V Banskej Bystrici prestanú jazdiť trolejbusy

Autor: Administrátor • webmaster(at)dopravni.net
Zdroj: Datum: 29.12.2005 Autor: (hn/Mária Tolnayová) Zdroj: Hospodá
Téma: Monitoring médií • Vydáno dne: 30. 12. 2005


SAD Zvolen, ktorá by mala od januára zabezpečovať mestskú dopravu, chce používať iba autobusy. Trolejbusy považuje za neperspektívne.V Banskej Bystrici by mala od januára budúceho roka zabezpečovať mestskú hromadnú dopravu (MHD) SAD Zvolen. Nahradí doterajšieho prevádzkovateľa - SAD Banskobystrickú dopravnú spoločnosť. Zmluva je pripravená, podpísať by ju mali dnes. Banskobystrickému primátorovi to odporučili poslanci 13. decembra, keď pre neporovnaternosť ponúk bola zrušená vyhlásená verejná súťaž.

Nový dopravca bude mestskú dopravu zabezpečovať výlučne autobusmi, bez trolejbusov. „ich výroba je v útlme. Majú vysokú ekonomickú náročnosť a vývoj trakčných motorov stagnuje. Preto chceme trolejbusy od mája nahradiť novými autobusmi. Máme pripravené vozidlá, ktoré dovtedy budú jazdiť na súčasných tratiach trolejbusov,“ vysvetlil zástupca riaditeľa dopravného úseku SAD Zvolen Marek Modranský. Potvrdil, že v platnosti ostane aj aktuálny cestovný poriadok. Meniť sa bude až k 1. júlu.

Banskobystrická dopravná spoločnosť však tvrdí, že likvidáciou trolejbusovej dopravy sa znehodnotí majetok mesta a štátu za 58 miliónov korún. Ohrozená je asi stovka pracovníkov s vysokou a špecifickou kvalifikáciou. “Bude to mať vplyv aj na životné prostredie v meste, hlavne vo veľkých obytných zónach. Demontážou trolejových stlpov sa zlikviduje aj značná časť verejného osvetlenia, ktoré je na nich upevnené,“ upozornil riaditeľ podniku Igor Korniet. Trolejbusy jazdia v Banskej Bystrici od roku 1989. Po Bratislave a Prešove bola tretím mestom, kde sa zaviedla. Predchádzali fomu štúdie a analýzy. Mesto tento druh dopravy preferovalo pre jej ekologický aspekt s víziou, že raz bude hlavným dopravným systémom MHD. Podľa Kornieta je nepochopiteľné, že o jej zrušení sa rozhodlo v priebehu niekoľkých týždňov len preto, že radnica nemôže v súčasnosti na prevádzku MHD vyčleniť viac peňazí.

„Podľa mójho názoru je ponuka SAD Zvolen kvalitnejšia a lacnejšia, a to nielen pre obyvateľov, ale aj pre mesto. Zvolenská ponuka obsahovala to, po čom v posledných rokoch verejnosť najviac volala - nastupovanie viacerými dverami, cestovanie bez prestupovania z jedného na druhý koniec mesta a vyššiu kultúru cestovania. Nie som štatutárom mesta, nemôžem sa preto vyjadriť, čije rozhodnutie primátora pokiaľ ide o MHD definitívne. S určitosťou však môžem povedať, že zmluva o výkone vo verejnom záujme je pripravená na podpis so SAD Zvolen,“ povedal prednosta mestského úradu Miroslav Muroň. S primátorom Banskej Bystrice sa HN včera nepodarilo skontaktovať.

Muroň však pripustil, keďže Banskobystrická dopravná spoločnosť stále neoznámila, kedy odovzdá 35 autobusov, ktoré má od mesta v prenájme a s ktorými sa ráta pri zabezpečovaní dopravnej obsluhy, môže nastať krizová situácia.