Mariánské Lázně

Autor: Tomáš Mykl • mykl(at)centrum.cz
Téma: Popis provozů • Vydáno dne: 26. 11. 2005


Centrum města 14.2.2006 Lázeňské město, lidově zvané Mariánky, leží na úpatí horského masivu Slavkovského lesa. Zhruba od čtvrtiny 19. století zde začaly vznikat světoznámé lázně. Jak vzrůstala v poslední čtvrtině téhož století návštěvnost, tak vzrůstala potřeba spojení lázní s tehdy již provozovanou železnicí. Radní to po dlouhých rozpravách vyřešili v té době obvyklým způsobem - zavedením linky elektrické tramvaje. Tramvaj o rozchodu 1000 mm zahájila provoz 12. 5. 1902. Jak ale čas ubíhal, přešly dvě světové války, tramvaj pomalu, ale jistě chátrala. Trať byla sice rekonstruována v roce 1929, v roce 1932 byly dokonce dodány nové motorové vozy, ale nebylo nakonec realizováno plánované prodloužení do lázeňského středu města. Nic neměnilo na tom, že v poválečném období přestávaly být tramvaje v módě a naopak do módy přicházely tehdy čím dál populárnější trolejbusy. To spolu s dobovou změnou poslání lázní a odhodláním dovést veřejnou dopravu až do jejich srdce rozhodlo.
Tramvajový provoz před nádražím v roce 1947.
Reprodukce z knihy Tramvaje v ČR a SR

Tak se stalo, že 22. 4. 1952 vyjely tramvaje naposled a byly nahrazeny moderním trolejbusovým provozem. Nejprve zde byla jen jedna trolejbusová linka k nádraží, která víceméně nahradila tramvaj (a fakticky uskutečnila ono nerealizované prodloužení až ke Kolonádě), po deseti letech přibyla linka další - do tehdy se rodícího sídliště Úšovice - kde též vznikl nový dopravní závod. Tímto počinem byl zahájen obrovský rozmach trolejbusové dopravy v tomto městě. Ačkoli se vždy vlastně jednalo o náš nejmenší trolejbusový provoz, procentem obslužnosti území města to byl vlastně provoz bezkonkurenčně největší. V době největšího rozmachu trolejbusové dopravy na přelomu 80. a 90. let zajišťovaly trolejbusy v Mariánských Lázních neuvěřitelných 90% dopravní obslužnosti, tedy pouhých 10% obsluhy území obstarávaly autobusy. Dokonce v 80. letech byl Dopravní podnik Mariánských Lázních (zejména díky dalším doplňujícím aktivitám, ale nejen díky nim) jako jediný u nás ziskový! Zní to jako sci-fi, ale opravdu tomu tak bylo. Trolejbusy jezdily po městě ve velmi krátkých intervalech - ve špičkách 3 - 7 minut, jen na meziměstské trati do Velké Hleďsebe a Klimentova měly intervaly dvojnásobné.

Třída Odborářů (dnes Hlavní) 13. 7. 1984.Byly připraveny rozsáhlé plány od těch sice hezkých, ale přeci jen trochu nadsazených, jako například trolejbusové spojení s blízkým okresním městem Tachovem (projekčně prověřováno v letech 1978 - 1980!), přes velmi reálné spojení Mariánských Lázní s Kynžvartem, z kterého byla vlastně již vybudována první etapa, tedy meziměstská trať do Klimentova, až po téměř realizované stavby v centru lázní na Kolibu a do Hamrníků přes sídliště Vora. Kdyby tyto dvě tratě byly dokončeny, Mariánky se tak mohly stát městem, které by bylo téměř 100% obsluhováno elektrickou trakcí.

Velmi málo známá je skutečnost, že v roce 1992 došlo k prvním krokům k zamýšlenému integrovanému dopravnímu systému v aglomeraci Tachov - Planá - Mariánské Lázně. Jednalo se o zavedení tak zvaných regionálních vlaků č. 37561, 37562 a 37563 mezi Tachovem a Mariánskými Lázněmi od 1. září 1992. Byly to vlaky se zvláštním číslem a nebyly uvedeny v jízdním řádu ČSD. Oznámení o budoucí smlouvě s dalšími třinácti páry vlaků na této trati se objevilo v Tachovské Jiskře a v týdeníku Chebsko 1. října 1992. Tyto vlaky měly být zavedeny společně s integrací provozovatelů MHD v obou městech, tedy v Mariánských Lázních a Tachově společně s tehdejšími ČSD. Bohužel k tomuto dalšímu kroku již nikdy nedošlo, avšak kupodivu jeden pár vlaků přežil řádění dopravních odborníků Římanova typu, a coby regulérní spoj ČD jezdí dodnes.


V Mariánských Lázních byl v létě 1983 zkoušen 1. prototyp trolejbusu 15Tr, zachycen byl jednoho srpnového dne spolu s ŠM 11 na smyčce před nádražím.
Foto Tomáš Mykl

Jako blesk z čistého nebe přišla zpráva v druhém volebním období po roce 1994 (obdobné personální složení radnice je i po volbách v roce 2002). Jednoho krásného dne se radní usnesli, že městská doprava, zejména trolejbusová, je přežitkem socialismu, a že je třeba tuto zátěž rozpočtu města vymýtit (všimněte si, již to byla zátěž rozpočtu!). První pokusy se zrušením trolejbusového provozu nastaly právě v té době, při budování tzv. pěší zóny v centru města. Takzvané proto, že tam auta jezdí stejně a o to více parkují, což dříve nemohly. Naštěstí se toto rozhodnutí podařilo zvrátit. Dokonce byla postavena nová trať v centru města, která ovšem nahrazovala zrušenou stopu na Hlavní třídě a byla též zrušena trať k Lesnímu prameni, která, byť odpojená od sítě, existuje dodnes. Bohužel od té doby bylo možno pozorovat očividný a krutý úpadek zdejšího provozu. V očích veřejnosti mu ještě napomáhalo neustálé prodlužování intervalů, chátrající vrchní vedení a tím i pomalé jízdy včetně častého vypadávaní sběračů. K tomu lze jen poznamenat, že už za komunismu se u nás doma říkalo, že je někdy těžké najít hranici mezi blbostí a sabotáží.

Zprvu odpovědní tvrdili, že se počká do roku 2002, a pak se uvidí. Ukončení provozu trolejbusů v tomto roce bylo vícemnéně jisté. V roce 2002 proběhlo stoleté výročí zavedení tramvají a padesátileté jejich zrušení a nahrazení trolejbusy. K tomuto výročí byla uspořádána ohromná oslava, do města se sjelo nejen mnoho historických trolejbusů, ale i návštěvníků. Docela výrazně se ukázalo, že si mnoho lidí uvědomilo ohromný význam trolejbusů pro město. Lidé si dali dohromady, že by likvidací trolejbusů nepřišli jen o zde velmi významný městotvorný prvek, ale ztratili by něco, co mnoho z nás možná dlouho nedovede umět pojmenovat - génia loci. Ovšem jak plyne čas, měnily se i názory mužů na radnici, zprvu velmi však těžce, časem však i oni pochopili. Někteří z těch, kteří význam trolejbusů pochopili, si na jejich záchraně vybudovali karieru. Ti, kteří v době nejtěžší šli proti všem a udělali nejen pro trolejbusy, ale i pro město maximum, odešli do ústraní. Tak tomu bývá. Sláva politiků i občanských uskupení je pomíjivá. Důležité je, co po nás zůstane ... Hlavně, že trolejbusy jezdí a stále brázdí jedno z nejkrásnějších měst u nás.


V roce 2001 naprosto nepředstavitelné: moderní trolejbus v ulicích. Vůz 24Tr č. 51 projíždí 14.2.2006 nad kolonádou.
Foto Tomáš Mykl