karty neztratíte předplatné, ani hotovost na ní nahranou!

Umím si představit, že za pár let budeme mít s jednou takovou kartou v kapse doslova celé město! V tomto ohledu jsem spíše pesimistický, ale uvidíme… Podle toho, co nosím v peněžence jako student SPŠD v Plzni, to tak zatím nevypadá.

Tolik ode mne k rok starému letáku „Plzeňská karta k vašim službám“


Foto: Tomáš Mykl

Využití systému Plzeňské karty.

Dle mého názoru je prozatím zavedení nového systému Plzeňské karty a především nakupování přestupních jízdenek ve vozidlech dosti nerentabilní. Když cardman pípne, tak to většinou způsobí nenechavá ručka některého z cestujících. Mechanické označování (MOC) stále v Plzni mezi klienty MHD převládá a tak mi přijde, že údajných 200 milionů (dle oficiálních informací byly náklady na počáteční etapu 31,5 milionů) za projekt plzeňské karty jsou spíše peníze vyhozené oknem a určitě by se daly využít účelněji. Například na dovybavení vozidel MHD poptávkovým otevíráním dveří. I ostatní využití karty je malé. Na většině plzeňských škol se používá systém vydávání obědů pomocí karet od společnosti VIS, spol. s.r.o. Z toho plyne, že školáci, kteří častokrát dojíždí do školy hromadnou dopravou, mají karty nejméně dvě. Např. na 33 ZŠ, elektrotechnickému učilišti a střední průmyslové škole elektrotechnické. Plzeňská karta se ale údajně na nějaké škole používá ke xeroxování.

Aby nevyzněl můj článek tak, že se projekt plzeňské karty od ledna 2005 nepohnul tak přidávám na závěr novinky, které se udály v průběhu roku 2005.

Plzeňská jízdenka: Od 1. 8. 2005 (25.7.2005 pro účely turistické olympiády) je v provozu tzv. turistická karta, která umožňuje anonymní nakupování jízdenek a i opakované nabití. Cena karty je 100kč a prodává se spolu s kreditem 200 a 500 Kč tedy za 600 a 300 korun.

Plzeňská karta ISIC: Od 1. 9. 2005 byl započat prodej Plzeňské karty ISIC jedná se o kartu pro studenty SŠ, SOU a VŠ, jsou to vlastně dvě karty v jedné (Plzeňská karta a ISIC karta). Cena této karty činí pouhých 200 Kč


Foto: Pavel Růžička

 

OdkazyČlánky o Plzni