Dopravní web

Informace a publicistika
z oboru dopravy,
se zvláštním zřetelem
na dopravu veřejnou


Čtvrtek  17. ledna 2019
Nemůžete využívat veškerý servis Dopravního webu, přihlašte se prosím.


Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře
Zapomenuté heslo
Belo Horizonte - Brazílie
Jízdenka na metro z netu před rokem 2005.
zobrazení: 710
známka: 2.67


Poslední komentáře

 • I cherish the way you gave this. You really have a legitimate handle on what's required to achieve c . . . (Odpadky)
 • عند الرغبة في ال . . . (Dráhy potrestají strojvůdce, jenž pustil do kabiny děti)
 • عند الرغبة في ال . . . (Dráhy potrestají strojvůdce, jenž pustil do kabiny děti)
 • عند الرغبة في ال . . . (Dráhy potrestají strojvůdce, jenž pustil do kabiny děti)
 • عند الرغبة في ال . . . (Dráhy potrestají strojvůdce, jenž pustil do kabiny děti)
 • عند الرغبة في ال . . . (Dráhy potrestají strojvůdce, jenž pustil do kabiny děti)
 • Jan 10 عند الرغبة في ا . . . (Dráhy potrestají strojvůdce, jenž pustil do kabiny děti)
 • يمكنك أن تحصل على . . . (Dráhy potrestají strojvůdce, jenž pustil do kabiny děti)
 • Vyhledávání


  Motto:
  Význam dopravního systému zpravidla pochopíme až v době,
  kdy díky našemu nezájmu zanikne.

  Komentáře

  ke článku: Kterak jsem chtěl cestovat autobusem
  ze dne 14.09.2008, autor článku: Tomáš Mykl

  Komentář ze dne: 14.09.2008 09:24:43     Reagovat
  Autor: [orky] -
  Titulek:
  Mám s autobusem podobnou zkušenost. Ovšem tento jezdí pouze v pondělí a ve středu, pokud nejsou dny školního vyučování. Leč jsem v takovýto den na tento spoj čekal, vše si několikrát ověřil. Autobus nakonec přijel asi z 10-i minutovým zpožděním a řidič procedil mezi zuby něco jako: "Máš kliku, že sem vůbec jedu. Já si tu potřeboval něco vyřídit, jinak bych sem vůbec nejel". Autobusem jsem odjížděl sám.

  Komentář ze dne: 14.09.2008 13:14:36     Reagovat
  Autor: [Diego] - Diego
  Titulek: Autobus a jeho jizdini rad
  Zkusenost s autobusem mam na zapade CR spatnou: Jizdni rady autobusu jsou pouze orientacni! Autobus mi malem ujel, protoze jel o 10minut drive nez je uvedeno v jizdnim radu! A to je pry normalni! U svagrove ve vsi jezdi autobus i o 15minut drive!!!
  K cemu ty jizdni rady jsou? Co na to kraj? Bezpecnost pri cestovani?
  O slusnem chovani ridicu radeji pomlcim.

  Komentář ze dne: 14.09.2008 19:45:57     Reagovat
  Autor: [Kuzlik] - Pavel Kuzebauch (Pavel_Kuzebauch@seznam.cz)
  Titulek: Re: Autobus a jeho jizdini rad
  Mám také podobné zkušenosti s autobusy v oblasti Dolní Poohří. Jel jsem jednou autobusem s odjezdem ve 20:02 k nám domů a řidič oproti jízdnímu řádu vynechal dvě vesnice a ostatní zastávky projížděl s cca +5 minutami. Následkem vynechání dvou vesnic jsme dojeli o více než 15 minut dřív... Jo a jel jsem v buse sám :-( Alespoň zde nic nového pod sluncem :-(  Komentář ze dne: 15.11.2017 06:41:42     Reagovat
  Autor: [chenlixiang] - chenlixiang (chenlixiang@yahoo.com)
  Titulek: Re: Autobus a jeho jizdini rad

  Komentář ze dne: 15.11.2017 06:57:45     Reagovat
  Autor: [chenlixiang] - chenlixiang (chenlixiang@yahoo.com)
  Titulek: Re: Autobus a jeho jizdini rad

  Komentář ze dne: 14.09.2008 13:31:12     Reagovat
  Autor: [boss] - boss (@)
  Titulek:
  Musím podotknout, že mám úplně jiné zkušenosti, autobusem jezdím pravidelně a nestalo by se mi a stává se opravdu výjimečně, že autobus nejede na čas, horší to je s cestováním vlakem, to raději aspoň o spoj (tj. o hodinu) dříve

  Komentář ze dne: 14.09.2008 20:39:53     Reagovat
  Autor: [vikijous] - Vikijous (vikijous@post.cz)
  Titulek:
  Vidím, že nic nebovyklého. Známá po 20(!) letech sedla za volant, protože daný autobus ani jednou (!) za týden nejel jak měl. A musela dojet do práce až dalším, co jede za hodinu.
  PS: Ta zetka je mi nějaká povědomá ;-)

  Komentář ze dne: 14.09.2008 20:55:18     Reagovat
  Autor: [přerovák] - orlík (prerovacik@seznam.cz)
  Titulek:
  Já si musím taky rýpnout. Před pár lety jsem byl na Vysočině na dovolené a k cestování jsem kromě vlaku používal taky autobusy. Jednou jsme tak přišli na zastávku a koukáme, že poslední autobus má jet o půl osmé, to bylo za hodninu. Tak si říkáme, no co tak zajdem na pivo. Ještěže, jsme se zepatli kolemjdoucí paní jestli ten autobus jede.a ta nám říká:To raději přijděte o půl hodiny dopředu, on jezdí dřív. No taky že jo, půl hodiny to sice nebylo, ale o 15 min dřív fakt jel. Aby toho nebylo málo tak za pár dnů jsme byli opět na výletě a opět jsme na zastávce čekali na bus. Tentokrát jel sice včas ale bylo nám to k ničemu.Vyřítil se ze zatáčky, kolem zastávky projel a my jsme zůstali stát s otevřenými ústy. Tak nezbylo nic jiného než, dojít několik km pěšky na vlak. To tedy byla taková malá epizoda s cestováním autobusy na Vysočině.

  Komentář ze dne: 14.09.2008 21:49:41     Reagovat
  Autor: [martin kubík] - martin kubík
  Titulek:
  Nechápu proč v článku ani komentující nejsou adresní,tak nedojde a ani nemůže dojít k zlepšení jedině upozorněním nadřízeného provozovatele linky je možno něco zlepšit,když řidič autobusu nejezdí tak jak má,ať je potrestán.Nejmenovat viníky trestáte sami sebe a další po vás.Nespolehlivost autobusů má jediným výsledek-následné zrušení linky pro nevytíženost a tím další omezování veřejné dopravy.

  Komentář ze dne: 14.09.2008 22:43:35     Reagovat
  Autor: [-TM-] - Tomáš Mykl (webmaster@dopravni.net)
  Titulek: Re:
  Dovolím si k tomu pár poznámek, jako autor článku. Již v závěru článku jsem napsal, že nemám zájem někoho konkrétního poškodit, jinými slovy honit si na něm své pošramocené ego. Mohu vás ujistit, že konkrétní případ bude mít konkrétní dohru a alespoň já mám ve zvyku si vzít "Lojzu" stranou a vyříkat si to sním z očí do očí a pokud se situace nezlepší, tak jednat jinak a rázněji. Já totiž mimo jiné pracuji jako nestátní objednatel/koordinátor veřejné dopravy v místech, kde si obce přejí naší činnost a takovéto nenápadné inkognito průzkumy v terénu jsou součástí stylu mé práce (a ne hodnotit kvalitu podle jakýchsi tabulek vyjetých z EM-Testů, dat ČSÚ a ortofotomap).
  Původním smyslem článku bylo ukázat pohled na zajištění dopravní obslužnosti a přívětivost "venkova" k náhodným návštěvníkm. Protože ať si o tom myslíme, co chceme, občejný cestovní ruch obyčejných lidí, v naší krásné vlasti je rozhodně větším ekonomickým přínosem pro vesnici a pracovní příležitosti, jak jakési krabicoidní logistické centrum nadnárodní společnosti na 100 hektarech, zaměstnávající nějaké 4 báby ...
  To, že se většina diskutujících shodla na tom, že nespolehlivost autobusové dopravy je její v podstatě fyzikální vlastností, je záležitostí jinou. V oboru městské dopravy existuje termín "Visibility of network", čili "Viditelnost sítě", což znamená, že tak zvaná závislá trakce dává uživateli větší psychologickou jistotu, že "něco" pojede a pojede to tudy, kudy má.

  Komentář ze dne: 15.09.2008 08:25:19     Reagovat
  Autor: [SzKT] - Jan Přikryl (prikryl.jan@vizslamail.hu)
  Titulek: Kvalita venkova
  Což o to, vše popsané v článku je naprosto reálné, ale nevypovídá to zhola nic o autobusech jako takových, jako spíš o "pohostinnosti" českého venkova, potažmo o "kvalitní" práci objednatelů veřejné dopravy. Na svých cestách po civilizované Evropě jsem se naučil, že kvalita veřejné dopravy je přesně taková, jakou ji objednatel chce: pokud u nás o tom rozhodují úředníci v předdůchodovém věku, kteří realitu neznají a jde jim jen o to, aby ušetřili veřejné peníze ať to stojí co to stojí. Ovšem totéž může nastat velmi brzy i u železnice- jediný rozdíl je v tom, že zatímco autobusoví dopravci kvůli zisku raději najmou za pár drobných "Lojzu" a pak ho nechají na pokojí ať se děje co se děje, přičemž kraji to nevadí, železnice hledá úspory formou vnitřního dluhu (nulová údržba i investice), což je z dlouhodobého pohledu ještě horší.
  Abych řekl pravdu, mě už je to jedno: "krásy" českého venkova jsem měl tu čest dobře poznat a replikovat výše popsané zkušenosti se mi nechce, tudíž po ČR jezdím jen pokud je to nevyhnutelně nutné.

  Komentář ze dne: 15.09.2008 10:04:11     Reagovat
  Autor: [-TM-] - Tomáš Mykl (webmaster@dopravni.net)
  Titulek: Re: Kvalita venkova
  No vidíte, a to je právě ta chyba. Protože skomírající venkov nakonec budeme platit z našich daní, naučíme-li je podnikat je šance, že se aspoň sami uživí, v lepším případě nějaká korunka uvízne ve společné kase.
  "Lojza" je samozřejmě zvláštní kapitola. Pokud se jedná o místního, kterého tam zná každý, tak si to nechá vysvětlit, protože za tu ostudu mu to nestojí. Když už jezdí ale místo Lojzy nějaký gastarbeiter, je lepší jít rovnou na podnik, protože řidičů je obecně málo a on k práci nemá vztah.
  K "vidlobusům" : jako objednatel se, pokud to aspoň trochu jde, ohlížím vždy po větších firmách majícím zázemí, vozový park a pod, cena je až 2. hodnotící kriterium.
  A na závěr - mé zkušenosti povětšinou ukazují, že na rozhodujících místech na úřadech zpravidla sedí maldí absolventi s ještě těplým diplomem, či maturitním vysvědčením, kteří prošli důkladnou školou "jak NATO" na K-reportu a obdobných serverech. Zlatí tesiloví důchodci, ti to alespoň nechávají nějak doklepat ... Nakonec nedivme se ... ono těch cca 14 tis brutto hned tak jinde někomu nenabídnou :-(

  Komentář ze dne: 15.09.2008 13:37:10     Reagovat
  Autor: [SzKT] - Jan Přikryl (prikryl.jan@vizslamail.hu)
  Titulek: Re: Re: Kvalita venkova
  Jaká chyba? První problém je, že mám hlubokou pochybnost o tom, že by se venkovani naučili být pohostinní- tím mají problémy i v poměrně velkých městech- prostě přístup, že zákazník je tu od toho aby nás živil, je v ČR hluboce zakořeněný již od dob socialismu. Řeší to akorát konkurence, té se ovšem na venkově nedočkáme. Naopak pokud my z měst na ten venkov nebudeme jezdit a ty šílené služby platit, třeba jim časem dojde, že tudy cesta nevede.
  Druhý problém je, že místní doprava na venkově za posledních 20 zdegenerovala na sociální službu pro školní děti a důchodce, což je segment obyvatel, který přílišnou mobilitu nepožaduje a tudíž si na móresy svého Lojzy nestěžuje a přizpůsobí se. Ostatní skupiny obyvatel mají auto. A bohužel ze strany objednavatelů autobusové dopravy (čest částečným výjimkám, např. ústeckému kraji) není snaha vytvořit univerzálně použitelný dopravní systém (tedy včetně večerních hodin a víkendů) a pořád se prosazuje doprava přísně účelová. A dokud se toto nezmění, není VHD na českém venkově pomoci. Ona i ta velebená "šukafonová" železnice funguje trochu lépe hlavně proto, že ČD mají šílený bordel v účetnictví, což spolu s vysokými fixními náklady železniční dopravy vede k tomu, že nelze přesně rozklíčovat náklady na jízdu jednoho konkrétního spoje.

  Komentář ze dne: 15.09.2008 22:54:56     Reagovat
  Autor: [BRam] - Lubor P. (tatra163jamal@seznam.cz)
  Titulek:
  Pane Mykl, nebo také T_m, jak se představujete pod své příspěvky na K- reportu, můžete mne vysvětlit, co Váš příspěvek a Vaše komentáře k němu mají za smysl? To, že autobusový jízdní řád skoro všude vypadá tak, jak vypadá, není vadou autobusové dopravy jako takové. Naopak, ta díky svému charakteru má mnoho absolutně nevyužívaných svých předností, které ze své podstaty má, což je škoda. Je jen ukázkou nekompetentnosti těch, kdo takové služby objednávají. Viz ona účelovost, nikoliv síťovost, kdy pokryje páteřním železničním systémem nepokrytá území. Ostatně dosud přežívající poznámky typu jede v liché nebo jen v sudé týdny budiž odstrašujícím případem A řeči typu jak NATO z K- reportu si laskavě odpusťte. Zrovna Vaše příspěvky jsou tam dost často obrazně řečeno mimo mísu. A naštváním fundovaných přispěvatelů jako je Bručoun jste se tam také dost odepsal. Vaše zcestná filozofie je žel bohu vlak všude, čili i tam, kde je to pro jeho potenciální uživatele přinejlepším sporné, ne li horší, než doprava autobusová. Příklad za všechny: Osobní doprava na trati Kadaň - Kaštice. Nebo Vámi navrhované vytlačení lidí z Králova Dvora u Berouna dojíždějících busem do Prahy do vlaků, kde by se Vám leda tak podařilo lidi vytlačit do aut a nikoliv do vlaku. Zde jste projevil obzvláště velké mezery v místních znalostech a dost sveřepě jste ještě na nich lpěl. Zkuste se zamyslet nad tím, co jsem napsal. Jinak já mám Vaše stránky dopravni.net rád a dost mne mrzí, když se tu objeví článek jako tento, kdy si vcelku zbytečně kopnete do autobusové dopravy. Vždyť i u autobusové dopravy může fungovat totéž co u dopravy vlakové - např. taktový jízdní řád atd.


  Komentář ze dne: 15.09.2008 23:22:03     Reagovat
  Autor: [-TM-] - Tomáš Mykl (webmaster@dopravni.net)
  Titulek: Re:
  Vidíte, pane. Vy mne hodnotíte, aniž vůbec víte co dělám. Samozřejmě na to máte svaté právo soudit a odsoudit ...
  Ovšem je vidět, že Vy jste naprosto nepochopil, co jsem tím článkem chtěl říct a to, že vy jej vnímáte tak, jak jej vnímáte, jest prosím problém Váš. To, že jste s partou přátel přesvědčen, že fanaticky horuji pro železnici, kde dokonce nedej Bože chudáky lidi nutím jezdit vlakem, jen dokazuje, že vůbec netušíte, kdo jsem a co dělám, jen soudíte dle kusých (des)informací v kuloárech ... Kdybyste měl zájem, samozřejmě se můžeme sejít a pohovořit z očí do očí. Myslím si totiž, že osobní záležitosti na tento web nepatří a při osobním jednání se překvapivě může stát, že zjistíte, že naše názory jsou bližší, než jste si pod vlivem jakéhosi "oborového šumu" ochoten připustit. HOWGH.

  Komentář ze dne: 16.09.2008 11:51:38     Reagovat
  Autor: [SzKT] - Jan Přikryl (prikryl.jan@vizslamail.hu)
  Titulek: Re: Re:
  Při vší úctě- i já mám z toho článku pocit, že se jedná zejména o kritiku autobusové dopravy, potažmo o kritiku dopravní obslužnosti tímto druhem dopravy. A musím říct, že takový tón se mi pranic nelíbí: je známou zkutečností, že když se vzájemně bijí fanatici do vlaků s fanatiky do autobusů, směje se ten třetí vzadu- IAD. Podstatná je kvalita celkové dopravní soustavy: buď na páteřní síť železnic navazuje ucelená síť neúčelových autobusových spojů (a pak může po pár letech dojít ke zvýšení zájmu venkovanů o VHD), nebo komplexní a spolehlivá obsluha území bude chybět i nadále a potom je celkový odliv cestujících nevyhnutelný a povede to k zániku dalších železničních tratí (dráha je z důvodu vyšších fixních nákladů a vyšší kapacity mnohem zranitelnější než autobusová doprava).
  Jako příklad uvedeného vřele doporučuji delší studijní pobyt ve Švýcarsku. Jinak osobní záležitosti hodnotit nechci, ale obecně se mi nelíbí tvrdý až neurvalý podtón řady Vašich článků, zejména těch, které se týkají dopravní obsluhy Ústeckého kraje- přitom přes všechny špinavosti a problémy se jedná o jediný venkovský kraj, kde se člověk dostane (téměř) všude i o víkendu. Na rozdíl třeba od Vysočiny, kde VHD v podstatě nefunguje jako celek...

  Komentář ze dne: 17.09.2008 08:12:20     Reagovat
  Autor: [Kuzlik] - Pavel Kuzebauch (Pavel_Kuzebauch@seznam.cz)
  Titulek: Re: Re: Re:
  Dovolím si ještě jednou reagovat, tentokrát na Vás, konkrétně na poslední odstavec a úryvek... "které se týkají dopravní obsluhy Ústeckého kraje- přitom přes všechny špinavosti a problémy se jedná o jediný venkovský kraj, kde se člověk dostane (téměř) všude i o víkendu..." -- budeme-li se bavit o Ústeckém kraji, konkrétněji o oblasti Dolní Poohří, tak to je možná pravda, ale zase na druhou stranu - kdo v dnešní době využije autobus, který jede (budu konkrétní) z Roudnice n. L. do Libochovic s odj. 22:43, když odpolední směny končí ve 22 hodin? (A to si ještě nejsem jist, zda nějaké firmy v Roudnici.n.L. mají ještě odpolední směny - po krachu Roudnických strojíren). Za tu dobu, co bych čekal na autobus, jsem doma 2x autem. Nehledě na mou zkušenost, kdy řidič autobusu stejně nejede trasu, kterou má, ale jízdu si zkrátí tím, že úplně vynechá jednu vesnici...
  Další poznatek - na Vánoce a i o státní svátky jel autobus o Štedrý den i ve 20:02 (+-/) z Roudnice n.L. - myslíte, že s tím jeli davy lidí? Je to jen náplast pro ty, co mají neustále nějaké připomínky. Takto autobusy jezdí již od prosince '07 a zatím jsem neviděl ŽÁDNÝ náznak toho, že by byli nějak obsazené - a to mluvím jak o víkendových spojích, tak i o spojích v prac. dny.

  Komentář ze dne: 17.09.2008 09:26:29     Reagovat
  Autor: [SzKT] - Jan Přikryl (prikryl.jan@vizslamail.hu)
  Titulek: Re: Re: Re: Re:
  Gratuluji, přesně váš přístup je hrob české veřejné dopravy! Pokud jede autobus ve 22.43, tak je použitelný nejen pro dělňasy z odpolední směny, ale poskytuje lidem jistoru, že když pojedou odpoledne do města za kulturou, za známými, na nákupy apod., tak se domů dostane a nemusí jet autem. Kromě toho v polonoci čekáme půl hodiny na svůj spoj i my v Praze a nikomu to nepřijde divné- požadovat čtvrthodinový takt do každé vesničky i v noci je skutečně nereálné. Takže zaplať Pánbůh za to, co je, na Vysočině je člověk večer úplně v pr...!
  Jinak jsem narážel spíš na oblast ústeckého a teplického pohraničí, kde se teď člověk i v sobotu večer dostane od hranic (Fojtovice, Petrovice) až do Prahy (Excelsiorem), což dříve vůbec nešlo. Obsazenost přitom není nijak tragická: 8-10 lidí je v sobotu 7.večer velmi solidní obsazenost.
  Co se týče toho porušování JŘ ze strany řidiče, tak je to jistě velmi negativní jev, který by měly kraje řešit, ovšem kde není žalobce, není soudce, tudíž dokud si lidé nezvyknou, že mají doma funkční VHD a budou se dožadovat určitého standardu. To může trvat 3-5 let )na základě východoněmeckých zkušeností), ale pak by mělo být vyhráno.

  Komentář ze dne: 17.09.2008 10:38:24     Reagovat
  Autor: [Kuzlik] - Pavel Kuzebauch (Pavel_Kuzebauch@seznam.cz)
  Titulek: Re: Re: Re: Re: Re:
  Pane Přikryl, zřejmě žijeme trochu každý jinde. Pokud budeme diskutovat o konkrétní oblasti, tak je dobré o ní vědět. Jsem z Dolního Poohří, jak jsem uvedl. Linky zde vedené jsou vedeny i o vikendech, což jak píšete není všude. Jenže ty linky se zde zavedly po nějakých 10 letech, kdy nejezdili. Nemyslíte si, že za tu dobu se spousta cestujících naučila spoléhat raději na auto a o autobusu vůbec neuvažovat? A řekl bych, že za nějakých 3-5 let, kdy jak tvrdíte by si lidé měli zvyknou, už ty autobusy zase jezdit nebudou. Většinou (pokud tedy mám správné informace) se linky zavádějí na základě sledování obsazenosti spojů. A řekl bych, že pokud autobusy o víkendy či noční spoje jezdí prázdné (ne jeden spoj, ale takřka všechny), tak brzo se zjistí, že dotovat tyto busy nemá cenu. Toto zde již jednou bylo a proto si lidé zvykli na auta a nespoléhat se na VHD. Zpět je těžko získáte, pokud máte jízdní dobu jednou tak dlouhou a jízdné drahé...Sám nyní dojíždím do Prahy a i když od nás jezdí spoj přímo do Prahy (dálkový), tak díky jeho jízdní době a ceně se mi bohužel vyplatí jezdit autem a vozit další lidi. Doma jsem o 30 minut dřív a cenově to vyjde nastejno.

  Komentář ze dne: 17.09.2008 14:34:58     Reagovat
  Autor: [SzKT] - Jan Přikryl (prikryl.jan@vizslamail.hu)
  Titulek: Dopravní obslužnost
  Ale samozřejmě, že máte pravdu: právě jste popsal princip, proč šla ve venkovských oblastech ČR doprava do jistých míst. Problém je v tom, že je urgentně potřeba zlomit princip, že na základě dnešní poptávky se objednávají spoje do budoucna, protože prostě při dnešní nabídce poptávka není. Ve východním Německu to udělali přesně opačně a po tristní pětiletce, kdy autobusy jezdily opravdu jako taxíky se trend obrací a v hodně spojích se cestující najdou. Samozřejmě jich dost jezdí i nadále prázdných, ale třeba večerní spoje mohou sloužit pro řadu lidí jako pojistka "pro všechny případy" a vytíží nějaký dřívější spoj- pokud by ovšem ten večerní neexistoval, jeli by autem.
  Z tohoto pohledu doufám, že vášně kolem DP ÚK a rušení železnic v Ústeckém kraji pár let vydrží (byť i za cenu rušení dalších tratí) a pokud se přežije "kritická pětiletka", mohou se věci vyvíjet k lepšímu.
  Nicméně samozřejmě máte pravdu i v tom, že o dané oblasti mnoho nevím- stejně jako o většině jiných venkovských oblastech Čech. Jelikož jsem totiž člověk, který nemá ani auto ani ŘP, prostě se do těch oblastí nedostanu: přes týden pracuju a o víkendu skoro nic nejezdí. Proto se modlím, aby se dosavadní trend financování obsluhy VHD zlomil a konečně to tu začalo trochu připomínat vyspělou západní Evropu, kde se člověk i bez auta dostane (skoro) všude (skoro) vždycky.

  Komentář ze dne: 17.09.2008 18:48:25     Reagovat
  Autor: [arj] - arj (arj@centrum.cz)
  Titulek: Re: Dopravní obslužnost
  trochu připomínat vyspělou západní Evropu, kde se člověk i bez auta dostane (skoro) všude (skoro) vždycky

  Dromologu, v zásadě bych souhlasil, akorát mám jeden dotaz - kde tak (aspoň přibližně) leží ta "západní Evropa", kde se člověk dostane (skoro) všude bez auta? Moje zkušenosti z mnoha měst kolem stovky tisíc obyvatel jsou takové, že bez auta (v daném případě taxíku) se v sobotu večer (kolem 21 hod) nedostane člověk ani z letiště do centra resp. v neděli před obědem z města na letiště či nádraží.
  A možnost najít neželezniční spojení předem mi ve většině západoevropských zemích přijde jako sen z jiného světa. Už jenom proto, že linky provozuje několik dopravců, obvykle neznámého jména, a nějaký celostátní info systém taky není úplně obvyklý. A když už je, tak po mně chce podrobnosti, které naprosto netuším, třeba ve které zastávce budu vy/nastupovat. Přičemž prospekt (papírový i internetový) hradu či muzea uvádí podrobně, na kterém výjezdu z dálnice mám odbočit, ale v případě veřejné dopravy tak maximálně, že tam jezdí vlaky-busy z města N. Ale jak se jmenuje ta zastávka za rohem od muzea, to už se člověk musí doptat řidiče - pokud se shodneme na společném jazyku.

  Ale jinak furt sranda proti "dopravní obsluze" v místě, kde právě jsem.

  Komentář ze dne: 18.09.2008 08:54:08     Reagovat
  Autor: [SzKT] - Jan Přikryl (prikryl.jan@vizslamail.hu)
  Titulek: Re: Re: Dopravní obslužnost
  Abych řekl pravdu, měl jsem na mysli ty nejvyspělejší země: německy mluvící svět, Švédsko, některé regiony ve Španělsku nebo Itálii, možná Holandsko. Rozhodně jsem neměl na mysli frankofonní svět (Francie, Belgie), k jehož "dopravní filozofii" tíhneme my: efektní (ale nikoliv efektivní) dopravní systémy ve velkoměstech a mezi nimi v podstatě nic.
  Co se týče informovanosti, tak IDOS je skutečně dost unikátní věc, ale informace se ve většině případů zjistit dají. Jde jen o to hledat: obvykle bývá na webových stránkách IDS nebo samosprávného orgánu seznam dopravců, potom metodou pokus/omyl vybrat toho konkrétního (dá se třeba podle sídla) a pak už na stránkách toho dopravce často bývají JŘ v pdf, takže stačí zvolit linku a na místě už člověk vidí kde potřebuje vystoupit. Je to zdlouhavé, ale je potřeba si uvědomit, že obsluha venkova je dělaná všude v Evropě pro ten venkov (a ještě spíš pro příslušné spádové město, aby nebylo zahlcené auty) a akční rádius venkovanů je v celé Evropě dost omezený. Tudíž místní vědí co a kde hledat. Jinak výše uvedený postup aplikuju při všech cestách a zatím jsem v EU vždycky znal správné informace ještě před cestou a ptát jsem se nemusel na nic- a to včetně takových regionů jako je Alentejo nebo Norrbotenlaan.
  Co se týče turistického ruchu, tak v těch nejvyspělejších zemích existují informační materiály, na nichž se přímo dopravci resp. objednatelé dopravy podílejí a tam jsou informace o VHD detailní. Jediná země, o níž vím, že to chodí plošně tak jak říkáte je Francie a možná Belgie: tam jsem byl jednou a nějak mi tamní úroveň dopravy příliš nesedla, tak nemám potřebu se tam vracet. Jen si myslím, že je škoda upínat zraky k tomu nejhoršímu, co v EU najdeme, když máme za bukem zářný vzor, na který se dá třeba z těch ústeckých autobusů plynule přestoupit.

  Komentář ze dne: 16.09.2008 13:40:27     Reagovat
  Autor: [Lemrouch] - Lemrouch obecný (lemrouch@centrum.cz)
  Titulek: Re:
  Vážený Pane Brame, nechci se tu chvástat co jsem či nejsem (vy to jistě víte lépe než já), ale mohl bych poprosit o vysvětlení, jaxte to myslel o té trati Kadaň - Kaštice? Rád bych se s vámi utkal a toto je jediný pole, kde s vámi mohu diskutovat. Znám to tam jaxvý boty a rád bych znal názor někoho, kdo to tam zná jako vy.

  Komentář ze dne: 16.09.2008 08:04:52     Reagovat
  Autor: [BRam] - Lubor P. (tatra163jamal@seznam.cz)
  Titulek:
  Pane Mykl, já dobře vím, co děláte. Ač si myslíte, že to nějakým způsobem "utajíte", tak v tomto případě se opravdu mýlíte. Není problémem vysledovat Vaší činnost, protože se její důsledky ( v pozitivním slova smyslu ) navenek vždy nějak projeví. S tím byste snad i mohl souhlasit. A já se dopravní problematikou zabývám už také delší dobu ( byť s mou současnou profesí absolutně nesouvisí ) takže také vím, kde a jak si co zjistit a také dobře vím, jak to na úřadech funguje.

  Pokud byste měl opravdu zájem, rád se s Vámi sejdu a klidně si s Vámi rád popovídám. Třeba zjistíte, že mé znalosti dopravní problematiky nejsou až zas tak malé a třeba i jak Vy sám píšete, mnoho názorů, ač na sebe takto obrazně řečeno štěkáme, máme shodných a mohl bych v případě Vašeho zájmu i s Vámi spolupracovat.

  Komentář ze dne: 16.09.2008 14:03:00     Reagovat
  Autor: [Pája] - Pája
  Titulek:
  Nevidím jediný důvod proč neupozornit na nešvary v autobusové dopravě. I já s ní nemám nejlepší zkušenosti. Už se mi stalo, že ač jsem stál na zastávce u zastávkového sloupku, tak autobus nezastavil a profrčel to plnou rychlostí kolem mě (nešlo o zastávku na znamení). Že autobusy jezdí i s pětiminutovým náskokem je naprosto běžnou praxí, nezřídka se jedná i o náskok větší. Dost často se stává, že z výchozí stanice jede autobus o několik minut později, ve střední části jede podle jízdního řádu a v koncové části trasy už jede s náskokem (zkušenosti s tím mám z různých částí republiky). Dalším nešvarem je v řadě případů bohužel chybějící označení zastávky, takže člověk kolikrát ani neví, kde má na ten autobus čekat. Loni v Úštěku jsem se dokonce setkal s tím, že zastávka byla v terénu pojmenována jinak než v jízdním řádu. V Golčově Jeníkově jsem se zase setkal s tím, že autobus odjížděl z úplně jiného místa než měl, se stejným problémem jsem se setkal i v Českém Meziříčí. Člověk by mohl pokračovat dál a dál. Dokud nebudou odstraněny tyto nedostatky, nelze autobusovou dopravu považovat za spolehlivou.

  Komentář ze dne: 16.09.2008 14:11:39     Reagovat
  Autor: [karlos] - Karel Mikolášek (karel.lerak@centrum.cz)
  Titulek:
  Jan Přikryl: „přes všechny špinavosti a problémy se jedná o jediný venkovský kraj, kde se člověk dostane (téměř) všude i o víkendu.“

  A jste si tím jist? Zkusil jste si například naplánovat výlet na turisticky velmi zajímavou zříceninu hradu v Kostomlatech pod Milešovkou za využití VHD? Jen upozorním že pochod Kostomlaty p.M. – zřícenina hradu – Milešovka – Bořislav (žel. zast.) zabere 5 - 7 hodin, dle zdatnosti turistů.

  A nebo mi prosím najděte spojení, jakým bych se dostal jako žatečák (student/žák o prázdninách) na Nechranickou přehradu (známé pláže ve Vikleticích) za koupelí. A nezapomeňte, že bych se chtěl taky vrátit...

  Komentář ze dne: 18.09.2008 09:01:40     Reagovat
  Autor: [SzKT] - Jan Přikryl (prikryl.jan@vizslamail.hu)
  Titulek: Re:
  Proto jsem úmyslně psal do závorky to slůvko téměř- ono dost dobře nejde vyřešit dopravní obsluhu venkova tak, aby se dostalo na každou chalupu. Ale jiná věc je, že relativně kvalitní dopravní obsluha nemusí odpovídat turistům. Kraj jako objednatel dopravy by měl mít za povinnost zajistit místním dopravu do obchodu, do kostela, za přáteli a podobně, tedy z logiky věci vyplývá, že spíše se bude dát jet dopoledne do města a odpoledne z města a podstatně hůř v protisměru. A jak funguje doprava pro turistický ruch je zcela jiná otázka a těžko čekat od kraje, kterému ani jeho vlastní (morální) povinnosti nejdou ani moc dobře ani od srdce, že bude ještě platit za turistickou dopravu. Situace v Ústeckém kraji (stejně jako ve všech ostatních)má k ideálu velmi daleko, ale v ČR musíme být velmi skromní a spokojit se aspoň s málem. V okrajových částech Středních Čech nebo na Vysočině nejezdí o víkendu nic a nikam, na Ústecku je aspoň něco.

  Komentář ze dne: 16.09.2008 18:49:35     Reagovat
  Autor: [Kuck] - Kuck
  Titulek:
  Urcite se nemusim predstavovat, urcite mi znate a sledujete. Vysvetlete mi, jak se dostau o prazdninach v pracovni dny s kolem do Kovarske. Take mi vysvetlete pane Lubore, proc sem tahate nejake kecy z K-reportu plného militantnich pubescentnich sotousu. Take nam vysvetlete, jak funguji urady a urednici. Predem dekuji za odpoved, ktera pro vas jako fundovaneho odbornika nebude tezka.

  Komentář ze dne: 17.09.2008 06:51:24     Reagovat
  Autor: [Domažličák] - Domažličák (petrherbrik@centrum.cz)
  Titulek:
  Autobus versus vlak je velmi zajímavé leč tragické téma. Tyhle dva druhy dopravy by měly spolupracovat a ne si navzájem konkurovat, jak se to realizuje v praxi. Dokud se budou odborníci i "odborníci" na vlak a autobusy mezi sebou hádat místo aby byli schopni se rozumně domluvit, těžko se situace ve VHD zlepší. Jsou pole, nakterých lépe funguje vlak a na kterých bus. Největší katastrofou je, že se ve většině případů se tyto pole rozlišují dle chtění či nechtění zrušit nebo zachovat tu či onu lokálku a nikoliv podle skutečné potřeby. Zastánci autobusů se pak soustřeďují zejména na prosazení náhrad autobusama za vlaky místo toho, aby se snažili odstranit nešvary autobusové dopravy, popisované v tomto článku. Díky těmto nešvarům je autobusová doprava pro potřeby turistiky takřka nepoužitelná a díky tomu oblasti, ve kterých nejezdí vlak trpí nezájmem turistů. Autobusy díky tomu jezdí o víkendech, kdy se místní přepravují jen minimálně, prázdné, což vede k jejich rušení a pověstné nulové obslužnosti autobusy o víkendech v mnohých oblastech po celé naší republice.

  Komentář ze dne: 18.09.2008 09:02:07     Reagovat
  Autor: [SzKT] - Jan Přikryl (prikryl.jan@vizslamail.hu)
  Titulek: Re:
  Zlatá slova!

  Komentář ze dne: 23.09.2008 13:08:58     Reagovat
  Autor: [Diego] - Diego
  Titulek:
  Autobusy jsou stejne odpudive pro turisty - za batohy se plati a ridici nejsou moc ohleduplni Vam dat zavazadlo dolu a musite se mackat s nim na sedacce (pokud je plny autobus - v horskych oblastech ano - Beskydy, Jeseniky...) K tomu kdyz se pripocte nedodrzovani jizdnich radu - secteno podtrzeno.
  Zaver: autobus neni vhodny pro tipickou ceskou turistiku.
  Kdo nezazil nepochopi.

  Komentář ze dne: 24.09.2008 05:39:45     Reagovat
  Autor: [Domažličák] - Domažličák (petrherbrik@centrum.cz)
  Titulek:
  Dovolím si pár postřehů. Situace ve VHD se mě sice osobně až tak nedotýká, ale jsem nucen ji sledovat profesně. Proto se půtkami jednotlivých zájmových skupin dobře bavím a zároveň sledduju dění. Jakmile někdo píchne do nedotknutelných autobusů, hned vyletí čertík z busového tábora a naopak. Nejzajímavější je však dění kolem rušení tratí. Ve skutečnosti jde jen o rušení osobního provozu, ale těm, co ty provozy ruší, jde zpravidla o zrušení celé trati a zapomínají na nákladní dopravu. Jediné místo, kde došlo i k útoku na nákladní dopravu, je "Kozina". Ale to je úplně jiná písnička.
  Důsledně odlišuji, kde proti zrušení trati bojují jen přiznivci železnice a kde místní obyvatelstvo. Z toho se dá krásně posoudit, který kraj jde proti železnici a ve kterém jen chtějí ušetřit peníze daňových poplatníků na zbytečné obslužnosti. Tratě, na kterých se kraj pokusil zastavit provoz, jenž se zastávali místní jsou: Praha - Rudná - Beroun, Praha - Dobříš, Kopidlno - Dolní Bousov, Kadaň - Kaštice, Lovosice - Most a Děčín - Oldřichov u D. Zatímco o jiné zastavené lokálky horovali jen železniční nadšenci.

  Komentář ze dne: 18.11.2010 06:26:12     Reagovat
  Autor: [xiaolin] - xiaolin (xiang5905@gmail.com)
  Titulek:


  Komentář ze dne: 26.03.2016 07:20:52     Reagovat
  Autor: [caihuali] - 20160326caihuali (hcai238@gmail.com)
  Titulek: 20160326caihuali

  Komentář ze dne: 15.11.2017 06:43:52     Reagovat
  Autor: [chenlixiang] - chenlixiang (chenlixiang@yahoo.com)
  Titulek:
  Komentář ze dne: 26.01.2018 07:40:46     Reagovat
  Autor: [chenlixiang] - chenlixiang (chenlixiang@yahoo.com)
  Titulek: Re: Re: Re: Demokracie


  Komentář ze dne: 03.05.2018 09:03:15     Reagovat
  Autor: [zzzzz] - zzzzz (ncjdkshjvjk@163.com)
  Titulek: 111


  Vytvořeno pomocí redakčho systému phpRS  
  Toto je svobodný web. Uveřejněné texty jsou duševním vlastnictvím jejich autorů, kteří odpovídají za jejich obsah. Názory přispěvatelů se nemusí shodovat s názorem redakce.

  RSS feed Bezptičnyj produkt