Dopravní web

Informace a publicistika
z oboru dopravy,
se zvláštním zřetelem
na dopravu veřejnou


Sobota  20. října 2018
Nemůžete využívat veškerý servis Dopravního webu, přihlašte se prosím.


Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře
Zapomenuté heslo
Krakov - 1
Krakovské tramvaje současné i historické ...
zobrazení: 801
známka: 2.00


Poslední komentáře

 • 2018.10.19xukaimin cheap jordans nike free run argentina world cup jersey sac michael kors co . . . (Francie, Marseille)
 • 2018.10.19xukaimin cheap jordans nike free run argentina world cup jersey sac michael kors co . . . (Vlakem na přehradu aneb trať 164 ožívá)
 • 2018.10.19xukaimin cheap jordans nike free run argentina world cup jersey sac michael kors co . . . (Novinky ve vozovém parku Plzeňských autobusů)
 • 2018.10.19xukaimin cheap jordans nike free run argentina world cup jersey sac michael kors co . . . (Jízdenku na pražskou MHD si pomocí SMS kupuje až 17 000 cestujících denně)
 • 2018.10.19xukaimin cheap jordans nike free run argentina world cup jersey sac michael kors co . . . (Dráhy získají od státu tři miliardy)
 • 2018.10.19xukaimin cheap jordans nike free run argentina world cup jersey sac michael kors co . . . (Obecný přehled o veřejné dopravě)
 • 2018.10.19xukaimin cheap jordans nike free run argentina world cup jersey sac michael kors co . . . (MHD Přeštice)
 • 2018.10.19xukaimin cheap jordans nike free run argentina world cup jersey sac michael kors co . . . (Širokorozchodná železnice přes Slovensko se začne stavět v roce 2010)
 • Vyhledávání


  Motto:
  Význam dopravního systému zpravidla pochopíme až v době,
  kdy díky našemu nezájmu zanikne.

  Komentáře

  ke článku: Maďarští strojvedoucí včera stávkovali
  ze dne 26.10.2007, autor článku: Miroslav Vyka

  Komentář ze dne: 28.10.2007 22:28:15     Reagovat
  Autor: [martin kubík] - martin kubík
  Titulek: Kdy to skončí?
  Celý seznam tratí je na www.indohaz.hu je to již 38 tratí.Pakliže by se to uskutečnilo,patrně by nejen regionální železnice v malé zemi jako Maďarsko je,skončila.A to je tam levicová vláda a v těch vlacích tam jezdí dost lidí,to však ,jak vidno, nikoho nezajímá.Demontrace ani stávky novodobé mocipány nezastaví...Auta a autobusy se přeci tak hezky prodávají a mají dokonce klimatizaci na maďarské vedro jsou české Bzmoty již dávno krátké a nových ruských a německých Siemensů je tak málo.Na svršek šáhli naposled za Kádára tak co s tím,že?

  Komentář ze dne: 29.10.2007 08:55:48     Reagovat
  Autor: [SzKT] - Jan Přikryl (prikryl.jan@vizslamail.hu)
  Titulek: Re: Kdy to skončí?
  Neviděl bych to ani zadaleka tak černě: jednak dost tratí z toho seznamu je úzkorozchodných, jejichž reálný dopravní význam je naprosto nulový a slouží výhradně turistickému ruchu (37 a 39 u Balatonu, 118 a 119 u Nyíregyházy a 148+149 je síť kolem Kecskemétu), další tratě jsou v natolik zoufalém stavu, že zavření dráhy je dnes už jediná možnost řešení (např. 113 nebo částečně 121). Z toho seznamu asi jediné tratě, kterých je skutečně škoda jsou 16 (spojka mezi Hegyeshalomem, Csornou a Szombathely, přes Györ je to dost zajížďka a autobus v tomto směru nejezdí z Hegyeshalom žádný), 78b (po vstupu do Schengenu může sloužit i obcím na druhém břehu Iplu pro dopravu do Bp, autobus taky není a smyslupně asi nikdy nebude), 111 (Matészalka- Záhony: záložní trať k hlavní trati 100, navíc příčný směr k hlavním trasám do župního města Nyíregyházy a autobus v tomto trasování asi taky nebude) a 98 (Szerencs- Hidasnémeti: nejkratší trasa mezi Košicemi a Tokají, autobusy nejsou a vzhledem k skoro neexistujícím komunikacím asi ani nebudou).
  Jinak bych ovšem neměl obavy z konce železnic v Maďarsku: příměstská doprava v okolí Budapešti se mocně rozvíjí (taktový provoz, masivní modernizace starých souprav, Desira...) a dálkovou dopravu mají taky excelentní- IC linie v hodinovém taktu z Bp do Szegedu, okružní Bp- Debrecen- Miskolc- Bp apod. jsou něco, co jim můžeme tak akorát tiše závidět. A letos by měli taktový koncept IC dopravy zavést i západně od Dunaje, pokud to ovšem o rok neodloží, až jim Bombardier Dunakeszi dodá nové vozy. Takže to podstatné z železniční dopravy v Maďarsku ohrožené není a naopak má před sebou "světlé zítřky", zato u nás dálková železniční doprava upadá čím dál víc (a příměstská, zvláště na Ostravsku je taky dost tragická, v okolí Prahy bude po případném rozšíření dopravy rovnměž).
  Ještě bych si pro případné závěry počkal na Volánbusz, jestli na vzniklou situaci zareaguje: Maďarsko je konzervativní země a JŘ mění minimálně (základní koncept regionální autobusové dopravy mají dle ředitele někdy z poloviny 60. let), takže se dá očekávat, že upravené JŘ autobusů budou zase platit celá desetiletí. A při posledních drážních redukcích se Volánbusz předvedl- např. namísto dvou spojů Nyíradony- Nyírbátor dnes jezdí 8 nových spojů (celotýdenně) na stávající lince až do Nyíregyházi, takže bez přestupu, rychleji a navíc ještě levněji, než před tím.
  Jen mám obavu, co udělají s těmi přebytečnými Bzmoty- snad je nenapadne ty vozítka vrhnout i na hlavní tratě- to by skutečně mohlo železnici v Maďarsku pohřbít. Ale snad tam zdravý rozum zvítězí a sešrotují je (nebo odprodají chudším drahám, např. ČD).

  Komentář ze dne: 29.10.2007 12:48:13     Reagovat
  Autor: [arj] - arj (arj@centrum.cz)
  Titulek: tragická předměstská doprava
  I když s lecčíms bych souhlasil, trochu mi uniká proč příměstská v okolí Prahy bude po případném rozšíření dopravy rovněž taky dost tragická. Rozšiřování příměstské železniční dopravy kolem Prahy přineslo docela slušné nárůsty počtů cestujících (v zásadě odpovídající růstu počtu obyvatel "paneláků na ležato", takže sice dráha nemá vyšší podíl, ale aspoň neztrácí).
  Jediné, čím (dost nebezpečně) ohrožuje svoje postavení, jsou stavby koridorů, kdy se lidé naprosto nemohou na vlaky spolehnout - kupodivu, zatím vytrvávají a neutíkají.

  u nás dálková železniční doprava upadá čím dál víc

  Fakt? Neznám čísla, ale třeba využití vlaků (intervalových) na trasách Praha - krajská města mi připadá dobré (pro tržby dráhy) a přitom optimální (z pohledu cestujícího). Samozřejmě mám na mysli ty trasy, které jsou se silnici srovnatelné, tedy nikoliv Pha-KV, Pha-LB .

  Komentář ze dne: 29.10.2007 13:07:48     Reagovat
  Autor: [SzKT] - Jan Přikryl (prikryl.jan@vizslamail.hu)
  Titulek: Re: tragická předměstská doprava
  ad Praha: má to 2 aspekty: jakékoliv rozšíření dopravy na současných tratích (a kromě tzv. Nového spojení se nic zvícekolejňovat nebude) povede ke zvýšení zranitelnosti celého systému a k ještě větší náchylnosti ke zpožděním, než je tomu dnes.
  Měl jsem ale na mysli něco jiného: při současném tempu obnovy vozového parku nepokryje nákup nových souprav ani zvýšenou potřebu vozidel. Takže jakékoliv rozšíření dopravy v okolí Prahy úzce souvisí s dalším provozem otřesných souprav řad 451/2, které současné požadavky na kulturu cestování nesplňují a dost cestujících už jen svým vzhledem odpuzují, zvlášť, když jejich údržba už drahně let silně kulhá na všechny čtyři... "Kvalita" svezení těmito vozidly je plně srovnatelná se soupravami řady Bhv START, ale Maďaři na rozdíl od nás masivně modernizují a byť výsledek není ani zdaleka tak pěkný jako u řady 471, stávají se tyto modernizované soupravy standardem (o masivním nasazení FLIRTů nemluvě). Zato u nás si v současné situaci konec letitých "žabotlamů" neumím představit...
  ad dálková doprava: statistiky rovněž z hlavy neznám, nicméně z ročenky dopravy vyplývá základní fakt, že cestujících mimo IDS pozvolna ubývá (2000: 181 965 tis., 2005: 178 543 tis.) a ještě výraznější je tento trend v dopravě mezinárodní (2000: 2 769 tis., 2005: 1723 tis.). A ono není divu- většina našich dálkových vlaků je spíš parodií na vlak (např. "kvalita" EC Jaroslav Hašek je už jen pro ostudu celé Evropě), na vnitrostátních "rychlících" najdeme nesmírně špinavé a zašlé vozy Bt, které soudruzi v 70. letech konstruovali pro regionální dopravu a v neposlední řadě můžeme na dalších "rychlících" spatřit otřesné "splašené Bixy" s tramvajovými sedadly. Toto většinu cestujících, kteří mají na výběr (= mají auto) spolehlivě odpudí a trend bude evidentně pokračovat. Z návrhu GVD 2008 totiž mimo jiné vyplývá, že mýtické Ex, které budou jezdit na objednávku státu mezi Prahou a Brnem budou tvořeny výhradně koženkovými vozy řady B: to už je vyloženě mrhání veřejnými zdroji, když SA umí dopravu realizovat nesrovnatelně pohodlněji, rychleji, levněji a navíc bez dotace...

  Komentář ze dne: 29.10.2007 17:07:03     Reagovat
  Autor: [martin kubík] - martin kubík
  Titulek: Re: Re: Kdy to skončí?
  Na trati 121 jsem jel v srpnu a nepřipadala mi v katostrofálním stavu a jelo tam plno lidí v ruském motoru,též úzkokolejka u Nyíreyházy byla dost využívána místními a navíc ta trať vychází přímo před normálněrozchodným nádražím,což se nedá říci o Kecskemétu.Katastrofický stav je naopak na trati Ororosháza-Szentes 147.Každé tratě je škoda-mizí tím alternativní doprava a též i důvod jezdit do Maďarska železničním cestovalům-je jich též dost,zvláštˇz Německa.

  Komentář ze dne: 30.10.2007 08:32:06     Reagovat
  Autor: [SzKT] - Jan Přikryl (prikryl.jan@vizslamail.hu)
  Titulek: Re: Re: Re: Kdy to skončí?
  Tra´t 121 má jednu zásadní nevýhodu: v Szegedu chybí most přes Tiszu, takže vlaky končí na předměstském nádražíčku Újszeged a jakákoliv návaznost dál chybí- kdo chce jet na hlavní, musí se nejdřív svézt trolejbusem linky 5 na Széchényi tér a tam přestoupit na tramvaj- celé je to na cca. 20-30 minut a 2 jízdenky MHD. Je fakt, že na maďarské poměry ta trať není v nejhorším stavu (to mnohé perspektivní jsou na tom hůř), ale co se týče frekvence, měl jsem jiný dojem: v odpolední špičce stačil napůl zaplněný sólo Bzmot (cca. 20 lidí), zatímco na souběžné silnici jezdil do Makó jeden autobus Tisza Volán za druhým- téměř každých 10 minut a ve všech se stálo... A podobný obrázek je k vidění v Maďarsku i jinde: autobusová doprava tam byla už za Kadára preferovaná a na rozdíl od ČR neprošla redukcí, takže lidé nemají důvod se štrachat někam na předměstí k vláčku.
  Nicméně problém Maďarska je jinde: ta země má hospodářství v katastrofálním stavu (holt když lhali ráno, v poledne i večer...) a tedy nejsou veřejné zdroje ani na dopravu. Takže v dané situaci je nejlepším řešením ze špatných hodit lokálky přes palubu, aby spolu nestáhly do hlubin i zbytek železniční sítě: když se budou dotovat spoje na lokálkách, nezbudou peníze na taktový koncept pro hlavní tratě, rozšiřování IC a zejména ne na obnovu vozového parku, kterou Maďaři rovněž potřebují jako prase drbání. Analogická situace nastala na Slovensku v roce 2003: lokálky dojezdily, dnes po nich už nikdo netruchlí a železnice na hlavních tratích nabízí (na visegrádské poměry) perfektní služby. Ostatně odstrašující příklad, kam může vést dlouhodobá preference bezperspektivních lokálek (spolu s neschopným managementem potěmkinského ražení) můžeme dnes a denně vidět u nás doma a abych se přiznal, nevím, jestli už na revitalizaci železnice jako takové není pozdě (6 pendolín v záplavě zubožených vraků nic nezachrání). Ale třeba nás spasí ti milovníci drážek z Německa, kteří místo do Maďarska budou jezdit sem :-). Ostatně nikde není psáno, že na těch "rušených" tratích nebude možnost provozovat spoje pro německou klinetelu na komerční bázi (oni pár desítek až stovek eur za nostalgický vlak rádi zaplatí).
  Ale hlavní, co mě na této diskuzi fascinuje, je skutečnost, jak tu všichni hodnotí rušení maďarských lokálek! Chápu, že např. trať 132 třeba všichni diskutující často využívají, znají přepravní proudy v širokém okolí a mohou to posoudit jinak, než od stolu, jak drážní/krajští/státní úředníci. Ovšem nezdá se mi, že by někdo z tohoto fóra důvěrně znal např. okolí Kecskemétu. Sám mám Maďarsko projeté skoro celé, ale většinou z těch tratí se mi jet nepovedlo, protože autobus je zkrátka rychlejší, levnější a víc respektuje přirozené přepravní proudy. A jen pro zajímavost- na největším dopravním DF v Maďarsku (www.vasutbarat.hu) nechává rušení lokálek všechny klidnými (akorát se tam diskutuje o dalším osudu Bzmotů) a jediné plačky zaznívají nad úzkokolejkami (kde se ale může udržet nostalgický provoz pro turisty za komerční jízdné).  Komentář ze dne: 30.10.2007 21:56:35     Reagovat
  Autor: [martin kubík] - martin kubík
  Titulek: Re: Re: Re: Re: Kdy to skončí?
  Ten most v Szegedu patrně před válkou byl,neboť ještě v jízdním řádu z 50.let je tabulka tratě vedena až na Szeged.Nemám pocit,že o lokálkách na Slovensku pes neštěkne-spíše se jedná o rezignaci občanů,což politikům vyhovuje.Je ostudou,že se nedá jet vlakem do Levoče města v UNESCu,do Muráně jedou dva páry a přitom je tam nádraží ve středu obce a je tam kraj turisticky oblíbený Muráňská krasová planina a hrad, to samé do Medzevu.Lokálky jsou třešnička na dortu železnice a měly by se zachovat i jako součást národního dědictví.Ekonomika by nemělo být zlaté tele. Na MÁV mám projeto téměř všechny tratě i ty dnes již zrušené-např.Barcs-Sellye-Villány(ex62),Pápa-Körny e(ex13)atd.Myslím,že jistý úbytek cestujících má na svědomí i zákaz kouření v os.vlacích,který byl na MÁV teprve nedávno praktikován.

  Komentář ze dne: 31.10.2007 08:46:41     Reagovat
  Autor: [SzKT] - Jan Přikryl (prikryl.jan@vizslamail.hu)
  Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Kdy to skončí?
  Měl bych dotaz- z jakého důvodu jsou podle Vás lokálky třešničkou na dortu? Ekonomika jistě není všechno, ale pokud si vezmeme dopravní obsluhu konkrétních lokalit (tedy četnost spojů a jejich směry), tak skutečně nechápu, proč je nutné za každou cenu preferovat rozpadající se motoráček a nemůže to být obslouženo třeba uatobusem?
  Mimochodem- do Levoči jezdí ze Spišské Nové Vsi 55 autobusů denně (někdy i v pětiminutových intervalech), takže to město rozhodně nedostupné není. Jiná věc je, že by se na té trati uživil hodinový takt vlaků, ovšem to nejdříve ŽSR musely snížit poplatek za dopravní cestu a k tomu se, bohužel, nemají. Nicméně je otázka, jestli by se naopak nezačali místní bouřit, kdyby se zavedly vlaky a zrušily všechny autobusy (souběh dotovaných vlaků a busů, jak zavedli bolševici skutečně pravidla EU vylučují).

  Komentář ze dne: 31.10.2007 11:35:24     Reagovat
  Autor: [-TM-] - Tomáš Mykl (webmaster@dopravni.net)
  Titulek: Souběhy
  Mohl bych vědět podle jakého konkrétního pravidla EU se souběhy vlaků a autobusů vylučují? Navíc co je EU do toho, co si stát platí ze svých prostředků?
  Poprosil bych text, odkaz na pravidlo a pod. pokud by bylo možné.

  Komentář ze dne: 31.10.2007 12:32:46     Reagovat
  Autor: [SzKT] - Jan Přikryl (prikryl.jan@vizslamail.hu)
  Titulek: Re: Souběhy
  Vychází to rámcově z nařízení 1191/69, jímž se upravuje závazek veřejné služby jako takový, upravené to bylo nařízením 1893/91. Je to tam sice dost vágně napsané, ale každý stát si to musí nějakým způsobem převést do svého národního práva.
  Základem je skutečnost, že jakákoliv podpora soukromého sektoru (tzv. nedovolená veřejná podpora) je v EU z principu zakázaná a z tohoto generálního pravidla existují pouze určité výjimky a jednou z nich je i závazek veřejné služby. A objednavatel služby musí na základě těch nařízení EU doložit, že veřejné prostředky rozděluje hospodárně, což by se asi dokládalo špatně, když vlak i bus z Levoče do SNV obsluhuje stejné obce (ani o jednu víc, ani o jednu míň). Akorát je problém, že souběh linek jako takový je sice zakázaný, ale není přesně definován, takže si pod tím každý představuje něco jiného a je to někdy diskutabilní (např. určitě není souběh linek, když sice mezi dvěma obcemi jezdí vlak i bus, ale každý úplně jinudy).

  Komentář ze dne: 31.10.2007 13:10:18     Reagovat
  Autor: [P. K.] - P. K. (amater(at)mails.at)
  Titulek: Re: Re: Souběhy
  To není až tak pravda - nařízení upravuje obecně pouze zákaz souběhu spoje v rámci základní dopravní obslužnosti s ostatní objednávanou dopravní obslužností nebo komerční dopravou. O žádným konkrétním druhu dopravy se tam nepíše, to si jenom nějakej důležitej moula vymyslel <|>ovinu.
  Z Bílé knihy (Evropská dopravní politika pro rok 2010: čas rozhodnout - předpokládám, že máte dokonale nastudováno) nepřímo vyplývá, že preferována by měla být především doprava drážní (nejen železniční). Ale to už s tím teď tolik nesouvisí...

  Komentář ze dne: 31.10.2007 15:26:34     Reagovat
  Autor: [SzKT] - Jan Přikryl (prikryl.jan@vizslamail.hu)
  Titulek: Re: Re: Re: Souběhy
  Sorry, asi jsem to špatně četl, ale přijde mi, že v nařízení se používají zcela jiné pojmy, než v naší legislativě. Zatímco EU hovoří pouze o závazku veřejné služby (což by mělo být všechno, co objednává veřejný sektor u dopravců za naplnění určitých podmínek, např. že by to nikdo jiný neprovozoval a pro zajištění obslužnosti území je nutné), zatímco náš zákon striktně rozlišuje ZDO a ostatní dopravní obslužnost: to rozdělení je ovšem čistě jen z hlediska toho, z jakého rozpočtu peníze tečou. Osobně si myslím, že právě toto je jedním z důvodů, proč máme nejhorší dopravní obsluhu venkova ze všech "nových" států EU a ze starých jsou na tom podobně jen Francouzi a prý britské státy (tam jsem nikdy nebyl, tak nevím).
  Bílou knihu znám jen rámcově (kdo má ty stohy evropštiny číst, že ano:-), nicméně mi přišlo, že je tam tradiční evropský problém: cosi je deklarováno, ale pouze v obecné rovině. A myslím si, že i my všichni tady se v obecné rovině shodneme, že "preferována by měla být především doprava drážní (nejen železniční)", ale můžeme se do krve pohádat na téma, JAKÁ by ta preferovaná drážní doprava měla být a jak by vlastně ta preference drážní dopravy měla vypadat (osobně si např. myslím, že na východoevropské poměry nejvíc železnici preferuje právě Maďarsko- zdůrazňuji, že na východoevropské, takže to má mnoho much, ale snaha by byla).
  A jen tak na okraj: jestli něco v západní Evropě (která ctí právní normy EU od samého počátku před půlstoletím) platí jako železné pravidlo, tak je to skutečnost, že autobus NIKDY nejezdí ani ve zhruba podobné trase jako vlak (a pokud už mají shodné koncové body, jedou jinudy, autobus zpravidla nesrovnatelně déle než vlak). prostě tam, kde neměl vlak šanci být rychlejší, pohodlnější a účelnější spojení v žádané relaci, tam dnes není a naopak žádný autobus nemůže konkurovat vlaku, pokud je tento schopen dosáhnout Vmax alespoň 80-90 km/h nebo pokud je taková přepravní potřeba, že autobusy jezdí po desti minutách nacpané (to je zrovna případ tratě 121 MÁV Szeged- Makó, nicméně Maďarsko nemá/nechce mít na dostavbu mostu přes Tiszu prostředky a bez něj není šance, že by vlak autobusy nahradil- direktivně to dnes nejde, protože cestující by přesedli do aut).
  A abychom si rozuměli- prostě vycházím z toho, že jakákoliv veřejná doprava má naprosto stejnou hodnotu a jakožto člověk, který auto nemá (ani ŘP), a přesto je dost líný preferuju, pokud mi (v Maďarsku) jede až k domu 25x denně autobus až skoro k domu (i o víkendu), než když (v Čechách) musím hodiny čekat na lokálku, nenavazující na žádný dálkový přípoj a pak ještě podnikat dlouhé procházky z lesa do požadované obce (často i v prac. dny- ZDO je nastavená tak úzce, že skoro nikomu nevyhovuje a bez auta je dnes člověk mimo velkoměsta naprosto ztracen).

  Komentář ze dne: 29.10.2007 10:13:21     Reagovat
  Autor: [xkonl01] - Lukas Koncicky (Lukas.koncicky@seznam.cz)
  Titulek: absolutní souhlas s Janem Přikrylem
  rušení dopravy na šílených tratích neznamená automaticky úpadek celé železnice, v tomto případě spíš naopak

  Komentář ze dne: 30.10.2007 08:22:25     Reagovat
  Autor: [martin kubík] - martin kubík
  Titulek: Re: absolutní souhlas s Janem Přikrylem
  Neznám pojem šílená trať,spíše je šílený ten,který neúdržbou,nepřípoji a zastaralým vozovým parkem tento stav zavinil.Je to stále ta stejná písnička-rušením regionálních tratí udělám regionální tratě z hlavních.Přítoky do řeky vyschnou,geniální železniční síť se svou nepřetržitou provázaností se rozpadne.Zbyde betonová dálnice a obchvaty vesnic,konec společenské pospolitosti,konec veřejné dopravy,konec debat ve vlacích,srocování osob se nepovoluje.Je to nová totalita.Ekonomická.

  Komentář ze dne: 30.10.2007 22:52:25     Reagovat
  Autor: [Vozka] - Antonín Minařík (minarik43@seznam.cz)
  Titulek: Re: Re: absolutní souhlas s Janem Přikrylem
  Tentokrát souhlasím absolutně já.

  Komentář ze dne: 30.10.2007 09:41:11     Reagovat
  Autor: [SzKT] - Jan Přikryl (prikryl.jan@vizslamail.hu)
  Titulek:
  Kromě toho není všechno rozhodnuté: v Indóházu http://www.indohaz.hu/rovatok/hir/hnagyvasut/melle kvonal071029/ se píše, že místní bojují za záchranu některých tratí z toho seznamu. Jednak některé tratě (2b= býv. 4, 5,16,22,42,45,65 a 78b) jsou dle jejich drážního zákona dráhami celostátními a jejich rušení není tak jednoduché a Maďarské turistické sdružení bojuje za záchranu tratí 78,87,98, 102 a 103, které jsou významné pro přístupnost turistických lokalit. Zbývá tedy 18 normálněrozchodných tratí, pro něž nikdo netruchlí a kde bude zastavení provozu jen ránou z milosti. A protože ten ministerský seznam (jak už tak ministerské seznamy bývají) je asi fakt nadsazený, netiskne se pro samé spory nový Menetrend a je otázkou, co v Maďarsku vlastně za měsíc a něco nstane- povídá se o prodloužení platnosti letošního Menetrendu o rok s další "módosítos", kde budou vyškrtané tratě a mezinárodní změny.

  Komentář ze dne: 30.10.2007 21:32:12     Reagovat
  Autor: [martin kubík] - martin kubík
  Titulek: Re:
  Naprosté šlápnutí vedle rušičů je i trať (Debrecen)-Sárand-Létavértés(107),která se dá počítat co příměstská k Debrecenu.Též trať Ohat-Pusztakócs-Tiszalök (117) je zajímavá z turistického hlediska-blízkost parku Hortobágyi puszta.Doufám,že se to ještě může změnit (jak píšete).
  Je zajímavé,že na lesních úzkokolejkách,které neprovozuje MÁV ZRt.,je provoz nerušen,ale naopak hojně turisticky navštěvován a podporován viz Csemödör,Debrecen,Pörböly atd.!

  Komentář ze dne: 31.10.2007 08:31:21     Reagovat
  Autor: [SzKT] - Jan Přikryl (prikryl.jan@vizslamail.hu)
  Titulek: Re: Re:
  Ještě jednou opakuju- celé to není o tom, že by na úzkokolejkách nejezdily vlaky, ale o tom, že je stát nebude platit. Vsadil bych boty, že třeba u Nyíregyházy se jezdit bude dál, ovšem za poněkud dražší jízdné a výhradně pro potřeby turistického ruchu- stejně, jako je tomu na těch soukromých úzkokolelejkách.
  S tratěmi 106 a 107 nemám osobní zkušenost, ale je to tradiční maďarský problém: pokud mám v trase Debrecen- Létavértes již dnes 23 spojů denně v rozpětí 5:55- 22:40 a s jízdní dobou mezi 0:43 a 1:08 hod (vlak to sice zvládne za 0:52, nemá však závleky do různých usedlostí podél trasy), to vše navíc bez přestupu (na rozdíl od vlaků), pak je zřejmé, že Maďary samé rušení této tratě netrápí- zvlášť, když Hajdú Volán na svých stránkách slibuje náhradu každého vlakového spoje: dopravní obsluha území pak bude ještě lepší, než dnes.
  Stejně tak s tratí 117 nemám osobní zkušenost, ale při pohledu do mapy a Menetrendu mi není moc jasné, kudy by se tam měli oni turisté dostat? Přes Nyíregyházu je to od Bp dost zajížďka (za kterou se při vysokém tarifu Start hodně připlatí), přes Debrecen to rovněž není nejkratší a musí se přestupovat. Naopak pohledem do menetrendu Hajdú Volán zjistíme, že v trase Debrecen- Polgár- Miskolc (část spojů z Hajdúszoboszló) jezdí denně 25 spojů s jízdní dobou okolo hodiny a z Polgáru vychází další místní autobusy s přibližně stejnou četností do všech vesniček okolo. A takto bychom mohli pokračovat skoro u všech rušených tratích.
  Nicméně znovu opakuju- Maďarsko je v krizi a pokud START urychleně nebude řešit problémy, vzniklé zavedením taktového provozu (navýšení počtu IC vlaků o 50%, propojení rychlíků s osobáky a tedy zvýšená potřeba rychlíkových vozů...), může to za pár let zabalit celé i s lokálkami. A mezi námi řečeno- FLIRTy, Talenty, Desira, rekonstrukce Bhv a nové IC vozy od Bombardieru zadarmo nejsou a někde se na to prostě ušetřit musí!!

  Komentář ze dne: 01.11.2007 22:47:11     Reagovat
  Autor: [martin kubík] - martin kubík
  Titulek: Re: Re: Re:
  Jste jednostraně nekompromisně zaměřen zlikvidovat regionální tratě a zajímalo by mě,kde budou ta vaše moderní vozidla jezdit,když byste všechno zrušil,patrně kolem Budapeště,možná byste navrhl i tam zrušit třeba tramvaje,protože patrně nemáte kolébající kolejovou dopravu rád.Kdo nepochopí,že ten systém má být propojen a ne se navzájem likvidovat,ten nepochopil veřejnou dopravu vůbec.

  Komentář ze dne: 05.11.2007 08:40:22     Reagovat
  Autor: [SzKT] - Jan Přikryl (prikryl.jan@vizslamail.hu)
  Titulek: Re: Re: Re: Re:
  Asi to fakt píšu špatně, ale skutečnost, že dopravní systém by měl být propojen je alfou a omegou veškeré veřejné dopravy!! Nicméně právě z tohoto pohledu mnohé regionální tratě nemají opodstatnění, protože to za daných podmínek autobusy zvládají lépe. Prostě každý druh dopravy by měl dělat to, co umí nejlépe: železnice nemá konkurenci v příměstské dopravě (v podmínkách Maďarska zhruba 100 km kolem Budapešti), protože žádný jiný druh dopravy by tolik cestujících prostě neodvezl a dále pro dopravu na vzdálenost 100-500 km (vlak je téměř vždy pohodlnější než autobus a taky skoro vždycky rychlejší- i těch pitomých 120 km/h prostě autobus nepojede nikdy). Naopak autobusy jsou nedostižné na krátkých hvězdicových spojích z města do přilehlých vesnic (je méně kapacitní a levnější, tedy může jezdit častěji a obsloužit každý shluk domů). Shrnuto: regionální tratě mají svůj význam, pokud zajišťují i něco jiného, než čistě jen spojení vesniček s nejbližším městem a ty další, pokud po zajištění kvalitní dopravy na výše zmíněných tratích ještě zbývají přebytečné peníze (v Maďarsku evidentně nezbývají). Z tohoto pohledu je např. blbost rušit tratě 5 (spijení Dombóvár- Györ- Rakousko mimo Bp) nebo 16 (nejkratší trase ze Szombathely do Vídně a na Slovensko), zato je to opdostatněné např. u tratí 121 (u Szegedu není propojeno s ostatní sítí, přes Lökösházu je to do většiny relací pořádná zajížďka) nebo 117 (rozumné napojení na nadregionální tratě neexistuje a trať vede příčně k převažujícím přepravním proudům).
  Tramvaje v Budapešti bych v žádném případě nerušil (byť několi málo tratí je zbytných) a v kombinaci s autobusy nabízí lepší dopravní spojení než v Praze.

  Komentář ze dne: 05.11.2007 11:22:10     Reagovat
  Autor: [arj] - arj (arj@centrum.cz)
  Titulek: Re: nabízí lepší dopravní spojení
  Tramvaje v Budapešti ... v kombinaci s autobusy nabízí lepší dopravní spojení než v Praze

  To je "první dojem" nebo objektivní zkušenost z nějaké konkrétní trasy pro denní dojíždění?

  Moje několikadenní zkušenost z dojíždění z centra na jednání v partnerské firmě (což bylo snad dokonce bez přestupu, akorát strašně dlouhé) nebyla nijak příznivá - a hlavně, přesně totéž říkali i místní. Ač mají v popisu práce vymýšlení "přijatelné dopravy", stále víc pracovníků dojíždělo gumokolem.

  Komentář ze dne: 05.11.2007 12:02:06     Reagovat
  Autor: [SzKT] - Jan Přikryl (prikryl.jan@vizslamail.hu)
  Titulek: Re: Re: nabízí lepší dopravní spojení
  Jezdím tam více méně pravidelně cca. 4x ročně, ale nikoliv pracovně (jazyková znalost "mírně pokročilý" mi to ještě neumožňuje). A třeba od nádraží Kelenföld se dá jen s jedním přestupem (výjimečně dvěma) dostat do 60 minut skoro všude (výjimkou je oblast Ferihegy, Pacsirtatelep a Csepel, kam se nedá rychle dostat skoro odnikud). Ale jednak záleží na konkrétní relaci a jednak zdánlivě chaotický systém MHD má četné skulinky. Možná, že kdybyste napsal výchozí a koncovou zastávku toho nepříjemného dojíždění, že bychom objevili i alternativní způsob dopravy.

  Komentář ze dne: 24.08.2010 04:12:18     Reagovat
  Autor: [xhming] - xhming (xhming63@gmail.com)
  Titulek:

  Komentář ze dne: 18.11.2010 07:00:30     Reagovat
  Autor: [xiaolin] - xiaolin (xiang5905@gmail.com)
  Titulek:

  Komentář ze dne: 11.02.2018 01:59:22     Reagovat
  Autor: [qq666] - qq666 (villevfcegjar@gmail.com)
  Titulek: qq123


  Komentář ze dne: 11.02.2018 02:10:13     Reagovat
  Autor: [qq666] - qq666 (villevfcegjar@gmail.com)
  Titulek: qq123
  moncler jackets
  birkin bag
  lebron 13
  nike sneakers
  nike football boots
  t rue religion
  ch ristian louboutin shoes
  chrome hearts
  adidas zx flux
  af1
  hogan outlet online
  bape hoodie
  nike air force
  adida s ultra boost
  yeezy boost 350 v2
  roshe run
  retro jordans
  nhl jerseys
  air jordan 13
  louboutin shoes uk
  yeezy boost
  dam ian lillard shoes
  cheap jordans
  cartier bracelet
  adidas nmd
  kate spade outlet
  kobe 9
  nike roshe run
  real jordans for sale cheap
  nike flyknit racer
  hermes belts for men
  kobe 11
  nike roshe
  nike dunks
  mlb jerseys
  jordan 11
  nike outlet
  kyrie 4
  kobe byrant shoes
  paul george shoes
  balenc iaga shoes
  goyard handbags
  baske tball shoes
  adidas stan smith sneakers
  air jordan
  michae l jordan shoes
  jordan shoes
  long champ handbags
  yeezy shoes
  gold en goose
  vibr am five fingers
  adidas nmd r1
  adida s pure boost
  gucci belts
  jordan 13
  adidas tubular
  vans shoes
  < b>michael kors outlet
  Komentář ze dne: 11.02.2018 02:31:22     Reagovat
  Autor: [qq666] - qq666 (villevfcegjar@gmail.com)
  Titulek: qq123
  moncler jackets
  birkin bag
  lebron 13
  nike sneakers
  nike football boots
  t rue religion
  ch ristian louboutin shoes
  chrome hearts
  adidas zx flux
  af1
  hogan outlet online
  bape hoodie
  nike air force
  adida s ultra boost
  yeezy boost 350 v2
  roshe run
  retro jordans
  nhl jerseys
  air jordan 13
  louboutin shoes uk
  yeezy boost
  dam ian lillard shoes
  cheap jordans
  cartier bracelet
  adidas nmd
  kate spade outlet
  kobe 9
  nike roshe run
  real jordans for sale cheap
  nike flyknit racer
  hermes belts for men
  kobe 11
  nike roshe
  nike dunks
  mlb jerseys
  jordan 11
  nike outlet
  kyrie 4
  kobe byrant shoes
  paul george shoes
  balenc iaga shoes
  goyard handbags
  baske tball shoes
  adidas stan smith sneakers
  air jordan
  michae l jordan shoes
  jordan shoes
  long champ handbags
  yeezy shoes
  gold en goose
  vibr am five fingers
  adidas nmd r1
  adida s pure boost
  gucci belts
  jordan 13
  adidas tubular
  vans shoes
  < b>michael kors outlet
  Komentář ze dne: 27.02.2018 02:17:08     Reagovat
  Autor: [zzzzz] - zzzzz (raybanoutlet001@gmail.com)
  Titulek:
  Komentář ze dne: 22.03.2018 01:52:15     Reagovat
  Autor: [chenlinab] - chenlina (chenlina1231@outlook.com)
  Titulek:


  Komentář ze dne: 03.05.2018 09:05:43     Reagovat
  Autor: [zzzzz] - zzzzz (ncjdkshjvjk@163.com)
  Titulek: 111
  Vytvořeno pomocí redakčho systému phpRS  
  Toto je svobodný web. Uveřejněné texty jsou duševním vlastnictvím jejich autorů, kteří odpovídají za jejich obsah. Názory přispěvatelů se nemusí shodovat s názorem redakce.

  RSS feed Bezptičnyj produkt