Dopravní web

Informace a publicistika
z oboru dopravy,
se zvláštním zřetelem
na dopravu veřejnou


Úterý  21. května 2019
Nemůžete využívat veškerý servis Dopravního webu, přihlašte se prosím.


Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře
Zapomenuté heslo
Poznaň - 11
Tramvaje v Poznani 27.12.2006
zobrazení: 1107
známka: 2.60


Poslední komentáře

 • thanks for your post:) (Magazín Dopravního webu)
 • tarif chirurgie esthetique chirurgie esthetique lifting mammaire abdominoplastie chirurgie . . . (MHD v České Lípě hrozí kolaps)
 • ralph lauren uk coac h outlet birkenstock outlet asics running shoes pandora charms outlet l o . . . (Městská hororová doprava)
 • ralph lauren uk coac h outlet birkenstock outlet asics running shoes pandora charms outlet l o . . . (Liberec - Blízká budoucnost vozového parku autobusů)
 • ralph lauren uk coac h outlet birkenstock outlet asics running shoes pandora charms outlet l o . . . (Vlaky bez průvodčích)
 • ralph lauren uk coac h outlet birkenstock outlet asics running shoes pandora charms outlet l o . . . (Městská hororová doprava)
 • ralph lauren uk coac h outlet birkenstock outlet asics running shoes pandora charms outlet l o . . . (Gruzie, Tbilisi)
 • ralph lauren uk coac h outlet birkenstock outlet asics running shoes pandora charms outlet l o . . . (Příbramští jezdí novou linkou)
 • Vyhledávání


  Motto:
  Význam dopravního systému zpravidla pochopíme až v době,
  kdy díky našemu nezájmu zanikne.

  Komentáře

  ke článku: Praha: Tramvaj číslo 23 lidem v centru chybí
  ze dne 16.10.2008, autor článku: Ivo

  Komentář ze dne: 17.10.2008 03:06:25     Reagovat
  Autor: [Vozka] - Antonín Minařík (minarik43@seznam.cz)
  Titulek: interval
  Já osobně toto zrušení považuji za rozumné, ale byla by potřeba ještě zkrátit interval (nejen na této lince). Ono to dřív také nebylo dobré. Zvlášť když jela 23 a 22 za sebou a přecpané to bylo vždy

  Komentář ze dne: 17.10.2008 07:53:21     Reagovat
  Autor: [-FN-] - František Nyklíček (frantanyklicek@volny.cz)
  Titulek: Paradoxy v zájmu cestujících
  Vzato čistě logicky, k celkovému kapacitnímu zhoršení dojít nemohlo. Je ovšem nabíledni, že prodloužení do okrajových částí s sebou ponese i zápory. Prvním z nich je možný vliv na pravidelnost provozu - jelikož jsou ale na okrajích města tratě téměř všude odděleny od ostatního provozu, nebude tato změna velká. Jak již bylo někde napsáno, zdržení může nastat vlivem nepravidelností v nevyřešeném středu města, které se dále prohloubí zájmem většiny cestujících vměstnat se do první přijedší soupravy. Mnohem závažnějším problémem je však nevyužitost takové nabídky spojů na okrajích, která zřejmě časem povede k ořezání ostatních, v části trasy souběžných linek (například se spekuluje o zkrácení 26, když 22 již plně pokrývá potřebu), což nutně povede ke zhoršení nabídky spojení.

  Nešťastný byl již onen průzkum mezi cestujícími, kteří se z hlubší neznalosti problematiky přimluvili za méně linek, hlavně když je krátký interval. Proč nebyla dotazována varianta se zachováním intervalů, ale zlepšením přípojných vazeb (na první spoj přece mohu vyrazit tak, abych nemusel čekat!), toť otázka. Například zkrácením intervalu linek 124 a 205 ze 20 na 15 minut ve večerních hodinách došlo k rozvázání možné návaznosti na metro jezdící v intervalu 10 minut, a také k nižší využitelnosti linky 124 alternativně k lince 118 ze Dvorců na Budějovické náměstí (když jede 124 méně než 7 minut před 118, a to se při intervalech 15 a 20 minut nutně stává, je lepší počkat na 118 s kratší trasou, takže 124 využijete jen v mraze, abyste nezemřeli; dříve jezdily v prokladu po 10 minutách). Tak byla obsluha paradoxně zhoršena, přestože 124 jezdí častěji. Někdy se vyplatí jít pěšky.

  Komentář ze dne: 17.10.2008 08:14:05     Reagovat
  Autor: [-FN-] - František Nyklíček (frantanyklicek@volny.cz)
  Titulek: Dodatek
  Jako optimální by se jevil takový proklad, kdy by z první zastávky v pravidelném intervalu odjížděly spoje různých linek, které by se dále na trase větvily. V rozvětveních by do prokladu vstupovaly další linky, takže by například jeden spoj zajistil spojení z A přes B do C přímo a z dalšího by se dalo v B do směru C přestoupit. Ovšem, je to teorie. V zásadě platí, že pokud méte možnost vyrazit odněkud na první spoj tak, abyste nečekali (což z domova, z práce i odjinud většinou máte), a zároveň abyste do cíle dorazili v požadovaném rozmezí (což většinou interval do 30 minut, lépe však 15 nabízí), je zcela zásadní návaznost v přestupních bodech tak, abyste zde trávili minimum času. Třeba takové pěkné časté spojení, z nějž ovšem při prvním přestupu téměř celý stejný interval čekáte na spoj, jehož předchodce právě odjel, a pak vám třeba ještě tímto způsobem ujede další spoj, je úplně k ničemu, protože celou cestu neúměrně prodlužuje a dělá ji delší než třeba vlastním automobilem. Takže kratší intervaly při vyšší poptávce ano, ale doporučil bych pamatovat na jejich soudělnost a přestupní časy tak, aby pokud možno nedocházelo k těsným nepřípojům - ty odradí při každém intervalu (byť při delším více) - když je navíc nutno čekat v zimě, dešti a podobně.

  Jelikož na páteřní železnici se zpravidla používají násobky půlhodin, bylo by dobré se toho držet a zavést kratší intervaly v hodnotách 15, 7,5 a 3,725 minuty, a při přestupu nechávat u intervalu od 5 minut výše přiměřený čas na jeho zdolání zdravým člověkem (u dlouhých intervalů i pro nemocné), a u povrchové dopravy do něj zahrnout i možné zpoždění (podle míry preference). Ovšem, je to opět jen teorie, ale nebylo by asi od věci se jí trochu přiblížit.

  Komentář ze dne: 17.10.2008 08:17:11     Reagovat
  Autor: [-FN-] - František Nyklíček (frantanyklicek@volny.cz)
  Titulek: Re: Dodatek
  Oprava překlepu: 3,725 -> 3,75.

  Komentář ze dne: 17.10.2008 08:51:07     Reagovat
  Autor: [-TM-] - Tomáš Mykl (webmaster@dopravni.net)
  Titulek: Málo linek a krátké intervaly
  Podle mého názoru to není tak jednoduché. Sice obecně platí, že je lepší tzv Plzeňský systém, kdy je málo linek s krátkými intervaly, ale v reálném provozu tomu tak být nemusí.
  To znamená, že jedna linka je vždy náchylnější k nepravidelnostem, čím kratší intervaly jsou, tím větší nepravidelnosti vznikají. Nemusí se jednat o nějaké nehody na trase. Postačuje pomalu nastupující cestující > "utečou" světla > mírné zpoždění > na další zastávce díky tomu více cestujících > delší pobyt > "utečou" světla > větší zpoždění ... a za chvíli máme v zádech druhou soupravu, někdy i třetí ...
  Zkrácení intervalu díky hustotě provozu a kapacitám uzlů nepřichází v úvahu, takže jedině zvýšení kapacity souprav. Ale jak?
  Navíc nezapomínejme, že více linek je dobré také z psychologického důvodu. Nyní 23 vlastně zmizela, to, že její kapacitu převzala 22 již není tak patrné, navíc to podtrhuje ještě ono sjíždění souprav.

  Komentář ze dne: 17.10.2008 16:39:11     Reagovat
  Autor: [DJ-Dan] - Daniel Jahn (DJ-Danissimo@seznam.cz)
  Titulek: méně linek, kratší intervaly
  Jsem z Plzně tak vím o čem mluvím, já osobně bych tu měl více linek a delší intervaly, radši si počkám na svůj spoj abych nemusel přestupovat. Pokud Praha přejde na " Plzeňský způsob " byla by to škoda. Praha není Plzeň..

  Komentář ze dne: 20.10.2008 12:51:11     Reagovat
  Autor: [ABURTOV] - Votruba Pavel (pavel.votruba@ceskatelevize.cz)
  Titulek:
  Nejsem přítelem učených debat, ale v podstatě souhlasím s občany, kterým třiadvacítka chybí, což mohu jako "vršovičák" potvrdit.Myslím, že opět DP příliš neuvažoval, že jižní konečná - Kubánské náměstí - je obslužná nejen pro trvale bydlící občany v této oblasti, ale nevzal v potaz, že bylo vybudováno v těsné blízkosti obchodní centrum Eden, a hlavně nový stadion Slavie s kapacitou skoro 20 000 diváků.Nehledě na výsledky Slavie ve fotbale, je stadion využíván pro kulturní akce, jako jsou například atraktivní hudební koncerty.Tohle si měl DP předem zprůzkumovat, takže mám za to, že tentokrát zase DP něco poněkud zdrápal.

  Komentář ze dne: 21.10.2008 02:40:48     Reagovat
  Autor: [Vozka] - Antonín Minařík (minarik43@seznam.cz)
  Titulek:
  Problém dnešní veřejné dopravy, a tedy i MHD v Praze, je ten, že je snaha šetřit za každou cenu a dávat sem peněz co nejméně. Naopak do investic, i zbytečných, jako je tahání metra k letišti, do polí a pod., je peněz dost v desítkách miliard. Dřív se vycházelo z vytížení a byla snaha zkulturnit dopravu, aby lidé po sobě nešlapali. Dnes moc nikoho nezajímá, jak je to plné, hlavně když to jede a komu se to nelíbí má jet autem nebo být doma (tyto názory skutečně někteří politci a ekonomové zastávají). Jak jsem již psal, důležité jsou pro kvalitu intervaly a jejich dodržování. A v tom to je, že délka intervalů stále zasotává za potřebou. 22 by klidně mohlka mít ve špičce 3 minuty a v sedle 4, což by už bylo slušné. Pak se daá přizpůsobit i linkové vedení souběžné a návazné na další oblasti. Tak je to ale v celé Praze, schází tomu poněkud velkorysejší koncepce. A nakonec ve státě je to vidět v organizaci veřejné dopravy. V železnici rušení spojů, rušení provozu na regionálních tratích, nedostatečná kapacita na dálkových spojích, nevhodné řešení přípojů, zastavo vání, aby to přilákalo cestující - pak se i vedení ČD diví, že klesá počet cestujících. A to už nemluvě o návaznosti místních autobusů. Ale to se tady pořád opakuji. A jen tak si ještě vzpomínám z dob svého mládí, jak dopravu řídili dispečeři, měli soupravy v záloze, takže nejen ovlivňovali pravidelnost dopravy, ale ve špičkách, u nádraží apod. posílaly soupravy podle potřeby a vytíženosti. A kupodivu tento systém mně dnes docela schází, i ti průvodčí, kteří dohlíželi na to, aby verbež se chovala slušně. I když dnes by jim ta verbež asi namlátila a ještě by je osvobodili, protože ten průvodčí byl na ně hulvát a omezoval jejich svobodu. Ach jo.
  No a nakonec ještě je tu problém automobilové dopravy, která stále více překáží MHD, zdržuje ji, MHD nemá přednost a odpovědným to vůbec nevadí. přitom stačí si spočítat, jak by se městu i státu ulevilo, když by se z aut co nejvíc lidí dostalo do veřejné dopravy. Stačilo by zkrácení intervalů, uvolnily by se ulice, bylo by čistěji a dojeli by všichni. Když to šlo dřív, šlo by to i dnes. Holt by manažeři a podobní strávili méně času na rautech, golfu, v hospodách a jinde, kde jsou velmi užiteční. A hlavně by se naučili plánovat rozumně svůj čas a věnovat se skutečně užitečným věcem. Pozn.: k tém co se teď naštvali - vím o čem mluvím, to je vše ze života

  Komentář ze dne: 21.10.2008 10:39:58     Reagovat
  Autor: [-FN-] - František Nyklíček (frantanyklicek@volny.cz)
  Titulek: Re:
  Ano, ano. Ovšem v tomto konkrétním případě si myslím, že 23 vhodně doplňovala 22 na interval 4 minuty ve špičce s tím, že v okrajových částech s nižší poptávkou (mimo trasu linky 23) byl interval 8 minut. Zároveň se zde přímo nabízela možnost návaznosti 23 na 25 směrem na Bílou Horu a opačně, takže cestující by jel vždy buď přímo 22 nebo kombinací 23+25. Chtělo by to ovšem zajistit absolutní přednost veřejné dopravy před automobily, nebo se jí aspoň co nejvíce blížit - a tady, jak již bylo napsáno, jsou velké mezery. Peníze na nepatřičných místech dělají své.

  Komentář ze dne: 22.10.2008 04:37:58     Reagovat
  Autor: [Vozka] - Antonín Minařík (minarik43@seznam.cz)
  Titulek: Re: Re:
  V té Praze (ale nejen v ní) je problém, že když se ty dvě linky doplňují a půlí interval, tak ve skutečnosti jedou obě naráz a pak dlouho nic. Čili lepši jedna linka s krátkým intervalem a ten dřívější ideál dispečersky ten interval dodržovat. Samozřejmě bez preference MHD to by asi nešlo a ta auta dnes blokují všude už všechno. nejen, že se nedá chodit, dýchat, ale ani jezdit MHD. Bohužel těm ,co to mají na starosti to vůbec nevadí a říkají, že vše bude v pořádku až za stovky miliard postaví další silnice, dálnice a další metro. jen je problém, že v praqxi to nějak nefunguje. Ani v zahraničí. A faktem je,že dnes cesty, které i starými tramvajemi trvaly třeba čtvrt hodiny, dne stravjí klidně půl hodiny. A hitem poslední doby je - to jsem kritizoval tady nedávno dopravu na Letné - cesta z Hlavního nádraží na Letnou kolem 21.30 trvala 55 minut, což už je nehoráznost. Přitom i pěšky se to dá zvládnout tak za 25 minut a kolem roku 1965 - 1971 se to dalo zvládat MHD i za 16 minut. takže za velké miliardy velké zhoršení. To není koncepce, to není ekonomika, to je binec, slušně řečeno. A nelze se pak divit, že ubývají lidé ve veřejné dopravě a ta má tím víc menší tržby a je tzv. méně rentabilní. Zřejmě to někomu nármaně vyhovuje. jinak by to muselo vypadat jinak. Celostátně.

  Komentář ze dne: 23.10.2008 00:28:07     Reagovat
  Autor: [-FN-] - František Nyklíček (frantanyklicek@volny.cz)
  Titulek: Re: Re: Re:
  Možná mi trochu uniká, jaký je rozdíl v dodržování souhrnného intervalu dvou linek a intervalu jedné linky. Podle mě je celkem jedno, zda se budou sjíždět 22+23+22+23 nebo 22+22+22+22, i když na operativní řízení je možná jednodušší druhý případ. Nebo jste měl na mysli ještě něco jiného? Horší ovšem je, že původní směrová rozmanitost, kterou tramvajová síť mohla nabídnout, přijde vniveč, protože v koncových úsecích, v nichž posílíme jednu linku, aniž by došlo k výraznému posílení poptávky, bude později nejspíše shledáno vhodným ubrat linku jinou. Je sice pravda, že v počátcích tramvajové dopravy tento systém také fungoval, na druhou stranu dnes může znamenat pro cestující značné znevýhodnění, podobně jako přestupy v podzemní dráze (tam ještě umocněné dlouhými přestupními vzdálenostmi). Přijde mi, že současně prosazovaný trend "metrolinek" má důvod spíše v populismu než v propracované koncepci, ale mohu se mýlit.

  Komentář ze dne: 23.10.2008 02:35:54     Reagovat
  Autor: [Vozka] - Antonín Minařík (minarik43@seznam.cz)
  Titulek: Re: Re: Re: Re:
  No, toť právě otázka. Skutečně spíš dochází k tomu, že se dohánějí dvě různé linky na jedné trati, zatímco jedna linka s krátkým intervalem má soupravy s určitými odstupy. nevím čím to je, možná i řidiči mají na tom nějaký podíl.

  Jinak jedna zajímavost, kterou by tady možná mohl někdo vysvětlit - tedy důvody, které k tomu vedly. Tramavje už mají pár let strašně prodloužené jízdní doby, jezdí pomalu krokem a ve stanicích dlouho čekají na jízdní řád, protože jsou napřed. Tak např. čerstvě - dnes jsem jel z Masaryčky po 17 hod na Václavské náměstí 7 minut. Pěšky to chodím stejnou dobu. Přitom ve stanici Jindřišská jsme stáli asi dvě minuty apak paradoxně popojížděli krokem kvůli autům v Jindřišské, které tady již delší dobu víc než překážejí a nikoho to nezajímá. A už se mně podařilo jet i 55 minut z Hlavního nádraží na Letnou, což pěšky rychlou chůzí trvá 25 minut. Přitom ta délka vznikla jen pěší docházkou, večerním intervalem metra a ujetím jediné tramvaje na kterou bylo nutné čekat dalších 20 minut. opravdu, má taková doprava smysl? To jsou ukázkové příklady jak jsou lidé z veřejné dopravy vyháněni. hlavně že na nesmyslný a nic neřešící městský okruh typu tunel Blanka máme 25 miliard a další desítky miliard na metro na letiště, které je taky k ničemu.

  Komentář ze dne: 23.10.2008 18:00:23     Reagovat
  Autor: [-FN-] - František Nyklíček (frantanyklicek@volny.cz)
  Titulek: Re: Re: Re: Re: Re:
  Nevím, ale kamarád mi tuhle popisoval, kterak jel z Malé Strany do Dejvic, a při čekání na 20 se sjely asi čtyři 22, z nichž poslední jela do vozovny Vokovice a tudíž ji využil. Bylo to myslím v pracovní den večer kolem 19. hodiny. Myslím, že ke sjíždění bude docházet nezávisle na linkovém označení. Těžko si dovedu představit řidiče, který by při zpoždění předchozího spoje již z konečné odjel také později - leda by na to byl předpis nebo dispečerský příkaz. Pak si ale musíme položit otázku, zda chceme mermomocí dodržovat odstupy tramvají, nebo se raději co nejvíce přibližovat jízdnímu řádu - tomu jedinému, co lidem řekne, kdy mají být na zastávce, aby nemuseli zbytečně čekat.

  Komentář ze dne: 24.10.2008 17:32:54     Reagovat
  Autor: [arj] - arj (arj@centrum.cz)
  Titulek: můj názor na "dotazy"
  Řada z Vás tady vznesla kupu docela zajímavých názorů a "dotazů". Zkusím na ně reagovat - částečně jako dnes už dávno nezainteresovaný (v DP jsem plně pracoval skoro celá 80.léta, částečně jako student už v 70.letech), částečně (v konkrétním případě dopravy ve Vršovicích) plně zainteresovaný.

  ABURTOV: třiadvacítka chybí, což mohu jako "vršovičák" potvrdit ... nový stadion Slavie s kapacitou skoro 20 000 diváků

  Tramvaj 23 mi zase až tak nechybí, pořád mi jede něco od baráku na IPP v +- stejném intervalu (pominu-li nepravidelnosti, ale ty byly bez ohledu na to, zda linky měly čísla 4+34 a 22 nebo 4 a 22/23 nebo dnes 4 a 22). A zcela objektivně - dříve jsem "čekal" na čtyřku, protože jsem si se zárukou sedl; občas jsem jel tram 23, stále relativně pohodlně; tram 22 jsem obvykle nechal ujet, protože to byla sardinkoidní linka. Teď je 22 v ranní špičce celkem v pohodě - konkrétně dneska jsem si mohl vybrat asi z 5 míst k sezení a skutečně přecpanou jsem ji ve směru Vršovice - NM - IPP za ty 2 měsíce od změny nepotkal.

  K otázce Slávie - ta tam stále vždy, před 20 či více lety chodilo na fotbal daleko víc lidí (a stadion měl daleko větší kapacitu, protože se nedělil na sektor pro domácí/hosty/jiné) - odchod ze stadionu je stejně otázkou max. jedné půlhodiny po skončení. Takže tohle by třeba vyřešila "posilová linka", placená pořadatelem akce (proč mám přispívat svými daněmi na akci, která mne nezajímá, naopak - jako vršovického občana - obtěžuje)

  zase DP něco poněkud zdrápal

  DP nic nezdrápal, organizace dopravy je věcí ROPIDu a jeho nadřízeného (Magistrátu). DP provádí to, co mu řeknou a na co mu dají peníze.

  Minařík: Dřív se vycházelo z vytížení a byla snaha zkulturnit dopravu, aby lidé po sobě nešlapali

  Nevím, co je to "dřív". V ranní špičce ovšem většina tramvají i busů jezdila na stupni 4 či 5, občas 5N (= nepobírá). Při rozhodování o dopravě se zase tolik nevycházelo z vytíženosti (resp. byla snaha eliminovat 5N a postupn se dostat na obsazenost 4), ale hlavně z objektivních podkladů. Před rokem 1990 se k jízdním řádům vyjadřovaly velké podniky, které byly schopny dát relativně přesná čísla "tolik pracovníků bydlí v této oblasti, tolik v jiné, začátek a konec pracovní doby je v tolik hodin. Tyhle všechny údaje jsou dnes "osobní data", tudíž důvěrné a pro organizaci dopravy nedostupné. Bohužel ...

  dopravu řídili dispečeři, měli soupravy v záloze, takže nejen ovlivňovali pravidelnost dopravy, ale ve špičkách, u nádraží apod. posílaly soupravy podle potřeby a vytíženosti

  Zase nevím, o které době to mluvíte. Během 20 let na dispečinku jsem zažil "vozidla - soupravy v záloze" akorát na 1.máje a na lince F/53 (na závodiště v Chuchli). Občas se povedlo vypravit nějaké posily k nádražím v neděli večer.
  Ve všední den bylo daleko častější, že z důvodu chybějících řidičů či správkového procenta bylo vypraveno tak o 10-15 busů a 5-10 tramvají méně - na celkové vypravení (412 tram a cca 950 busů) to bylo sice zanedbatelné, ale určitě nebyly možnosti, o kterých mluvíte.

  starými tramvajemi trvaly třeba čtvrt hodiny, dne stravjí klidně půl hodiny

  Zkuste napsat konkrétní trasu - já odepíšu, kolik byla jízdní doba v roce 1971

  ve stanici Jindřišská jsme stáli asi dvě minuty apak paradoxně popojížděli krokem kvůli autům v Jindřišské, které tady již delší dobu víc než překážejí

  Zrovna dneska jsem Jindřišskou šel (kolem poledne). Pravdou je, že tramvaje stály za auty - ale ta auta dávala přednost chodcům na přechodech. Naopak tramvaj na chodce zvonila a vynucovala si průjezd v prostoru křižovatky Jindřišská x Václavské nám. x Vodičkova.

  František N.: zda chceme mermomocí dodržovat odstupy tramvají, nebo se raději co nejvíce přibližovat jízdnímu řádu - tomu jedinému, co lidem řekne, kdy mají být na zastávce

  Ty dispečerské úpravy (ať z důvodu "přebytku" vozidel nebo na

  Komentář ze dne: 24.10.2008 21:03:06     Reagovat
  Autor: [arj] - arj (arj@centrum.cz)
  Titulek: můj názor na "dotazy" - II
  Jak vidno, nikdo není dokonalý. Nejen Magistrát, ROPID či DP, ale ani tento web. Moji poslední větu uřízl po pár slovech, takže vypadá jako nedokončená. Což jsem nechtěl, takže bych pokračoval:

  Ty dispečerské úpravy (ať z důvodu "přebytku" vozidel nebo na...
  opak cestujících) se dělaly jen na linkách, jejichž interval byl kratší než 5 minut (což ovšem byla většina ex-trolejbusových a rychlíkových linek). Při takovém intervalu nikdo nesledoval, zda skutečnost je 3,6 min. nebo 4,8 nebo dokonce 5,2 minuty - prostě než se rozkoukal, nějaký (přecpaný) autobus přijel. Na linky s frekvencí přes 20 minut si nikdo šáhnout netroufnul, tam se naopak při výpadku vozu odeslal spoj z některé páteřní linky. Ani to nebylo jednoduché - třeba všechny kapacitní smíchovské linky jezdily buď garáže Vršovice nebo Dejvice - a zcela objektivně - chtít po takovém řidiči, aby jel po lince 246 znamenalo stejně dispečerský doprovod, protože trasa Slivenec - Radotín byla už mimo mapu Prahy.

  Komentář ze dne: 25.10.2008 02:01:19     Reagovat
  Autor: [Vozka] - Antonín Minařík (minarik43@seznam.cz)
  Titulek: Re: můj názor na "dotazy"
  Tu dopravu, která mně připadala docela dobrá (ikdyž občas byly spoje přeplněné, ale jezdily třeba po 1-2 minutách a to bylo pro mne rozhodující) jsem zaznamenal v době dětské a poněkud pozdější, tedy konec 60.let a ještě trochu léta 70.
  A teď příklady dopravy: linka 119 z Letné na Kulaťák za 4 minuty, s docházkou a čekáním to bylo tak cca 10 minut. Dnes tramvají s docházkou 15 - 20 minut

  Ideální doby, kdy jezdily link 134, 155, 135, 274 přes město, takže jsem byl v Břevnově opět i s do cházkou za cca 10 minut (interv al byl ve špičce 4-5 minut a linky jezdily dv ve stejném směru), dnes totéž s docházkou a čekáním dělám v průměru za 20 - 25 minut. A to nemluvím o večerní dopravě s intervaly 20 minut. Jezdil jsem také z Letné na Spořilov, vždy do půl hodiny, dnes, bohužel i hodinu, opět v sedlech a večer neúnosné.
  Hrozná je doprava na Hlavní nádraží. V těch letech i bez metra s docházkou a čekáním tak do 20 minut, dnes i s metrem cca 25, ale také jak jsem psal i 55 minut. problémem je přestup na metro - čili dlouhé přestupy, dlouhé intervaly na tramvajích (opět večer tragedie), metro zásadně ujede něž stačím dojít z tramvaje na nástupiště, večer čekám 10 minut, o So a Ne 7,5 minuty. lepší je rovnou jet 26, ale znamená se to jí se dočkat a dnes je to od tramvaje v Bolzanově na nástupiště cca 7-9 minut a tramvaj jede 13 minut, při starých tramvajích ale byla jizdní doba cca 10 minut. To nemluvím o zrušené lince 125 díky autům na trase přes Korunovační, kterou jsem byl v centru za 5 minut, dnes 10 - 15 i více minut, i díky zrušení tramvají na Příkopech a na Václavském nám. (tem se dnes od nás jezsdí s přestupem a metrem i 30 minut - to si skutečně nevymýšlím, protože mám vždycky tak velký vztek, že nestíhám, že to nejde zapomenout.
  mohl bych pokračovat a popsal bych tu moře stran. Ale ten můj dotaz - proč se natáhly ty jízdní doby tramvají? neodpovídá to realitě, dá se to stíhat rychleji avečer tupplovaně.Čili stejná jízdní doba ve špičce jako večer je dost nelogická a je to opravdu vyhlídková jízda, která leze na nervy.
  Jinak v těch 60. a v počatku ještě v 70. letech byly intervaly na tramvajích běžně od 2- 6 minut ve špičce, v sedle od 4 -8 minut večer kolem 12 minut, So a Ne - v So třeba dopoledne tak 4-6 minut maximálně, v sedle kolem 9 - 13 minut, večer opět kolem 12-13 minut. jde mně o to, že důležitější pro mne je kratší inetrval i při menší kapacitě spoje než dlouhý interval a třeba vysokokapacitní tramvaj. To je mně skutečně nanic, zvlášť když ještě musím přestupovat.
  Ten dispečerský provoz pamatuji celkem v celé síti a upravovali tím i pravidelnosr intervalů i se tím posilovali trasy (třeba na Smíchovském nádraží, když přijíždělo víc vlaků ve špičce a zejména o nedělích, pamatuji to na Václavském náměstí u linek na Novodvorskou, kde byl inetrval autobusů tak 1 minuta atd.) . Toto mně oproti dnešku vyhovovalo, protože jsem nečekal ty ulice byly přeci jen s méně automobily ajelo to třím tedy rychleji než dnes.i když už i ta 135 mívala problémy, zejména u Florence atp. jde tedy o to, aby se pojala koncepce, kde více bude pposílena a preferována MHD na úkor automobilové dopravy a bude to celkem v pohodě. Ale to by někdo musel chtít. jenže ti, co o tom rozhodují, MHD ani vlaky nemilukjí a auta chtějí mít všude, hlavně ale pro sebe a to za miliardy se všemi důsledky.
  TuJindřišskou jsem uvedl jen jako jeden z příkladů. tady auta trvale přes den blokují koleje a není to jen kvůli chodcům. Od Jindřišské do Vodičkovy to jezdí od 2 - 6 minut, což pěšky opravdu je v pohodě. V té Jindřišské jsme stáli kvůli času - byl tam napřed a přitom od té Masaryčky už jsme jeli krokem - aby to moc nehnal, ne že by to bylo ucpané.
  Tak to jen taková malá reakce - holt hodně pamatuji a nezapomínám. je to asi tím, že trvale jezdím jen veřejnou dopravou, takže mohu srovnávat. A to nemluvím o cenách.

  Komentář ze dne: 25.10.2008 02:06:14     Reagovat
  Autor: [Vozka] - Antonín Minařík (minarik43@seznam.cz)
  Titulek: Re: můj názor na "dotazy"
  Jen ještě poznámku. Časy, za které se to jezdilo, mohou být odlišné od reality. protože řidiči tramvají i autobusů s tím jezdili docela rychle a byly asi napřed. Dnes se to nejen natáhlo, ale asi je to hlídané, takže i když jsou napřed, čekají. pak absurděn se dostanou do zácpy a zdrží se. To je pak opravdu z takové cesty zážitek. nedivím se, že řada lidí s tím neche jezdit a raději se cpe v autě než se cpát či stát dlouho v tramvaji či autobuse. A to ještě ta tramvaj je jakž takž pohodlná i na sezení, zatímco autobus je utrpení. Zvlášť teď ta nová tvrdá sedadla a nějak neodpružené autobusy. teď jsem po dlouhé době jel na X1 nějakým mimopražským autobusem a ten měl ještě stará ta tlustá koženková, byť jednoduchá, sedadla. na tom se sedělo jako v peřince.

  Komentář ze dne: 27.10.2008 07:41:37     Reagovat
  Autor: [-FN-] - František Nyklíček (frantanyklicek@volny.cz)
  Titulek: Krátké intervaly; Jindřišská
  K těm krátkým intervalům: Osobně mi nevadí, když linka, která nemá takové využití, aby na ní jezdily spoje po pěti, deseti minutách, má interval delší. Za hlavní důvod svého čekání při přestupech na linky s dlouhými intervaly považuji částečnou či naprostou absenci návazností. Chápu, že nelze zajistit vazby ze všech směrů do všech směrů zároveň, a také ne pro všechny spoje linek s kratším ińtervalem na linky s intervalem delším. Vyjděme ovšem z toho, jak dlouhé čekání je cestující ochoten akceptovat (což bude také zčásti záviset na intervalu, případně nutnosti nákupu nové jízdenky například při nepravidelné cestě do jiných než běžně používaných pásem, hlavně ale na době další jízdy - ta by neměla být kratší). Myslím, že pět minut je pro místní cesty přijatelné maximum (přičemž v to nepočítám dobu nutnou na fyzický přesun z jednoho prostředku do druhého), vzhledem k tomu, že na mnoha zastávkách není ani přístřešek, natož prostor chráněný před vlivy počasí. Ze všeho nejhorší jsou ovšem těsné obousměrné nepřípoje, kdy oba spoje odjedou ze svých zastávek, aniž by bylo lze alespoň v jednom směru přestoupit. Mám za to, že propracování všemožných návazností by bylo cestou, jak se vyhnout přílišnému předimenzování nabídky. Návaznosti pak navrhuji aplikovat zejména na spoje s intervalem delším než 7,5 minuty - i za cenu toho, že na některé lince interval zkrátím či prodloužím oproti hodnotě stanovené na základě vytížení. Protože co je platné, že v každém spoji bude přesně ten počet lidí, pro něž je určen (což se ani prakticky stát nemůže!), když těch zájemců bude minimum z celkového počtu lidí, kteří by onen spoj mohli využít, kdyby navazoval na spoje ostatní, ale takto je pro ně příliš nevýhodný, nepoužitelný.

  V té Jindřišské je jeden základní problém: Radnice Prahy 1 nechala vytvořit z jízdních pruhů pro automobily placené parkoviště, kvůli čemuž jedoucí automobily nemají jinou možnost, než použít tramvajový pás - přičemž by na něj měli vjet jen tehdy, pokud už v tu chvíli je možnost jej opustit. Řešením by bylo odstranění parkoviště a oddělení nově vzniklých jízdních pruhů podélnými prahy. Vracení přednosti automobilům před chodci nebo ještě hůře zavádění přednosti chodců před tramvajemi by nebylo řešením příčiny, nýbrž jen záplatou na následek, s dalšími nepříznivými důsledky (některé ulice by prostě nebylo možné přejít, nebo by se naopak nevyřešilo požadované zkrácení jízdních dob). A vůbec bych to nevázal na stavbu nějakých podzemních garáží, snad jen na obnovení tramvají v centru, které nabídne vhodnou alternativu k nesmyslnému dojíždění do centra města automobilem.


  Komentář ze dne: 06.09.2016 09:38:36     Reagovat
  Autor: [meiqing] - 20160906meiqing (xudada802324@gmail.com)
  Titulek: Re: ugg boots uk note that most of the fakes will use largely synthetic material


  Komentář ze dne: 28.07.2017 07:14:08     Reagovat
  Autor: [chanyuan12] - chanyuan12 (daigege6@gmail.com)
  Titulek:
  chanyuan2017.07.28
  ra lph lauren outlet
  nike air huarache
  adidas shoes
  herve leger dresses
  po lo outlet
  r alph lauren?uk
  lo uis vuitton outlet
  ray ban sunglasses
  oakley sunglasses wholesale
  polo ralph lauren
  mic hael kors outlet online
  ra lph lauren
  coach outlet store online
  louis vuitton outlet online
  ralp h lauren outlet
  jer seys wholesale
  basket ball shoes,basketball sneakers,lebron james shoes,sports shoes,kobe bryant shoes,kobe sneakers,nike basketball shoes,running shoes,mens sport shoes,nike shoes
  true religion jeans
  michael kors outlet online
  louis vuitton
  mi chael kors handbags
  che ap jordans for sale
  rol ex watches outlet
  nike trainers
  michael kors outlet online
  mcm backpacks
  michael kors outlet online
  c oach outlet online
  coach factory outlet
  michael kors outlet
  gucci bags
  nba jerseys
  che ap jerseys wholesale
  gucci outlet
  c oach outlet online
  longchamp handbags
  thoma s sabo charms
  cheap  uggs
  bu rberry outlet store
  christian louboutin uk
  mi chael kors uk
  Basketball Shoes
  m lb jerseys
  tory burch outlet online
  chea p jordan shoes
  cheap oakley sunglasses
  coach outlet
  cheap jordans
  Komentář ze dne: 12.09.2017 08:28:35     Reagovat
  Autor: [chenyinyin] - chenyingying (chenyingying44@yahoo.com)
  Titulek: chenyingying


  Komentář ze dne: 20.10.2017 10:59:45     Reagovat
  Autor: [dongdong8] - dongdong8 (wengdongdong053@outlook.com)
  Titulek:
  201710.21wengdongdong
  snapbacks hats wholesale
  ugg outlet
  < b>cheap oakley sunglasses
  the north face jackets
  oakley sunglasses
  coach outlet
  ray ban sunglasses
  co ach factory outlet
  fitflop s outlet
  < b>tory burch outlet
  coa ch factory outlet
  oak ley canada
  jordan retro
  the north face canada
  uggs on sale
  arm ani sunglasses
  ugg boots
  c heap nfl jerseys
  ugg on sale
  oakley sunglasses
  < b>ray ban sunglasses
  louis vuitton
  re plica watches
  ugg australia
  ralph lauren outlet
  polo shirts
  nike roshe run
  nike store
  mic hael kors uk
  ugg australia
  ad idas football boots
  ugg outlet
  red bottom shoes
  coach bags
  moncler outlet
  prada outlet
  ray ban sunglasses uk
  canada goose sale
  adid as yeezy
  ugg boots clearance
  moncl er sito ufficiale
  polo ralph lauren
  cheap ugg boots
  ugg australia
  ugg boots
  chea p jordan shoes
  polo ralph lauren
  michael kors outlet
  longch amp outlet
  uggs boots
  s alvatore ferragamo shoes
  nike blazer shoes
  cana da goose canada
  Komentář ze dne: 20.10.2017 10:59:49     Reagovat
  Autor: [dongdong8] - dongdong8 (wengdongdong053@outlook.com)
  Titulek:
  201710.21wengdongdong
  snapbacks hats wholesale
  ugg outlet
  < b>cheap oakley sunglasses
  the north face jackets
  oakley sunglasses
  coach outlet
  ray ban sunglasses
  co ach factory outlet
  fitflop s outlet
  < b>tory burch outlet
  coa ch factory outlet
  oak ley canada
  jordan retro
  the north face canada
  uggs on sale
  arm ani sunglasses
  ugg boots
  c heap nfl jerseys
  ugg on sale
  oakley sunglasses
  < b>ray ban sunglasses
  louis vuitton
  re plica watches
  ugg australia
  ralph lauren outlet
  polo shirts
  nike roshe run
  nike store
  mic hael kors uk
  ugg australia
  ad idas football boots
  ugg outlet
  red bottom shoes
  coach bags
  moncler outlet
  prada outlet
  ray ban sunglasses uk
  canada goose sale
  adid as yeezy
  ugg boots clearance
  moncl er sito ufficiale
  polo ralph lauren
  cheap ugg boots
  ugg australia
  ugg boots
  chea p jordan shoes
  polo ralph lauren
  michael kors outlet
  longch amp outlet
  uggs boots
  s alvatore ferragamo shoes
  nike blazer shoes
  cana da goose canada
  Komentář ze dne: 20.10.2017 11:20:29     Reagovat
  Autor: [dongdong8] - dongdong8 (wengdongdong053@outlook.com)
  Titulek:  Komentář ze dne: 26.01.2018 07:37:32     Reagovat
  Autor: [chenlixiang] - chenlixiang (chenlixiang@yahoo.com)
  Titulek: Re: Re: Re: Demokracie

  Komentář ze dne: 11.02.2018 02:30:04     Reagovat
  Autor: [qq666] - qq666 (villevfcegjar@gmail.com)
  Titulek: qq123
  moncler jackets
  birkin bag
  lebron 13
  nike sneakers
  nike football boots
  t rue religion
  ch ristian louboutin shoes
  chrome hearts
  adidas zx flux
  af1
  hogan outlet online
  bape hoodie
  nike air force
  adida s ultra boost
  yeezy boost 350 v2
  roshe run
  retro jordans
  nhl jerseys
  air jordan 13
  louboutin shoes uk
  yeezy boost
  dam ian lillard shoes
  cheap jordans
  cartier bracelet
  adidas nmd
  kate spade outlet
  kobe 9
  nike roshe run
  real jordans for sale cheap
  nike flyknit racer
  hermes belts for men
  kobe 11
  nike roshe
  nike dunks
  mlb jerseys
  jordan 11
  nike outlet
  kyrie 4
  kobe byrant shoes
  paul george shoes
  balenc iaga shoes
  goyard handbags
  baske tball shoes
  adidas stan smith sneakers
  air jordan
  michae l jordan shoes
  jordan shoes
  long champ handbags
  yeezy shoes
  gold en goose
  vibr am five fingers
  adidas nmd r1
  adida s pure boost
  gucci belts
  jordan 13
  adidas tubular
  vans shoes
  < b>michael kors outlet
  Komentář ze dne: 27.02.2018 02:02:06     Reagovat
  Autor: [zzzzz] - zzzzz (raybanoutlet001@gmail.com)
  Titulek:


  Komentář ze dne: 22.03.2018 01:42:32     Reagovat
  Autor: [chenlinab] - chenlina (chenlina1231@outlook.com)
  Titulek:

  Komentář ze dne: 19.04.2018 05:52:35     Reagovat
  Autor: [YYY66] - qzz (arrsjarfzyjar@gmail.com)
  Titulek: qzz
  qzz0419
  seattle seahawks jerseys
  air jordans
  nmd adidas
  c hristian louboutin shoes
  indianapolis colts jerseys
  titans jersey
  < b>true religion outlet store
  coach factory outlet
  mi chael kors outlet
  nike factory store
  coach outlet online
  kat e spade sale
  < b>coach outlet online
  ralph lauren outlet
  gold en state warriors
  ralph lauren outlet
  ferraga mo shoes
  oakl ey sunglasses wholesale
  kat e spade handbags
  air jordan 4
  ecco shoes online
  michael kors uk
  michael kors bags
  nike outlet
  christian louboutin outlet
  air jordan
  adidas nmd runner
  < b>coach outlet
  nike blazer pas cher
  n ew york jets jerseys
  kate spade sale
  coach handbags
  nba shop
  jordans
  jimmy choo outlet
  oakley sunglasses
  p olo ralph lauren
  kate spade outlet
  jordan s
  valent ino outlet
  new york giants jerseys
  air huarache
  ralph lauren polo
  supreme clothing
  moncler outlet
  pol o ralph lauren outlet
  air jordan shoes
  < b>coach outlet store online

  ni ke factory outlet
  < b>oakley sunglasses wholesale
  < b>fitflops sale clearance
  Komentář ze dne: 03.05.2018 09:10:53     Reagovat
  Autor: [zzzzz] - zzzzz (ncjdkshjvjk@163.com)
  Titulek: 111

  Vytvořeno pomocí redakčho systému phpRS  
  Toto je svobodný web. Uveřejněné texty jsou duševním vlastnictvím jejich autorů, kteří odpovídají za jejich obsah. Názory přispěvatelů se nemusí shodovat s názorem redakce.

  RSS feed Bezptičnyj produkt