Dopravní web

Informace a publicistika
z oboru dopravy,
se zvláštním zřetelem
na dopravu veřejnou


Pondělí  3. srpna 2020
Nemůžete využívat veškerý servis Dopravního webu, přihlašte se prosím.


Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře
Zapomenuté heslo
vozí nás i v noci...
Rychlík od Prahy vyčkává na odjezd do Chebu v Plzni.
zobrazení: 1216
známka: 2.50


Poslední komentáře

 • Kami adalah Agen BandarQ Online paling menjanjikan dengan winrate terbesar saat ini. Mainkan permain . . . (V neděli 28. května 2006 vstoupila v platnost druhá změna jízdního řádu Českých drah, a. s.)
 • Di Depocasino. Keuntungan tersebut adalah berupa layanan transaksi yang cepat dan customer slot serv . . . (V neděli 28. května 2006 vstoupila v platnost druhá změna jízdního řádu Českých drah, a. s.)
 • Excellent topic and exceptionally useful details. Thank you for the wonderful share. You have given . . . (Bukurešťské nízkopodlažní tramvaje (2))
 • Thanks for the Fantastic effort you have made in composing this wonderful post. I am hoping I'll see . . . (Bukurešťské nízkopodlažní tramvaje (2))
 • Thanks for the Fantastic effort you have made in composing this wonderful post. I am hoping I'll see . . . (Na krakovské Letiště se půjde pod nádraží)
 • Tiền sảnh hành lang giữa thiết kế thông thoáng từ trư& . . . (V neděli 28. května 2006 vstoupila v platnost druhá změna jízdního řádu Českých drah, a. s.)
 • Hi Gentleman Great article post, I really interesting the way you highlighted some important points. . . . (Na krakovské Letiště se půjde pod nádraží)
 • progre sshomeloans.com.au (Bukurešťské nízkopodlažní tramvaje (2))
 • Vyhledávání


  Motto:
  Význam dopravního systému zpravidla pochopíme až v době,
  kdy díky našemu nezájmu zanikne.

  Komentáře

  ke článku: V prosinci oficiálně vznikne ČD Cargo
  ze dne 22.10.2007, autor článku: Tomáš Mykl

  Komentář ze dne: 22.10.2007 18:35:50     Reagovat
  Autor: [-FN-] - František Nyklíček (frantanyklicek@volny.cz)
  Titulek:
  Docela by mě zajímalo, proč ČD financují uvedenou částkou ze zisků nákladní dopravy ztrátu dopravy osobní, kterou by jim měla vyrovnávat dotace od objednatelů. Že by tak činili proto, aby si udrželi málo využívané spoje, které by jinak převzala konkurence a ČD by přišli o dotaci jako takovou? Soukromý dopravce toto dělat může, a v historii dopravní firmy také vozily náklady i osoby dohromady (někdy i stejnými vlaky). A pokud je známa přesná částka, kterou z nákladní do osobní dopravy ČD převádějí, v čem bude financování průhlednější, když se tyto činnosti oddělí?

  Komentář ze dne: 22.10.2007 18:36:36     Reagovat
  Autor: [-FN-] - František Nyklíček (frantanyklicek@volny.cz)
  Titulek: Re:
  opravuji: ČD (= České dráhy) by přišly

  Komentář ze dne: 22.10.2007 18:37:27     Reagovat
  Autor: [-FN-] - František Nyklíček (frantanyklicek@volny.cz)
  Titulek: Re:
  opravuji: Že by tak (České dráhy) činily...

  Komentář ze dne: 22.10.2007 18:38:05     Reagovat
  Autor: [-FN-] - František Nyklíček (frantanyklicek@volny.cz)
  Titulek: Re:
  ... aby si (České dráhy) udržely... :-)

  Komentář ze dne: 23.10.2007 10:18:22     Reagovat
  Autor: [Kubrt] - Martin Keppert (martin.keppert@material.ntnu.no)
  Titulek: Re:
  Tyhle úvahy jsou naprosto liché, protože toky peněz uvnitř ČD a vně ve vztahu k SŽDC nikdo nerozkryje a nemůže tedy říct, co se z čeho dotuje. Ta fráze o dotování osobní dopravy z nákladní je jen blábol, ve skutečnosti, jak naznačuje autor článku, to může být úplně naopak. Taky se nemusí jednat o přímé dotování, ale např prostřednictvím plateb za dopravní cestu a její následnou údržbu a investice. Pokud by byl zájem, dá se tohle řešit i v rámci jedné společnosti pomocí účetnictví, ale uvnitř ČD zájem není, tak se doufá, že vyčlenění Carga a hlavně jeho prodej někomu, kdo bude mít zájem na jeho fungování za účelem zisku, ukáže jak to bylo v době ČD, kdo koho a jak dotoval.

  Komentář ze dne: 23.10.2007 16:12:14     Reagovat
  Autor: [-FN-] - František Nyklíček (frantanyklicek@volny.cz)
  Titulek: Re: Re:
  Vypadá to, že částku, kterou uvádějí jako dotaci z nákladní do osobní, si vycucali z prstu... Taky tomu moc nevěřím.

  Komentář ze dne: 23.10.2007 07:56:48     Reagovat
  Autor: [Domažličák] - Domažličák (petrherbrik@centrum.cz)
  Titulek:
  V článku je zdražování tarifu v nákladní dopravě podtextově přisuzováno vzniku ČD Carga, ale já osobně bych to spíš přisuzoval ekonomické reformě, která tu nyní probíhá, a díky které se zdražuje prakticky vše.
  V čem ovšem vidím mnohem větší problém je praktické rozdělení osobní a nákladní dopravy. Už v nedávné minulosti byly zrušeny poslední střípky smíšené dopravy, kdy pod zoufalým záměrem striktně oddělit osobní a nákladní dopravu se zrušilo to, co každý rozumně ekonomicky uvažující člověk považuje za ideál na lokálkách: smíšené vlaky. Netuším, jaké konkrétní vztahy budou nakonec mezi kmenovou ČD a Cargem fungovat (a dost možná to ještě netuší ani jejich organizátoři), ale s největší pravděpodobností zvítězí model běžný u ostatních evropských Carg. To jest striktní oddělení lokomotiv, pracovních sil, prostor a tím spojené jejich nemožnost využití třeba nákladní lokomotivy v osobní dopravě a obráceně. Když má dnes lokomotiva prostoj, může být bez problémů použita na odlišný druh dopravy, např: lokomotiva odstoupivší od osobního vlaku udělá postrk vlaku nákladnímu. Tímto krokem nákladní doprava ušetří za extra postrkovou lokomotivu a osobní doprava ušetří prostoj. Tyhle maličkosti, které dokáží ušetřit mnoho prostředků si uvědomuje prakticky každý provozní zaměstnanec, ale "železniční ekonomové" jaksi nikoliv. Přitom zkušenosti z okolních Carg mluví jasně negativně k otázce tohoto striktního rozdělení.

  Komentář ze dne: 23.10.2007 13:53:58     Reagovat
  Autor: [P. K.] - P. K. (amater(at)mails.at)
  Titulek: Re:
  ...nemožnost využití třeba nákladní lokomotivy v osobní dopravě a obráceně...
  Pokud se zainteresovaní budou chtít dohodnout, určitě se dohodnou (donedávna se tak dělo u DB). A zkus si představit, že přijdeš za Šimralem a řekneš "jé, vám tady teď fau-100ka zbytečně stojí, půjčte nám ji, odvezeme si teď vlak a hned vrátíme"...

  ...každý rozumně ekonomicky uvažující člověk považuje za ideál na lokálkách: smíšené vlaky...
  Možná pro tebe se to jako ideál jeví, ale není tomu tak vždycky - pokud se cílová stanice vlečenýho vagónu liší od cílový stanice vlaku, přináší to prodloužení staničení & celkový jízdní doby a hlavně nutnost hrkání po cílový stanici vagonu navíc (cestující by tě asi opravdu pochválili, že přijedou kvůli pitomý stodole na kolejích domů o půl hodiny pozdějc). Něco jinýho je využití motoru v jeho prostoji mezi vlakama, tedy bez přepravy cestujících. A to ještě musíme ignorovat fakt, že scharfenbergkuplung u většiny moderních motoráků se nějak moc se šroubovkou kamarádit neumí... ;-) a ta často do nich ani nejde zastavět.

  Zajímavý řešení problému nabízejí Rakušáci - ti kromě rozdělení provozu na osobní a nákladní dopravu vytvořili ještě ÖBB Traktion. Zjednodušeně pro neznalce - z porcování unitárního drážního medvěda "sebrali" lokomotivy a Traktion jimi podle potřeby obíhá vlaky obou dopravců.

  Komentář ze dne: 23.10.2007 16:23:14     Reagovat
  Autor: [-FN-] - František Nyklíček (frantanyklicek@volny.cz)
  Titulek: Re: Re:
  Jakkoli se mohou smíšené vlaky jevit problematické, přesto se nemohu ubránit dojmu, že leckde by mohly docela pomoci. Nákladní vůz by pochopitelně musel být připraven k připojení (buď s postrkem, anebo na "nabrání" na kusé koleji), jinak samotné připojení netrvá půl hodiny, tipuji tak dvě minuty, celkový prostoj by se mohl vejít do pěti minut (v některých stanicích takto vlaky stejně stojí). Zdržení je to nemilé, nicméně pokud by mohlo zachránit provoz na trati, asi by stálo za to o tom uvažovat a vymyslet, jak nejefektivněji to zařídit, a ne to rovnou zavrhnout. Záleželo by potom na konkrétní situaci, zda se vyplatí poslat lidi zvlášť a věci zvlášť anebo je lepší je táhnout jedním tažným vozidlem. Pro konkrétní přepravy by také mohl existovat jediný smíšený vůz, v jedné části lidi a ve druhé věci (ty by musely být naloženy předem tak, aby nezdržovaly lidi). Tolik asi v obecné formě.

  Komentář ze dne: 24.10.2007 09:06:30     Reagovat
  Autor: [SzKT] - Jan Přikryl (prikryl.jan@vizslamail.hu)
  Titulek:
  Smíšené vlaky jsou dnes v Evropě totální nesmysl, protože stejně tím nikdo jezdit nebude: čekat na posun s nákladními vozy se skoro nikomu nebude chtít a přípojné vazby taky nemůžou počítat s proměnlivou zátěží smíšeného vlaku. Maximálně se dá udělat pseudo-smíšený vlak, jako má Rhb na trati 950 Tirano- St. Moritz: zátěž se dá odvézt z Tirana do St. Moritz nebo se přidat/ubrat v Poschiavu (tam je na posun necelých 10 minut, prý to může být max. 1- 2 vozy) a jinak nic. Takže pokud na dané trati existuje pouze a jednině nákladní přeprava mezi koncovými stanicemi, tak budiž, ale i v takovém případě se musí počítat s dlouhými obratovými časy v koncových bodech (kvůli posunu). A obávám se, že pokud bude nákladní doprava na té které trati bezvýhradně podřízená potřebám dopravy osobní, tak ji pohřbíme definitivně- už dnes je nákladní provoz na lokálkách oemzený a kde nejezdí šukafon, doprava definitivně končí. A pokud se naopak osobní doprava přizpůsobí nákladní, muselo by se jednat o komerční spoje drah, aby mohl kraj objednat paralelní autobus s vyhovujícími jízdními dobami. Ani jeden z těchto případů mi ovšem jako ekonomicky efektivní nepřijde!

  Komentář ze dne: 24.10.2007 09:39:49     Reagovat
  Autor: [-FN-] - František Nyklíček (frantanyklicek@volny.cz)
  Titulek: Re:
  pokud bude nákladní doprava na té které trati bezvýhradně podřízená potřebám dopravy osobní, tak ji pohřbíme definitivně

  Tohle trochu nechápu - měl jsem za to, že nákladní doprava skončila proto, že se nevyplatilo vozit jeden nebo dva vozy starou lokomotivou. Právě proto si myslím, že využít k vozbě nízké frekvence nákladů osobní vlaky jezdící v intervalu dvě hodiny (tj. nestihneme-li jeden, připojíme za druhý) by mohlo být řešením. Bylo by ovšem třeba vyřešit posun tak, aby docházelo k minimálnímu zdržení, eventuelně využít už existující zdržení (např. z důvodu křižování) k připojení vozů. Na druhou stranu pokud už by měli v závodě lokomotivu (něčím je třeba vůz vytáhnout) s přechodností na síť, bylo by dobré ji využít k odvozu vozů až do uzlu. Paralelní autobus je nesmysl, to bychom mohli nasadit rovnou lokomotivu bez osobní přepravy. Pokud jde o obraty, pak v koncových stanicích vozy stejně většinou delší dobu stojí - pokud ne, pak je jistě nebudeme zdržovat posunem. Jde ale o to posuzovat konkrétní případy, nelze paušálně říct "tohle vůbec nejde" nebo "tohle vždycky jde". Pokud by jedno mělo negativně ovlivňovat druhé, pak bude jistě lépe oboje oddělit. Ale nemusí tomu tak být vždy. Cestovní rychlost je nyní myslím hodně ovlivněna i stavem tratí, dvouminutový prostoj ve stanici ke křižování bývá zcela běžný (i delší), tak pokud za tu dobu zvládneme připojit jeden vůz, proč toho nevyužít. Pokud ne, tak ne.

  Komentář ze dne: 24.10.2007 11:50:42     Reagovat
  Autor: [SzKT] - Jan Přikryl (prikryl.jan@vizslamail.hu)
  Titulek:
  Měl jsem na mysli, že by bylo vyloučené odvěšování v nácestných stanicích, pokud by se nestihlo vůz na konečné přivěsit, muselo by se čekat na další vlak apod. Právě, že na většině lokálek je standard několik málo nákladních vozů týdně, mohlo by se stát, že právě tohle by odradilo i poslední přepravce- např.pokud nestihnou dát vůz na konkétní vlak v přesně danou minutu, museli by to poslat vlakem další, v uzlové stanici by se to nestihlo převěsit na návazný spoj a tak.
  Asi z toho důvodu se taky tento způsob dopravy nikde v EU ve větší míře nepraktikuje (výjimkou jsou snad jen turistické drážky) a to třeba už jen z toho důvodu, že za Desiro nebo Minuetto nikdo nic nepřivěsí a klasické vlaky tažené lokomotivou se v této kategorii moc nevyskytují.
  A ještě na okraj- smíšené vlaky by tahaly právě jen ty obstrarožní nákladní lokomotivy, akorát by za tím byl ještě jeden vagónek pro lidi- na ekonomiku provozu by to valný vliv nemělo. přitom by musela být lokomotiva turnusována na všechny vlaky a na to nemáme v ČR ani stroje ani vozy (a opakuji, že v tomto případě by byl dost problém obojí dodat za rozumnou cenu- dnes se vyrábí hlavně motorové jednotky a ne malokapacitní osobní vozy.

  Komentář ze dne: 24.10.2007 16:31:46     Reagovat
  Autor: [-FN-] - František Nyklíček (frantanyklicek@volny.cz)
  Titulek: Re:
  Aha, no nevím proč předem vylučovat odvěšování v nácestných stanicích, podle mě odvěšení je ještě rychlejší než přivěšení, ale je fakt, že kdyby tam potom musela být ta lokomotiva na posun, nemělo by to valný efekt. Měli jsme na mysli každý trochu něco jiného - mně šlo o přepravy, které už se neprovozují právě proto, že mít pro ně extra lokomotivu se nevyplatilo. Nemyslel jsem tím zrušení stávajících nákladních vlaků. Ty nové vlaky by přitom právě neměly tahat staré neúsporné lokomotivy, ale buď osobni motorové vozy (předpokládám, že Regionova se spřahovat dá) anebo případně nové úspornější lokomotivy, čímž by se ušetřilo něco málo na motorovém voze. Pokud ovšem vezmeme do úvahy stav, kdy už máme nové motorové vozy (a to teoreticky i malokapacitní, i když se dnes nevyrábějí) a nové úsporné lokomotivy (také nevím o výrobci), pak bude asi schůdnější oboje oddělit a lokomotivy využít k přepravě rovnou z vlečky do nejbližší vlakotvorné stanice. Opět spíše teoreticky si dovedu představit i nákladní či smíšený motorák v jednom kuse, ale to vzhledem k nedostatku potřebnějších vozidel na současném trhu ani v blízké budoucnosti nepředpokládám. Šlo mi jen o to neztrácet přepravy tam, kde by je šlo zabezpečit ke spokojenosti zákazníků v osobní i nákladní dopravě společně (předpokládám takové objednatele osobní dopravy, kterým jde zase o blaho jejich zákazníků - cestujících občanů).

  Komentář ze dne: 24.10.2007 16:50:45     Reagovat
  Autor: [SzKT] - Jan Přikryl (prikryl.jan@vizslamail.hu)
  Titulek: Re: Re:
  Měl jsem na mysli právě púřípad, kdy k dispozici žádná další lokomotiva v dané stanici není, než jen vlaková- a takových je většina. Teoreticky je sice možné, že vlečkař bude mít lokomotivu svou a ta si to odposunuje, ale zase bych neviděl moc reálně, že by někdo byl ochoten platit provoz vlečkové lokomotivy v přesných časech (muselo by to "švihat", ne jako u běžných nákladních vlaků- hodina sem, hodina tam...). Kromě toho by teoreticky mělo dané opatření být pro tratě s minimální nebo žádnou nákladní dopravou a tam je jaksi nereálné předpokládat, že by tam někdo měl provozní lokomotivu s povoleným pro síť SŽDC. A pokud to budeme praktikovat jako do roku 1930 (nebo jako občas na JHMD), tedy posun vlakovou lokomotivou, spolehlivě vyženeme z vlaků jakoukoliv jinou klientelu, než turistickou (z toho důvvodu to na JHMD nebo na Rhätische Bahn nevadí).
  Pokud jde o Regiošuk, tak bych měl hluboké pochybnosti- to prapodivné vozítko mnohdy neuveze ani samo sebe, neboť má poháněnou jen jednu nápravu- z toho důvodu např. nejezdí na trati 142 nad Nejdek (a Němcům předvádíme v Johanngeorgenstadtu ostudnou původní 810) nebo na harrachovské zubačce. Z toho důvodu se žačaly bastlit regiošuky trojdílné, nicméně tam, kde se aspoň na části spojů "uživí" trojdílné vozítko, není třeba rozjímat o nouzových opatřeních tohoto druhu- taková trať své místo na slunci má. A celé mi to prostě přijde velmi fantasmagorické a to ne z modrogumně oblíbeného důvodu, že se to tak nikdy nedělalo (právě naopak- dělalo se to, ovšem před rokem 1930), ale proto, že se to tak nedělá naprosto nikde jinde v Evropě- počet tratí se smíšenými vlaky se dá spočítat na prstech a ještě obvykle mají jen turistický význam. A jestli mám z něčeho hrůzu, tak jsou to unikátní české cesty- to se du dělá rádo a často a minimálně v dopravě to nikdy nevedlo k pozitivním výsledkům (z kategorie vozidel jmenujme např. tramvaje RT6 z ČKD, nebo předraženou a zastaralou Porschetru v Praze, lokomotivy řady 380, WLABmee z MOVO, rekonstrukce z téže firmy, které jsou po deseti letech na rozpadnutí apod.).

  Komentář ze dne: 24.10.2007 23:47:31     Reagovat
  Autor: [Vozka] - Antonín Minařík (minarik43@seznam.cz)
  Titulek:
  Skoro vše tu bylo řečeno, nicméně bych k tomu něco přidal, dejme tomu z hlediska selského rozumu, nikoliv složitých ekonomických úvah a typicky českého - to nejde, to se nedělá apod.
  1) nechápu, proč se vůbec musí cargo zřizovat, dle mého to vše může existovat v jednom podniku a neměl by být problém si vše zúčtovat - jako závod v podniku, neměl by být problém mít tam i právní subjektivitu atd. Výhodou by bylo to, že vše by bylo pod jednou střechou, tedy šetřilo by se na funkcích, na aparátu, budovách - čili považuji to celkově za levnější. To oddělování osobní a nákladní dopravy je takové čist ě teoretické, protože vše je jeden systém dopravy, který může řadu věcí využívat navzájem, pod strojvedoucích, kolejí, budov, výpravčích, posunovačů atd. Podle mého tento nový systém nic nepřinese, akorát zvýšení nákladů a omezení nákladní dopravy.
  ¨2) protože se ptám, jak cargo přispěje k rozvoji a nárůstu nákladní dopravy, tedy celoplošně, na mě to působí jen dojmem, že jde o to na tom co nejvíc trhnout a pak třeba utéct. Jak bude zajištěn návrat nákladní dopravy na místní a méně hlavní tratě. Vždyť to stejně nejde bez součinnosti kvalitní dopravní politiky, harmonizace, územního plánu, využití již dříve využívaných ploch pro průmysl a služby atd. Jak bude cargo motivováno k tomu všemu, když dne s k tomu není motivováno ČD, MD, vláda, kraje, podnikatelé a další?
  3) tedy z toho všeho vyplývá, že si myslím, že principiálně toto vše je špatně že řešení by mělo být někde jinde
  4)jsem zastánce toho, aby osobní vlaky tedy motorový vůz na lokálkách - zajiš´tovaly i nákladní dopravu. Proč? Protože připojení nákladního vozu a odpojení je vskutku na těchto tratích bez problému, při tak nízkém počtu spojů není problém na koncích odpojizt a připojit, stejně se jezdilo s tí mto jen z jednoho konce na druhý (např. Dívčice - Netolice, Opočno - Dobruška, Krupá - Kolešovice aj.). Šlo většinou o jeden nebo dva vozy z přípojné tratě na konec. Vždy se to ale dá vyřešit tak, aby to nebyl problém. Je - li více vozů, pak lze mít zvláštní lokomotivu, stejně tak když bude více stanic s nakládkou či vykládkou.
  5) nejsem zastánce jednotek, ale pro lokálky zcela preferuji motorové vozy. To má totiž jednu velkou výhodu - jednak dříve uvedená možnost nákladní přepravy, spěšnin, zavazadel, kol, kočárků aj., ale hlavně možnost operativně měnit nabízenou kapacitu dle potřeby a tím mít efektivnější provoz. V sedle motor, ve špičkách mohu doplnit vleky, další motor apod. To je právě velká nevýhoda u autobusů, že tam musím mít další autobus, dalšího řidiče, doplňková doprava další nemožná. I proto kolejový systém musí být efektivnější, pokud je dobře koncipovaný aprovázaný se silnicí, územními plány. proto také jsem zastáncem husté kolejové sítě na rozdíl od těch, kteří by nejraději nechali jen pár hlavních tratí a tím vlastně vše přesunuli dříve či později na silnice.

  Komentář ze dne: 25.10.2007 21:03:19     Reagovat
  Autor: [hyjacint] - hyjacint (hyjacint.kid@atlas.cz)
  Titulek:
  Smíšené vlaky jsou nesmysl.Už vidim jak 810 nebo 814 táhne za sebou uhlák.To co zde předvádí pan Nyklíček je extrénismus.Vaše představy o provozování drážní dopravy jen ukazují neznalost a fikci,zřejmě jste to nikdy nedělal a neměl zkušenosti.
  Moje představa bohatě by stačilo obnovení spolupráce s poštou a zavedení znova spěšnin.Kurýr je nedokázal nahradit a ani nemohl.Vozy by se měly přizpůsobit např. z Btax na BDtax.Vznikly by prostory pro kola atd.

  Komentář ze dne: 25.10.2007 21:04:33     Reagovat
  Autor: [hyjacint] - hyjacint (hyjacint.kid@atlas.cz)
  Titulek:
  taky nevim proč musí vznikat dcerka nebylo by jednodušší udělat dva účty osobka a nákladka?

  Komentář ze dne: 09.06.2017 10:54:09     Reagovat
  Autor: [xukaimin] - xukaimin (xukaimin123@yahoo.com)
  Titulek: Re: Shop womens designer coach handbags, shoes and Coach outlet favorites in all  Vytvořeno pomocí redakčho systému phpRS  
  Toto je svobodný web. Uveřejněné texty jsou duševním vlastnictvím jejich autorů, kteří odpovídají za jejich obsah. Názory přispěvatelů se nemusí shodovat s názorem redakce.

  RSS feed Bezptičnyj produkt