Dopravní web

Informace a publicistika
z oboru dopravy,
se zvláštním zřetelem
na dopravu veřejnou


Úterý  14. července 2020
Nemůžete využívat veškerý servis Dopravního webu, přihlašte se prosím.


Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře
Zapomenuté heslo
DOD 2006 - 13
Tramvajová vozovna
zobrazení: 1170
známka: 1.80


Poslední komentáře

 • Hi Gentleman Great article post, I really interesting the way you highlighted some important points. . . . (Na krakovské Letiště se půjde pod nádraží)
 • progre sshomeloans.com.au (Bukurešťské nízkopodlažní tramvaje (2))
 • one more tile (Bukurešťské nízkopodlažní tramvaje (2))
 • mallacoota.or g.au (Bukurešťské nízkopodlažní tramvaje (2))
 • carpestology.co m.au (Bukurešťské nízkopodlažní tramvaje (2))
 • amour a (Bukurešťské nízkopodlažní tramvaje (2))
 • american dry (Bukurešťské nízkopodlažní tramvaje (2))
 • 123.clinic (Bukurešťské nízkopodlažní tramvaje (2))
 • Vyhledávání


  Motto:
  Význam dopravního systému zpravidla pochopíme až v době,
  kdy díky našemu nezájmu zanikne.

  Komentáře

  ke článku: Změny na železnici v podhůří Rýchor a Vraních hor
  ze dne 22.07.2008, autor článku: Honza

  Komentář ze dne: 22.07.2008 23:49:09     Reagovat
  Autor: [martin kubík] - martin kubík
  Titulek: A co Žacléř?
  Je chvályhodné,že byl provoz osobních vlaků podmínečně do Lubawky-až Sedzislaw obnoven,je to patrně i z důvodu programů EU na podporu regionů-nedávno byla obnovena i trať Lwówek-Zebrzydowa (po 12 letech),ale nechápu,že byl přitom zastaven provoz Královec-Žacléř.Trať do Žacléře je dalším typickýcm příkladem postupné arogantní likvidace dříve využívané lokálky-jízdní řád byl zcela ořezán a pak se někdo diví,že tam jede hrstka cestujících.A jezdilo se i do Otovic z.,kam to též OREDo dodělalo.

  Komentář ze dne: 23.07.2008 00:27:10     Reagovat
  Autor: [Vozka] - Antonín Minařík (minarik43@seznam.cz)
  Titulek:
  Nelze se divit, že nebyla nijaká reakce, protože o tom nikdo nevěděl a nikdo nemá zas tolik času, aby jako detektiv lovil každou poznámku a hledal její smysl. Člověk musí hlavně pracovat a vydělávat. A toho využívají ti, co rozhodují, protože počítají s tím, že málokdo má tolik času, aby na vše přišel. A tak se v tichosti dá udělat leccos.
  Jinak provoz tří vlaků a to jen o So a Ne nic moc nevyřeší, che to nějakou jinou, lepší koncepci, aby to bylo vhodné a výhjodné pro všechny možné lidičky i pro to místo.
  A ta Žacléř, to je typické pro současnou dobu a pro kraje zejména typu ÚK a HK. Prostě všichni jezdí do Žacleře jen z Trutnova a proto všichni musí na bus do Trutnova. Ostatní, i když se jim to nelíbí, či nevyhovuje, mají smůlu. prostě vymyslet něco užitečného a rozumného pro lidi nějak nejde, hlavně že to vyhovuje těm, co rozhodují.
  A co s těmi zdevastovaným plochami po průmyslu? To nejde využít pro jinou činnost a výrobu, aby to bylo navíc využito s dopravou úpo železnici, když tam je zavedena a jsou vlečky? To se raději staví na zelených loukách s napojením na dálnice a silnice a pak jsou odpůrci těchto pras..en nazýváni ekoteroristy. jak nazývat však ty, co to dělají? Pro rýpavé: využití již zabraných ploch je vždy levnější a celospolečensky výhodnější než nové zábory polí, lesů, volných ploch a to i za cenu přestaveb a čistění starých ploch. Už i proto, že by se to stejně muselo udělat. Ale hlavně tím šetříme přírodu, naše zdraví a životy azajišťuje se vhodný systém dopravy, který tolik nezatěžuje a neobtěžuje. Takž snahy o likvidaci kolejí jsou vždy špatné a nekoncepční a tedy i drahé.

  Komentář ze dne: 23.07.2008 08:22:39     Reagovat
  Autor: [-FN-] - František Nyklíček (frantanyklicek@volny.cz)
  Titulek:
  Dobrý článek, sám se tam časem chystám na výlet, napadlo mě z Jelení Hory jít pěšky do Harrachova (pokud se tam mezitím nezačne jezdit, potom by šel výlet po okolí a vlakem do Harrachova, takové kolečko). Trať do Žacléře mám zdokumentovanou, bohužel v mírné mlze, už od dřív. A je fakt, že když se něco dělá respektive oznámí takhle ze dne na den, těžko plánovat. Nicméně díky za přiblížení právě tímto člínkem. Jinak si myslím, že v Žacléři by se mohly stýkat autobusy z Trutnova s vlaky z Královce (navazující na vlaky z Polska, případně z něj přímo odpojované), přece jen svůj cíl by někteří Poláci mít v Žacléři mohli (neznám tamní situaci, ale předpokládám to na základě provázání EU), a vozit je přes Trutnov (kde by navíc autobusy musely navazovat na další směr) mi připadá trochu zbytečné.

  Komentář ze dne: 23.07.2008 14:29:09     Reagovat
  Autor: [martin kubík] - martin kubík
  Titulek: Re:
  Brzy budou moci Poláci jezdit vlakem i z Legnice-Zlotoryja-Marciszow,která má být reaktivována a pak dále na Lubawku úvratí přes Sedzislaw,neboť úsek Marciszów-Kam.Góra je t.č.nesjízdný tím by přibyl další potenciál cestujících.Třeba časem bude obnovena i trať Kam.Góra-Kowary (Karpacz)-Jel.Góra (neznám její současný stav).Je zajímavé,že když v Polsku přicházejí k rozumu ohledně obnovy tratí,v Čechách se rozum (někde) pomalu ztrácí.

  Komentář ze dne: 23.07.2008 16:34:07     Reagovat
  Autor: [Filip Kuliš] - Filip Kuliš (filipkulis@seznam.cz)
  Titulek:
  Jeden příklad z velmi bohaté země : www.rodachtalbahn.de
  Takto to má vypadat v civilizaci. Poučení pro nás? Kdyby tehdy rychle stát nevytrhal koleje z Kronachu do Steinwiesen, jezdili by dnes vlaky po celé horské trati.
  A ke Kowarům a Ororzelci : Ano, bylo by to krásné. Jenže to je v EU bohužel jeden z těch chudších krajů....

  Komentář ze dne: 24.07.2008 17:11:37     Reagovat
  Autor: [arj] - arj (arj@centrum.cz)
  Titulek: Re: rodachtalbahn
  Tak jsem si ten odkaz otevřel - ale nějak stále tápu, co jsem tam měl najít?Nebot jsem našel 3 páry vlaků každou neděli a státní svátek v létě a před vánocemi, každá jízda (11 km) za 2 €.

  Trat provozuje občanský spolek (obvykle dotovaný krajem, okresem, obcemi a hlavně svými členy) - jenže jak sám říkáte, to je v "bohaté zemi". Neznám aktuální sociální situaci na Žacléřsku, ale nedivil bych se, kdybych tento region blízko špičky celostátní nezaměstnanosti - sám říkáte, že polská strana tam patří jednoznačně.

  Komentář ze dne: 24.07.2008 10:26:31     Reagovat
  Autor: [lap] - Pavel Matouš (@)
  Titulek: za OREDO
  Jsem technologem OREDA a podepsal jsem se například pod zastavením provozu do Otovic (kam nyní mikrobusem jezdí více lidí, než jezdilo vlakem), pod zasavením provozu vlaků do Žacléře a zahájením úspěšného provozu integrovaných autobusů do Kudowy Zdrój.
  Potom jsem osobně důkladně vyhodnostil situaci a požádal ČD i Viamont, aby reagovaly na zájem jezdít do (a z) Polska. Viamont nabídku dal, ČD se omluvily, že Polsko z KHK nechtějí.

  OREDO podporuje vlaky. Důkazem je asi hlavně to, že jich u nás v kraji jezdí více a že v nich jezdí více lidí než před pěti lety.

  Nepodporujeme ale vlaky všude a za každou cenu. Na to ani nemáme peníze. Věřím,
  1) že ti rozumníto pochopí.
  2) že se podaří jezdit pro pracuijící z Polska i Čech i pracovní dny, protože vlak z Lubawky i třeba Bernartic do Trutnova konkurenceschopný autobusu může být.

  Komentář ze dne: 24.07.2008 10:57:41     Reagovat
  Autor: [lap] - Pavel Matouš (@)
  Titulek: ještě krátká reakce pro zde diskutující.
  Martinovi Kubíkovi
  ad Otovice (vlak je méně ekologický (za 30l nafty na 100 km nmísto 14 mikrobusu Euro3), zastaví v Otovicích jen 2x, a pro cestující dále od míst, kde bydlí. V Otovicích je hodně seniorů. A jízdenek na autobus se prodalo více než na vlak. I vedení obce změnu vítá, tak co dělat jiného???

  Peníze z EU byly na vozidlo S134. Provoz hradí kraj a wojvodství z vlastního.


  Vozkovi. Nevědělo se o tom, protože Polsko to potvrdilo až den předem odpoledne. Do médií (i ČT1) se to podařilo dostat až o týden později.


  V Trutnově je na autobusálu, hl.n. i na středu často dobrá možnost přestupu na vlaky nebo busy. Rychlíky a Spěšňáky, co tam zavedlo OREDo vedly k nárůstu cestujících. To vás nenapadlo?


  Panovi FN:
  žacléř nebudeme vozit přes Trutnov. Připravují se bus přípoje v Bernarticích nebo Královci.


  Martinu Kubíkovi:
  Já bych želrxniční dopravu s poláky neměnil. :-) Někteří naši představitelé asi ano. Mrzí mě, že i vy.
  V čechách nikde nebyla zastavena doprava do měst jako je Karpacz nebo Kamená Hora s více než 20 000 obyvateli.
  Jinak o dopravu do Karpacze máme, bude-li to možné zájem i z ČR.

  NA TOTO FÓRUM NECHODÍM. bUDETE-LI REAGOVAT, DEJTE PROSÍM VEDET NA matous(zavinác)oredo.cz.

  Komentář ze dne: 24.07.2008 22:45:52     Reagovat
  Autor: [martin kubík] - martin kubík
  Titulek: Re: ještě krátká reakce pro zde diskutující.
  Já v žádném případě nepropaguji polskou dopravní politiku,zvláště tu jaká byla v letech 1991-2004.Pouze konstatuji,že se tam (možná) probudili,což je vidět na některých reaktivizacích (i když v polském způsobu-velmi malá četnost spojů) to však bylo v Polsku vždy.Je to prostě východní myšlení.U nás naštěstí převládá myšlení středoevropské a proto likvidace železnice se naštěstí ve větší míře neprovádí.Jinak Vás zdravím,ale skutečně jste něco zrušili a možná se to dalo zachovat.

  Komentář ze dne: 24.07.2008 23:00:28     Reagovat
  Autor: [Honzač] - Honzač
  Titulek: Re: ještě krátká reakce pro zde diskutující.
  zde jsou moje připomínky ke komentáři Pavla Matouše:
  ::::::::
  1) Použití teoreticky ekologičtějších autobusů jako náhrady vlaku v pouhé části jeho trasy je opodstatněné jedině v případě, že zároveň zajistí obsluhu plošně většího území nebo výrazně zkrátí interval - jinak je prostá náhrada vlaku autobusem jen proto, že je teoreticky ekologičtější, zbytečně drahý nesmysl, protože při stejném počtu spojů k tomu potřebuji další vozidlo + jeho obsluhu a vše pak není dostatečně využito. Vymlouvat se na menší počet zastávek vlaku je sice zdánlivě logické, ale měl by následovat i výčet toho, co příslušný organizátor dopravy udělal pro to, aby se počet zastávek vlaku zvýšil. Logičtějšími a smysluplnějšími argumenty jsou v tomto případě jednak „zlom frekvence“ v Broumově, jednak skutečnost obec Otovice je svou „táhlou“ konfigurací lépe odpovídají dopravě autobusové. Protože otovická trať je už dávno jen tratí koncovou, na jejímž konci ovšem není žádný významnější zdroj ani cíl potenciální frekvence a jejíž opětovné propojení do Polska patří (a ještě dlouho patřit bude) pouze do oblasti teoretických úvah, a v Broumově je přestup mezi vlaky a autobusy vyřešen pro uživatele veřejné dopravy relativně dobře, musím s politováním konstatovat, že použití autobusů v tomto případě je (a asi ještě dlouho bude) bohužel zřejmě oprávněné.
  2) Pro zdůvodnění zastavení železniční osobní dopravy do Žacléře existuje kromě „konfigurace osídlení“ jeden nepřehlédnutelný argument, a tím je skutečnost, že autobusové spojení Žacléře s Trutnovem (zejména přes Babí) je pro většinu uživatelů o něco kratší a rychlejší, než spojení železnicí, a proto je autobus pro uživatele veřejné dopravy pochopitelně lákavější. Problém, který se ovšem týká vlastně jen „dálkových“ cestujících (jichž ale určitě není málo), je ovšem ve zbytečně dlouhém přestupu na železniční dopravu v Trutnově, který pro cesty dále z Trutnova logicky vede k používání dalších autobusů namísto vlaků: tuto skutečnost se OREDO zjevně nesnaží řešit a nepožaduje, aby všechny autobusové spoje v relaci Žacléř – Trutnov a opačně byly důsledně vedeny okolo železniční stanice (resp. k ní a od ní v případě spojů vedených přes Babí) a přímo u železniční stanice také zastavovaly. Obdobně NENÍ řádně vyřešen přestup mezi autobusy a vlaky v žst. Trutnov střed: pěší přesun je dosti dlouhý a trasa není řádně vyznačena, což cestujícím neseznámeným předem s místními poměry zbytečně komplikuje cestování.

  Komentář ze dne: 24.07.2008 23:03:00     Reagovat
  Autor: [Honzač] - Honzač
  Titulek: Re: ještě krátká reakce pro zde diskutující.
  3) O tom, že se o obnovení přeshraniční železniční osobní dopravy definitivně rozhodlo až v pátek dne 04.07.2008 v podvečer, se v textu píš - malá informovanost o ní však trvá i nadále: o možnostech výletů do Jelení Góry i do polského příhraničí (Kamienna Góra, Krzeszów, Chełmsko Śląskie) s možností turistiky pěší i cyklistické (třeba s využitím turistických hraničních přechodů pro návrat do ČR) neinformuje vůbec žádná česká instituce ani www stránky - přitom není problém zjistit základní údaje třeba prostřednictvím Internetu, na místě pak prověřit skutečnost a poté zveřejnit patřičné „propagační“ informace v médiích či na Internetu ...
  4) Uvažovat o přestupu mezi vlaky a autobusy pro spojení do / ze Žacléře s využitím železniční zastávky Bernartice je pitomost, protože příjezd autobusů k ní není možný a pěší přesun mezi autobusem a vlakem by byl obdobně nepraktický, jako třeba v Dubí u Teplic. Jediným smysluplným přípojným bodem je dopravna Královec, kde navíc má řidič autobusu možnost zjistit, zda vlak, od něhož má provést přípoj, již dojel: jde ostatně především o přípoj pro cestující z / do Polska, protože cestující z / do českého vnitrozemí mohou použít autobusu z Trutnova. V této souvislosti se nabízí jako nejlepší řešení zavedení vhodných spojů mezi Trutnovem a Žacléřem přes Babí a jejich prodloužení až do Královce tak, aby tam u železniční stanice vytvořili přípoje k a od mezistátních osobních vlaků (v obou směrech).
  5) Stav polské železniční infrastruktury je dosti tragický = výrazně horší, než je stav infrastruktury SŽDC. Nelze se proto divit, že polská veřejnost železnici využívá výrazně méně, než v minulosti, a proto jí asi ani osobní železniční doprava v Kamienné Góře nijak výrazně nechybí: do Sędzisławi je to po silnici cca 6 km, do Marciszówa, kde zastavují i rychlíky vedené po hlavní trati, je to cca 10 km, v pracovní dny je autobusové spojení poměrně časté i přímo do Jelení Góry či Walbrzychu a o víkendech Poláci zřejmě na „rodinné“ výlety jezdí spíše automobily.

  Komentář ze dne: 24.07.2008 23:03:52     Reagovat
  Autor: [Honzač] - Honzač
  Titulek: Re: ještě krátká reakce pro zde diskutující.
  6) Není jasné, proč Pavel Matouš řadí obec Karpacz mezi města s více než 20000 obyvateli, když v roce 2004 jich podle „Wikipedie“ v Karpaczi žilo jen něco přes 5000: důležitější je zjevně význam této lokality pro sport a cestovní ruch - návštěvníků může být v sezóně klidně denně i víc, než stálých obyvatel ...
  7) Sezónní víkendové spojení ČR s oblastí Kowar a Karpacze existuje už nyní, a to s využitím hraničního přechodu na Pomezních boudách: v létě (až do 15. září) jezdí na polské straně Krkonoš o sobotách a nedělích dva páry spojů „cyklobusů“ dopravce „PKS Tour Jelenia Góra“ v relaci Jelenia Góra – Karpacz – Kowary – Przełęcz Okraj a lze předpokládat, že obdobně budou jezdit i nějaké „skibusy“ v období zimní lyžařské sezóny. Je ale pravda, že spojení není pro návštěvníky z ČR příliš výhodné, protože dopolední spoj odjíždí od hraničního přechodu až v 11 hodin a odpolední se tam vrací již v 16:15 hodin, takže na návštěvu obce Karpacz zbývají jen necelé 4 hodiny času. Informaci o možnosti využití polského „cyklobusu“ například pro netradiční návrat z Jelení Góry do ČR připravuji už (byť jsem zatím tuto trasu nestihl osobně vyzkoušet) do druhé části článku, která by měla pojednávat právě o „turistických“ možnostech. Umožnění výletů z ČR na polskou stanu Krkonoš, resp. do oblasti Karpacze, by ale bylo zjevně lepší řešit zavedením přímých mezistátních autobusových linek s tím, že první spoje (pro „místní“ obyvatele a rekreanty) by odjížděly už ráno v časnějších hodinách s dopoledním obratem tvořícím přípoj od spojů z vnitrozemí, a odpolední spoje by obdobně zajistily návrat k rozumně využitelným přípojům do vnitrozemí a jejich obrat pak možnost pozdějších návratů do blízkých lokalit pro „místní“ frekvenci - celkem tedy 4 dvojice spojů provozovaných „proti sobě“ dopravci z obou států vždy po dvou párech spojů (pokud možno za stejných tarifních podmínek).

  Komentář ze dne: 24.07.2008 22:58:57     Reagovat
  Autor: [T-ma] - Tomáš (tma2007@seznam.cz)
  Titulek:
  Osobně taky vítám reaktivace tratí v Polsku, bohužel si myslím, že traťová rychlost v Polsku asi přiláká pouze nadšence, protože např. na úseku Zebrzydowa - Lwowek SL. je cestovní rychlost ve větší části trati cca 20 - 30 km/h. A to tato trať byla dosud využívána nákladní dopravou. Myslím, že na tratích, kde se nejezdí 10 a více let to nebude o moc lepší. Např. Trať Jelenia Gora - Kamienna Gora v době zastavení provozu byla sjízdná při rychlosti 15 -20 km/h (a dnes totálně nesjízdná). Takže cestující, který se potřebuje dostat z bodu a do bodu B a není nadšenec drah, asi využije dopravní prostředek o něco rychlejší.

  Komentář ze dne: 25.07.2008 09:28:33     Reagovat
  Autor: [lap] - Pavel Matouš (@)
  Titulek: reakce na různé lidi
  MARTINOVI KUBÍKOVI: Jen jsem chtěl naznačit, že rušení tratí a navíc i časově konkurenceschopných tratí do měst jako je Kamienna Góra s 21675 obyvateli nebo Karpacz 5110 + turisti (zdroj Wikipedie) se u nás zdaleka neděje a srovnávat s tím Otovice 394 s obyvateli nebo i u nás zdaleka největší zastavený velmi pomalý Žacléř s 3660 obyvateli moc nesvědčí o dopravním přehledu.
  U obcí s cca 20 000 obyvateli jsme měli v kraji více claků a regionáílní doprava je dále výrazně posilována. Náchod, Trutnov, Rychnov ....


  PANE HONZAČI:
  ad 1) co když to zvládne stejný počet vozidel autobusových a třeba se ušetří vozidlo vlakové. Otovice nestály ani jeden autobus navíc! :-)
  Pane Honzači, nemluvíte náhodou o věcech, do nichž nevidíte?

  ad2) Přestup na vlak v Trutnově není městem požadován. Přesto ho chceme zajistit lépe. Většina cestujících v žacléři nastupuje na náměstí. Přesun z náměstí v Žacléři k žel. st. je výrazně delší než v Trutnově z autobusáku na vlak (cca 5 minut - častá osobní zkušenost).
  PANE HONZAČI. Jak mám rozumět tomu, že nepíšete pro docházkové vzdálenosti pro někoplik set cestuijících denně, ale připomínáte daleko kratší přestupní vzdálenost bus-vlak pro (nevím kolik potencionálních zájemců denně).
  ad 3) Nemáte pravdu. Již dlouho o toím informují naše stránky www.oredo.cz. Podařilo se dát avízo do novin, rozhlasu i televize. AStálo to dost nepklacených přesčasů. Co by se mělo dělat víc???
  ad 4) Za názor s královcem děkuji.
  ad 5) a tím se chtějí poučit někteří politici v ČR. Je mi líto, že OREDO nemá podporu ani u vás. Přestože objem železniční dopravy toste, je důležitější kdejaká šototrať. :-)
  ad 6) Přes 21 000 obyvatel má Kamená Gora. Za ní byl i můj údaj. špatně jste mě pochopil.


  PRO TOMÁŠE: Je pravda, že stav v Polsku je špatný. Stav tratí i mnohas lidí v PKP. Proto jsme to neměli lehké a byli odraováni od toho to zkoušet. Ale zkoušíme to dál. Zatím.

  Těší nás, že zájem je takový, jaký je.

  Komentář ze dne: 25.07.2008 11:54:57     Reagovat
  Autor: [-TM-] - Tomáš Mykl (webmaster@dopravni.net)
  Titulek: Re: reakce na různé lidi
  Po KH kraji se pohybuju docela často a přiznám se, že v porovnání se situací před cca 5 lety, je např. na provoz v žst Týniště radost pohledět. takový nárůst obratu se opravdu hned tak nevidí.
  Ale na druhou stranu výkřiky o šototratích mě nutí skákat až do stropu. To se jako Oredo inspiruje na K-reportu nebo na nedejbože DF ČD při tvorbě koncepce? Když velice často vidím silné přestupy v Opočně do vlaku do Dobrušky a slyším, jak je tato trať trnem v oku optimalizátorům, tak přemýšlím, co za tím může být ...

  Komentář ze dne: 25.07.2008 12:59:23     Reagovat
  Autor: [Thijsvanleer] - Thijsvanleer (thijs.vanleer@seznam.cz)
  Titulek: Re: Re: reakce na různé lidi
  jestli neva, zeptám se, co jsou podle Vás silné přestupy?
  Dále v jakou denní dobu jste tan viděl přestupovat jaký počet lidí?
  Potom na porovnání jízdních dob mezi vlakem a busem z Dobrušky do Náchoda, NMnM, Hradec Králové, Kostelce nad Orlicí, Rychnova nad Kněžnou, Týniště nad Orlicí.

  Komentář ze dne: 25.07.2008 15:53:48     Reagovat
  Autor: [arj] - arj (arj@centrum.cz)
  Titulek: Když velice často vidím silné přestupy
  tak, aspoň já, se tážu: proč ti lidé musí přestupovat? Nebylo by vhodné jim v "jejich trase" zavést přímý spoj? A protože dnes už žijeme v globalizované a integrované době, tak by měl být tím nejvhodnějším dopravním prostředkem. Přičemž možná by se ukázalo, že tím nejvhodnějším prostředkem není vlak, ba ani kloubový autobus, ale jen 9-metrový midibus.

  Protože třeba v Praze jsou velmi silné přestupní vazby na Floře - mezi busem 136 a metrem A ... vrátím-li se do doby předmetrové, ten přestup tam byl daleko menší, protože busy 136 a 135 (dnešní 136 je jejich "mixem") jezdily na Florenc, tedy přímo na okraj centra a tudíž jen minimum lidí mělo důvod na Floře přelézat. Totéž třeba IPP - dnes vršovické tram a metro, dříve vršovické tram rovnou na Václavák.

  A jde to i na dráze - třeba v GB (již v dobách státních BR a ještě víc v dobách privátních) jezdí přímé spoje, aspoň ve špičce, jako osobák-vymeták po "lokálce" a pak jako spěšňák (ale třeba i IC) do významného města. A vozidlo není "osmdesítka", ale slušně obsazená souprava ze 3 "velkých" motoráků.

  Komentář ze dne: 25.07.2008 18:06:13     Reagovat
  Autor: [-TM-] - Tomáš Mykl (webmaster@dopravni.net)
  Titulek: Re: Když velice často vidím silné přestupy
  Silné přestupy tam vidím odpoledne. Chcete přesná data a čísla vlaku?
  Nad ostatními polemikami o tom co se hodí a co ne, se nehodlám zabývat. Víte proč? Protože se jedná vždy jen o teorii a nikoli o praxi.
  Sám znám několik rozsáhlých oblastí na severu Čech, kde nucená autobusizace VHD doslova vyhnala takřka všechny cestující z veřejné dopravy. Přitom organizátor si není ochoten přiznat omyl, krajské volby to nevyřeší, protože zastupitelstvo sice bude doufejme jiné, leč úřednický aparát bude kontinuální.
  Svým předešlým příspěvkem jsem chtěl naznačit jen to, že OREDO podle mne odvedlo kus velmi dobré práce, nicméně nastala doba, kdy již jejich myšlenky a představy jsou překonány, avšak stále ještě žije z podstaty toho dobrého. Leč sebereflexe chybí, přiznat si chyby (alespoň veřejně) taktéž. tak že zde platí to, co kdysi řekl někdo moudřejší jak já, že kyždý máme vrchol svých schopností a možností. Někdo na něj narazí dříve, někdo později a pak již jen sestupujeme či padáme dolů.
  Nicméně za jedno je potřeba Oredo pochválit i dnes. To, že je ochotno komunikovat s veřejností. Tuto věc např. u Ústeckého organizátora zcela postrádám ...

  Komentář ze dne: 25.07.2008 20:48:09     Reagovat
  Autor: [Thijsvanleer] - (thijs.vanleer@seznam.cz)
  Titulek: Re: Re: Když velice často vidím silné přestupy
  Proč nechcete reagovat a dát k dipspozici fakta a čísla? To se za svými názory nestojíte? Víte, tuto diskuzi opravdu nikdo nesleduje, kromě Vás 10 (nebo kolik se Vás zde pohybuje) a tak se můžete do nekonečna utvrzovat ve svých "pravdách". Tak když nechcete říci fakta, tak zkuste naznačit, proč trať 028 ano. Co její předností. Jsem na Váš názor zvědav.

  Komentář ze dne: 25.07.2008 22:16:43     Reagovat
  Autor: [-TM-] - Tomáš Mykl (webmaster@dopravni.net)
  Titulek: Re: Re: Re: Když velice často vidím silné přestupy
  Jedná se o 16. hodinu, přestup jak na Týniště, tak na Náchod, z Dobrušky pravidelně 30-40 klientů.
  Víte, proč to nechci rozpitvávat dál? Protože se pouze na tím pozastavuji. Hlubší analýzu tohoto území jsem zpracovával před 10 lety, dnes je situace jiná.
  Mimochodem kolik lidí tuto debatu sleduje nechte na jiných, kteří právě tuto konkrétní analýzu mají :-D řekl bych, že se mýlíte o několik řádů :-P Nicméně běžné a přesto mnoho vypovídající statistiky máte přístupné i vy :-)

  Komentář ze dne: 25.07.2008 23:57:54     Reagovat
  Autor: [Thijsvanleer] - (thijs.vanleer@seznam.cz)
  Titulek: Re: Re: Re: Re: Když velice často vidím silné přestupy
  možná jsem se špatně vyjádřil. měl jsem na mysli, kolik lidí se této diskuze účastní přímo a nejenom čte. Číslo 10 rozhodně mimo není.
  Jestli se pouze pozastavujete bz hlubší analýzy, tak prosím napříště volte vhodněji slova, že OREDO je proti železniční a podobně. Jistě, karlovarský kraj třeba nezavřel žádnou lokálku, pokud se nerozpadla. Kdyby po tratích 140 a 170 nejezdily R a do VArů nejezdil Jančura, tak tam je v podstatě veřejná doprava nepoužitelná. Co tedy dělá tento kraj pozitivního pro dopravu (u Vás samozřejmě pouze železniční)?
  V 16 hodin v Opočně 30 - 40 klientů na přestupu z Dobrušky, to jste tam počítal asi celý pracovní týden, jestli se nemýlím. Nechávám stranou, jestli mám nějaké statistiky, ale tímto vlakem jsem jel loni dvakrát a vždy to bylo jednociferné číslo. Tam i zpět. V jednom případě bohužel i dohromady.

  Komentář ze dne: 26.07.2008 00:37:39     Reagovat
  Autor: [-TM-] - Tomáš Mykl (webmaster@dopravni.net)
  Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Když velice často vidím silné přestupy
  No vidíte a já tam jezdím letos co 14 dní ... Ale mám na mysli Dobrušku ve východních Čechách, abychom si rozuměli:-D A přesto si netroufnu dělat analýzy ...
  http://www.dopravni.net/gallery.php?akce=obra zek_ukaz&media_id=4137 jedna z mnoha podobných fotek, které s tama mám :-) Ale přiznávám, že přiretušování těch lidí mi dalo velkou práci :-P

  Komentář ze dne: 26.07.2008 09:43:32     Reagovat
  Autor: [Thijsvanleer] - (thijs.vanleer@seznam.cz)
  Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Když velice často vidím silné přestupy
  nezlobte se, ale s Vámi racionálně diskutovat je fakt nemožné. Nemám čas tu omýlat 100* řečené, ať jedné, či druhé strany.
  Vlak s odjezdem z Dobrušky v 15.50 nevozí v neděli více jak 25 lidí, většinou to je pod 20. Vratný spoj, stejně jako sobotní alternativa se pohybuje mezi 10-15 cestujícími. A to tyto čísla prezentují ty lepší vlaky.
  Znovu se Vás zeptám, čím je podle Vás trať 028 (aby jsme oba veděli, zda jsme na jížní Moravě, nebo v Severovýchodních čechách) důležitá v dopravním systému v KHK.
  Dále bych Vás poprosil o analýzu, jakým způsobem od roku 2003 do dneška se vyvíjela železniční doprava, její objem, počty cestujících. Dále kolik dotovaných kilometrů přibylo, nebo ubylo autobusovým dopravcům na trasách, kde je souběh mezi silnicí a železnicí. Myslím, že máte práce nad hlavu a tak Vám již nezbyde na psaní článků, jako je tento, jenž dost podstatně překrucuje některá fakta.

  Komentář ze dne: 18.08.2008 09:51:43     Reagovat
  Autor: [Thijsvanleer] - Thijsvanleer (thijs.vanleer@seznam.cz)
  Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Když velice často vidím silné přestupy
  pro zajímavost, pane Mykle.
  Včera jsem jel vlakem 5118 a tak jsem si docela přesně spočítal kolik lidí přijelo a odjelo na trati 028.
  25118 přijelo 12 lidí, 25119 odjelo 10 lidí.

  Komentář ze dne: 18.08.2008 10:14:07     Reagovat
  Autor: [-TM-] - Tomáš Mykl (webmaster@dopravni.net)
  Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Když velice často vidím silné přestupy
  No vidíte, to je na zrušení VHD a nahrazení dodávkou s nápisem Sozial Transport, jak jsem to viděl v Německu na jednom nádraží. OREDO dokáže ušetřit několik desítek tisíc, Š120 a podobný kepl si dnes za pár set korun může dovolit i velmi sociálně slabá osobnost a hnedka máte opodstatněné náklady do nové silnice, parkovišť, vrakovišť ...
  Omlouvám se za tenhle konfrontační tón, ale víte zrovna tady řeším jednu zakázku od jednoho města, kde také s prominutím řádili optimalizátoři a během 3 let se jim podařilo zcela rozložit VHD, včetně jejich zbožňovaných autobusů. A dneska je radnice zoufalá a neví co s tím. A nepřeju Vám, aby další problém byl zvaný Dobruška ... Víte, ona totiž VHD není jen o tom, co se kde početně odveze a neodveze a čím, ale také o jistém standardu života, ratingu sídla a tak. Ale o tom se u nás moc nemluví, tak raději plácneme pár set milionů na resocializaci a kompletní restrukturalizaci sídla. Nakonec proč né, to takřka samozřejmě platí "Brusel" ...

  Komentář ze dne: 18.08.2008 15:49:54     Reagovat
  Autor: [Thijsvanleer] - (thijs.vanleer@seznam.cz)
  Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Když velice často vidím silné přestupy
  Co se prosím číříte? Já jsem to napsal bez jakýchkoli postranních úmyslů, pouze jsem dal do placu číslo, které jsem na vlastní oči viděl. Kdybych nestál na zadním představku s kolem, tak jsem si ani na možnost spočítat vlak z Dobrušky nevzpoměl.
  Ale když už, tak si dovolím reagovat. Myslím si, že na zrušení VHD to v žádném případě není. Zda se má vlak nahradit busem, to si nedovolím na základě uvedeného údaje (co jsem viděl v neděli) posoudit. To co vím o trati 028, tak pravděpodobně objednávání drážní dopravy je neekologické, neekonomické a většinu obyvatel od VHD odpuzující.

  A Váš výrok, že "optimalizátoři zbožňují busy" je opravdu hodný toho, aby se na Vás podíval herec Lohniský z filmu Jáchyme, hoď ho stroje...

  Komentář ze dne: 18.08.2008 23:34:42     Reagovat
  Autor: [-TM-] - Tomáš Mykl (webmaster@dopravni.net)
  Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Když velice často vidím silné přestupy
  Máte pravdu, že to není na rozčilování, ale na poděkování. Alespoň mám práci :-) Samozřejmě věřím, že se vám mé názory nelíbí, ale zkuste někdy takovou věc. zapomeňte na vaší profesi sednete si někde na náměstí, na zastávku, do hospody a nedělejte nic jiného, než že budete naslouchat lidem. I přes řeč o počasí se leccos dozvíte. Ale jak říkám, 1+1 jsou sice opravdu 2, ale ve veřejném životě je mnohé hodně jinak a vidět jak někam jezdil vlak +kloubový bus, de obojí před 4 roky nestíhalo a dnes tam jezdí poloprázdné vrakosy, na náměstí v 5tisícovém městě nezaparkujete ... tak někde "soudruzi z NDR" asi udělali chybu ... Vnímaví zastupitelé pochopí a snaží se s tím něco dělat, flegmatičtí se spokojí s tím, že lidé rezignovali, nenadávají a už nic nechtějí, takže spokojenost ...
  A MUDr. Chocholoušek? V USA má každý svého psychoterapeuta, tak proč by jej nemohl navštěvovat CZ občan? Alespoň je to in :-D

  Komentář ze dne: 19.08.2008 19:44:05     Reagovat
  Autor: [Thijsvanleer] - (thijs.vanleer@seznam.cz)
  Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Když velice často vidím silné přestupy
  Dobrý, já Vás nechci urážet, nebo něco jiného. Já prostě akorát nechápu o co Vám vlastně jde.
  Víte, já auto nevlastním (ne že bych na něj neměl) a tak se většinou pohybuji po světě (a to doslova) VHD. Myslím, že lidem naslouchám. Ale názory lidí jsou opravdu různé a kdyby jste chtěl splnit vše, tak se asi zblázníte.
  Když píšete o tom, že jsou zastupitelé flegmatičtí, zajímalo by mě, jaký kraj se podle Vás věnuje VHD (nebo třeba i odděleně železnici) správně a který špatně?
  Komentář ze dne: 03.01.2018 16:17:53     Reagovat
  Autor: [achang] - a (623875367l@gmail.com)
  Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Když velice často vidím silné přestupy
  adidas superstar shoes
  curry 3 shoes
  links of london
  birkin bag
  ysl handbags
  kobe shoes
  nike air zoom
  t rue religion
  cheap mlb jerseys
  adidas neo
  vibr am five fingers
  birkin bag
  yeezy boost 350 v2
  yeezy boost 350 v2
  longcham p
  jordan shoes
  michael kors outlet
  adidas online shop
  yeezy boost
  kyrie 3
  hogan outlet online
  adidas eqt
  ko be basketball shoes
  nike air max 2018
  nike air huarache
  yeezy boost
  goyard bags
  asic s running shoes
  adidas tubular shadow
  golden goose
  adidas outlet
  gol den goose
  jordan shoes
  adida s outlet
  lacoste polo
  longch amp sale
  nike polo
  adidas shoes
  air max 2018
  timbe rland boots
  jordan retro 6
  yeezy shoes
  tom ford sunglasses
  nike zoom
  chrome hearts online
  nike air force
  yeezy shoes
  roshe shoes
  balenc iaga sneakers
  air force 1
  hermes belt
  james harden shoes
  prada glasses
  kate spade outlet online
  goyard bags
  nmd
  adida s ultra boost uncaged
  lebron 13 shoes
  Komentář ze dne: 27.07.2008 00:07:13     Reagovat
  Autor: [Vozka] - Antonín Minařík (minarik43@seznam.cz)
  Titulek: Re: reakce na různé lidi
  Zareaguji tímto nejen na tento, ale i několik dalších příspěvků. prostě a jen proto, že mne nadzvedlo, že město n e p o ž a d u j e přípoj autobusů a vlaků. To znamená, že když to město nepožaduje, tak to nebude? Stejně jako když to nechce kraj, stát? Já si myslím, že doprava musí být (a zejména v této době, kdy silniční doprava se ukazuje již jako něco nežádoucího z mnoha hledisek) logická a lákavá pro cetsující. A to pro všechny, tedy nmístní i zdaleka. A proto ty přípoje mezi silniční dopravou a železnicí musí být samozřejmostí a ne že se o tom bude diskutovat a žádat někoho o povolení.
  Autobusy patří tam, kde nejsou koleje a tam kde jusou koleje, je potřeba je dát do nějaké logiky, přestavět, měnit zastávky, rychlost apod. ne tedy redukovat či rušit. A to platí všude. zatímco tam, kde nejsou koleje, autobus nejezdí nebo jen někdy, ale tam kde jsou koleje, je ze strany autobusáků a organizátorů dopravy velký zájem vlaky likvidovat.
  Dále: aby hromadná doprava k něčemu byla, musí být všude aspoň kolem 8 - 10 spojů denně - a to minimálně. jinak to pro lidi není atraktivní ap ůjdou do aut.
  neberte stále, že doprava je jen místní nebo dálková. prostě berte jako fakt, že dopravu využívá kdokoliv a odkudkoliv a proto musí plnit více účelů.
  Dále je faktem, že dost značná část lidí raději jede pomalejším nebo ne bo starším valkem než autobusem a to i moderním. nenuťte tedy lidem tak autobusy, nestojí o ně tolik< jak si myslí autobusové společnosti a krajští organizátoři doprav.
  A k té Dobrušce. Ta trať musí mít přípoje v Dobrušce na autobusy do okolí a Orlických hor. to není. V Opočně zase schází přípoje na dálkové rychlé vlaky. nenuťte nás jezdit na dálkové trasy autobusy. pak při takové organizaci dopravy samozřejmě nebudou místní tratě využity, ale ani hromadná doprava jako celek nezíská. Sám patřím mezi ty, kteří pokud mají jet autobusem a neustáloe přestupovat a plati, třak nejedou, nebo jedu tam, kam se dostanu (pro mne podstatně pohodlněji) vlakem. Už jen přestupy z vlaku na vlak jsou lepší než z autbusu na autobus nebo z vlaku na autobus. Autobusy mají šanci jako přípoje hlavně v malých obcích, kde přímo před nádražím mám autobus, který čeká na vlak a boráceně. A dále to chce, abych jako cestující nemusel platit v autobusu, ale cena za autobus juž byla v jízdence vlaku - tedy byla konečně i celostátní síťovka jako ve Švýcarsku.
  To platí i o Kopidlnské trati, kde (pokud mám dobré informace) autobusy se nic neušetřilo ani dopravně nic nezulepšilo. Naopak se velmi zhoršila dopraqva pro ty, co nejsou místní, ale i pro místní - stačí se s nimi i jejich zástupci bavit. A úpro výlety, návštěvy, služební cesty je to úplně k ničemu a tak se jezdí auty nebo se sem nejede. Opět mám z vlatsních zkušeností názorů okolí. A tři nebo čtyři pár vlaků a So a Ne? kdo se tomu má přizpůsobovat? prostě interval mezi vlaky přes den nesmí být většá jak 2 hodiny. A věřte, že když bude takoáto doprava s vzájemnou provázaností na autobusy, kde vlak nejede a bude třeba už i ta síťovka či obdobné tarifní opatření, bude i cestujících dost a tedy i menší nápor na dotace. To vyplývá i ze zahraničí, ze kterého si tady kdekdo bere vzory. jen ne v těch dobrých věcech.
  A jen tak mimochodem - neměl by se kraj starat i o to, aby bylo více nákladní dopravy na kolejích, méně na silnicích a tedy i menší tlak na stavby silnic a jejich údržbu, stejně jako na zábory ploch, zemědělské půdy, tlak na zdravtoní dopady apod. To přeci také slouží lidem v krajích a kraje by tedy měly mít i za toto odpovědnost a ne se jen starato daqlší a další silnice a tratě nechat chátrat a divit se, že obyvatelé nechtějí další nárůst silniční dopravy, nechtějí hluk a exhalace, nechtějí likvidovat stromy, přírodu? Co Vy na to?

  Komentář ze dne: 27.07.2008 12:49:04     Reagovat
  Autor: [lap] - Pavel Matouš (@)
  Titulek: Re: Re: reakce na různé lidi
  > mne nadzvedlo, že město n e p o ž a d u j e přípoj autobusů a vlaků

  Mrzí mě, že vás nazvedlo, že město zatím n e p o ž a d o v a l o přípoje do Polska a Z Polska. Do budoucna je rádi uděláme, ale zatí nejsou. Nejsou za ODS, nebyli ani za (vašich tipuji oblíbených) komunistů. Pokud se pletu, tak promiňte, ale máte vyjadřování, které mě k tomu vede.
  Zatím jsme udělai něco, co vozí přes sto lidí. Udělali jsme, na co máme. Promiňte, n e m á m e n a v š e.
  > dost značná část lidí raději jede pomalejším nebo ne bo starším valkem než autobusem a to i moderním. nenuťte tedy lidem tak autobusy, nestojí o ně

  Dostáváme vynadáno od jedněch, že moc podporujeme dráhu od druhých, že autobusy. :-( P R O Č T E D Y T E Ď ANI P Ř E D R E D U K C Í LIDÉ SKORO N E J E Z D I L I. To je zřejmé předevěším z počtu podaných jízdenek, ale i sledování. Jsou a byly nutné posily autobusů a přitom i dříve jezdily poloprázdné sólo motory.  > To platí i o Kopidlnské trati, kde (pokud mám dobré informace) autobusy se nic neušetřilo

  NENÍ PRAVDA. UŠETŘILA SE VĚTŠINA DOTACÍ NA TY SPOJE. KDO VÁM TO SDĚLIL?

  > ani dopravně nic nezulepšilo. Naopak se velmi zhoršila dopraqva pro ty, co nejsou místní, ale i pro místní - stačí se s nimi i jejich zástupci bavit. A úpro výlety, návštěvy, služební cesty je to úplně k ničemu a tak se jezdí auty nebo se sem nejede.

  Podle opakovaných přímých sledování OREDEM ti v ptůměru tři lidé ve vlaku opravdu nepřetíží silnice. Zvláště, když podobné množství lidí bere náhradní minibus. A ten je ekologičtější. Nemá zdaleka spotřebu 30l na 100 km ani starý motor jako nejúspornější valkj 810.
  To k vašim obavám o exhalace. :-)

  Komentář ze dne: 28.07.2008 03:45:15     Reagovat
  Autor: [Vozka] - Antonín Minařík (minarik43@seznam.cz)
  Titulek: Re: Re: Re: reakce na různé lidi
  Mne mrzí, že jste nepochopil, že mne nadzvedává koncepce dopravy typu, co si město, obec objedná. Prvotní musí být přece ta kavlitní a vzájemně provázaná nabídka a určitě se jí města ani obce bbránit nebudou. A když opravdu bude kvalitní a budou často propojena všechna sídlsa, i těch peněz bude více.
  Jinak se nezlobte, ale pokud sem budete tahat ideologie či politiku, pak budu mít o Oredu velmi špatné mínění. Doprava je věc odborná, bez ohledu na politiku a politickou příslušnost. A co se za koho dá prosadit je spíš otázkou určité inteligence dotryčného či jeho osobními zájmy a různými lobby.

  Co se týče obliby dopravních systémů, pak je to samoztřejmě dost individuální, ale podstatou je nabídka, častots spojů, přípoje. Pak teprve lze dělat nějaké průzkumy a měření. Při mizerné nabídce nemají smysl. A já zase vím nejen ze svého okolí, že lidé dajéí přednost skoro vždy vlaku, ale za předpokladu častých a rachlých spojů, navazujících a jednoduchých přípojů, čistoty atp. A to je přeci už věc dopravců a organizátorů dopravy.
  A jinak nejen z průzkumů, ale i vlastních poznatků lidé nejméně rádi jezdí autobusy (i když to na první pohled tak nevypadá) a nadšeni nejsou ani z osoabních aut, ale berou to jako nutnost v dnešní době, protože zejména na venkově se bez aut neobejdou právě díky pomalu neexistující veřejné dopravě po celý týden a pro nenavazující spoje mezi sebou.

  K té Kopidlnské trati se nemíním moc rozepisovat, ale ptám se, kolikrát jste po ní jel v různé dny a doby? Já jsem ta jezdil dost často jak soukromě, tak služebně, ale vlak se třemi lidmi jsem nezaži (občas na úseku Bousov - Bakov). Ale pokud budete pátrat po vytížení, pak musíte nejprve sledovat kvalitu nabídky a propoje ní všech obcí v této oblasti. Pak když budete nuce veřejnou dopravu používat, zjistíte, že buď budete doma nebo budete shánět auto.
  Takže nezlobte se, ale já zdejší organizaco dopravy považuji za velmi špatnou a pro návštěvníky a běžný život za nedostatečnou. Už třeba i tím, že přípoje jak na Boleslav či Nymburk, Prahu a Jičín jsou zdlouhavé, nejezdí zde rychlé a přímé vlaky. Tím pádem je to s bídou stavěné jen na místní dopravua a to ještě nedobře.

  A co se týče cen, tam jsem mohl vidět některé propopčty (autory nebudu uvádět zcela záměrně) a vychází to shodně i s hodnocením na jiných místech republiky. navíc musí se do propočtů zahrnovat skutečné ceny a škody a ne ty z deformované ekonomiky. prostě autobus musí mít započtenou nějakou dopravní cestu, externality, musí se zohledňovat pohodlí, kapacita atd. A srovnávat finančně po desetiletí zanedbanou železnici s novými a to i dotovanými autobusy není fér. jaká koncepce, jací politici, jaké zájmy, taková doprava a takové výpočty. Mimochodem, pokud možná nevíte, Regionova má menší spotřebu než autobus!

  A celkově, doprava vestátě musí být jednotná< jednotné koncepce a ne podle obcí, měst a krajů. A to se právě neděje, proto ty problémy. A pořád pro nás je Švýcarsko (i přes některé problémy, které mají) stále nedostižným vzorem. A je jen záhadou, proč se tento jednoduchý princip nekopíruje. že byse nechtělo mít zde kvalitní hromadnou dopravu, založenou zejména na kolejové dopravě? Vždyť i ti autobusáci by si přišli na své. Ale ne podél kolejových tras!

  Komentář ze dne: 28.07.2008 10:10:02     Reagovat
  Autor: [arj] - arj (arj@centrum.cz)
  Titulek: Re: Re: Re: Re: reakce na různé lidi
  pokud sem budete tahat ideologie či politiku ... pořád pro nás je Švýcarsko nedostižným vzorem

  Možná budete nesouhlasit, ale veřejná doprava (ale částečně i ta neveřejná) je o politice. Protože dotace do ní nejsou dány odněkud zhůry, ale jsou rozhodnutím politiků. I ta švýcarská doprava je politickým rozhodnutím - nejprve na ní musí sehnat peníze (tamní politici národu neříkají, že nejlepší je snížit daně na minimum), pak někdo (politici) musí stanovit-schválit pravidla a, a to je švýcarské specifikum, se ještě prostřednictvím referenda zeptají lidí. Přičemž o řešení na místní dráze (a jeho financování z místních peněz) rozhodují místní občané, nikoliv referendum celostátní.

  doprava ve státě musí být jednotná< jednotné koncepce a ne podle obcí, měst a krajů

  Pokud to ten "stát" bude celé platit, pak nechť je podle něj. Mám ovšem dojem, že jednotné dopravní dotaci na jednoho občana by došlo ke kolapsu většiny dopravního systému. Třeba dnes je v tisku oslavný článek na "Nové spojení" - včetně jeho ceny 9 mld Kč. Jedná se jistě o "potřebnou stavbu", jejíž účel se nejlépe prokáže srovnáním se současným stavem, kdy (kvůli jeho výstavbě) vlaky dělají objížďky přes půlku Prahy. Jako cestující jsem ovšem zvědav, zda konečně budou vlaky jedním směrem odjíždět ze stejné stanice [=peníze účelně vynaložené] nebo stále budu muset přemýslet, jestli tenhle vlak jede z Holešovic a ten další z Wilsonu nebo je to opačně [= efekt pro cestujícího mizivý].

  co se týče cen ... musí se do propočtů zahrnovat skutečné ceny a škody

  Já jsem si doteď myslel, že cena je to, co najdu na faktuře. To, o čem Vy mluvíte, je její kalkulace - no, a protože kouř z výfuku do ní zatím nikdo nezahrnuje, tak se neprojeví ani na té faktuře. Přičemž ovšem při pohledu na produkt některých dieselových motorů na dráze si nejsem jist, zda by neměly projít aspoň nějakou emisní kontrolou.

  nejen z průzkumů, ale i vlastních poznatků lidé nejméně rádi jezdí
  autobusy


  Rozšiřte oblast svých průzkumů a dostanete se k trochu jiným výsledkům. Na, zřejmě nejfrekventovanější, dálkové trase v ČR jezdí vysoké procento lidí autem, výrazně menší autobusem a naprosto mizivé vlakem.

  Ale ne podél kolejových tras!

  K tomu už jen dotaz: jaká je podle Vás "definice" souběhu busu a vlaku? Třeba na konkrétních příkladech: Praha - Karlovy Vary, Praha - Liberec - je to souběh nebo ne, když železniční trasa je o 40 % delší a železniční jízda o 80-100 % delší? Nebo třeba Praha-Jílové u Prahy - trasa i doba jízdy mnohem delší, bus na náměstí, vlak hluboko v lesích, půl hodiny pěší docházky?

  Komentář ze dne: 29.07.2008 02:42:40     Reagovat
  Autor: [Vozka] - Antonín Minařík (minarik43@seznam.cz)
  Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: reakce na různé lidi
  Budu reagovat jen na tu politiku, protože to ostatní je věc poněkud větší diskuse a to by byly romány pořád dokola, nehledě na to, že se to diskutuje neustále, nicméně, asi bychom pak nebyli tak úplně v rozporu.
  Ale mně šlo v té politice o něco jiného. o tu poznámku, že z mých formulací jsem asi přítelem nebo co, komunistů apod. Takže toto si vyprošuji a tady tvrdím, že názory mohou být odborné, laické hloupé, chytré apod. Ale těžko mně někdo bude definovat názor na dopravu jako komunistický, či kapitalistický apod. prostě to mne také mj. nadzvedlo. Jinak, samozřejmě, vše , co se děje je vlastně záležitost poltická a politikou ovlivněná. nejsem ale zu toho nadšený, protože rozhodovat by měli politic teprve na základě nějakých variant odborných rozborů, studií, řešení a volit to nejlepší z hlediska odborného, lidského a pak teprve cenového. Čili to jen na vysvětlení.

  Komentář ze dne: 16.11.2015 03:11:01     Reagovat
  Autor: [chenlili] - chenlili (chenmeinv@outlook.com)
  Titulek: chenlili

  Komentář ze dne: 25.07.2008 21:12:00     Reagovat
  Autor: [hyjacint] - hyjacint (hyjacint.kid@atlas.cz)
  Titulek: Odvážný krok OREDA
  Tohle spojení je dobrý počin k pochvale. OREDO řadím mezi ty top organizátory v ČR možná je to tím že jich tolik dobrých u nás není,ale patří mezi ty lepší a jak je vidět dobrý kroky ještě všechny vyčerpány nebyly,ano udělali i kiksy ale nebylo jich moc. Tady máme zrovna příklad pro pochvalu. Spojení bych ještě rozšířil.
  Já osobně bych si velmi přál obnovení provozu Harrachov-Jelení hora tady by to mohl být doslova turistický magnet.

  Komentář ze dne: 27.07.2008 12:53:32     Reagovat
  Autor: [lap] - Pavel Matouš (@)
  Titulek: Re: Odvážný krok OREDA
  Děkujeme. Je to liberecký kraj, ale i o tom se chceme bavit.

  Mě bz se líbila jakási turistická polookružní linka.ČR-PL-ČR.

  Komentář ze dne: 26.07.2008 16:25:18     Reagovat
  Autor: [Domažličák] - Domažličák (petrherbrik@centrum.cz)
  Titulek:
  Autor tohoto článku nezapře nenávist k Oredu a tenhle jinak dobrý článek to dost shazuje. Na adresu Oreda mohu říct jen to, že z jejich práce čiší školní poučky a demagogická idea. To, jestli je to špatně nebo dobře nejsem schopen posoudit, protože se v tom kraji nepohybuji. Stejná demagogie ovšem čiší i z jejich nepřátel, což je logické - "svůj ke svému".
  Já se na věci snažím vždy dívat z širšího pohledu. Vím, že bych z jednoduchých ekonomických čísel okamžitě zastavil osobní dopravu na 90% tratí u nás. Osobně jsem se přesvědčil, že i 20tivozový přeplněný rychlík se dá nahradit jedním autobusem. A jak? Problém s kapacitou bude jednou a podruhé už všichni z rychlíku nasednou do aut a nakonec i ten jeden bus pojede nepřetížen. Jenže širší pohled ovšem říká něco jiného. Jakmile se na trati, kde jezdí maximálně jeden pár manipuláků denně, zastaví osobní provoz, začne se buď trať "ztrácet před očima" anebo se musí do jejího udržení ve standardu investovat mnohem více peněz. Obojí má za následek větší finanční ztráty než objednaný pravidelný provoz.
  Tohle ale samozřejmě kraje nezajímá, jejich pokladny to nejsou, které musí do nevyužívaných tratí vrážet peníze. Pro nás daňové poplatníky je ovšem jedno, jestli jdou výdaje z toho, či onoho státního rezortu, zaplatíme to tak či onak. To by se ale muselo něco změnit na jiné než krajské úrovni.

  Vytvořeno pomocí redakčho systému phpRS  
  Toto je svobodný web. Uveřejněné texty jsou duševním vlastnictvím jejich autorů, kteří odpovídají za jejich obsah. Názory přispěvatelů se nemusí shodovat s názorem redakce.

  RSS feed Bezptičnyj produkt