Dopravní web

Informace a publicistika
z oboru dopravy,
se zvláštním zřetelem
na dopravu veřejnou


Čtvrtek  17. ledna 2019
Nemůžete využívat veškerý servis Dopravního webu, přihlašte se prosím.


Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře
Zapomenuté heslo
WR
Vůz WR na R EMIL ZÁTOPEK
zobrazení: 958
známka: 2.25


Poslední komentáře

 • I cherish the way you gave this. You really have a legitimate handle on what's required to achieve c . . . (Odpadky)
 • عند الرغبة في ال . . . (Dráhy potrestají strojvůdce, jenž pustil do kabiny děti)
 • عند الرغبة في ال . . . (Dráhy potrestají strojvůdce, jenž pustil do kabiny děti)
 • عند الرغبة في ال . . . (Dráhy potrestají strojvůdce, jenž pustil do kabiny děti)
 • عند الرغبة في ال . . . (Dráhy potrestají strojvůdce, jenž pustil do kabiny děti)
 • عند الرغبة في ال . . . (Dráhy potrestají strojvůdce, jenž pustil do kabiny děti)
 • Jan 10 عند الرغبة في ا . . . (Dráhy potrestají strojvůdce, jenž pustil do kabiny děti)
 • يمكنك أن تحصل على . . . (Dráhy potrestají strojvůdce, jenž pustil do kabiny děti)
 • Vyhledávání


  Motto:
  Význam dopravního systému zpravidla pochopíme až v době,
  kdy díky našemu nezájmu zanikne.

  Komentáře

  ke článku: Dříve pomohli, teď dostávají pokuty
  ze dne 01.10.2007, autor článku: Pavel Kuzebauch

  Komentář ze dne: 01.10.2007 22:55:01     Reagovat
  Autor: [Vozka] - Antonín Minařík (minarik43@seznam.cz)
  Titulek:
  A jak se stará kraj o nové vozy na dráze, jak se zasazuje o její konkurenceschopnost, jak tlačí na MD a další? Čili bude kvantum autobusů a nových, ale na železnici nic, takže i lidička budou vidět, že s těmi autoibusy je lepší jezdit. Je mně líto, ale opět nekoncepčnost nebo spíše podivný záměr. Chce to komplexnost. A to se kupodivu v kraji slyšet nechce.

  Komentář ze dne: 02.10.2007 11:43:25     Reagovat
  Autor: [-FN-] - František Nyklíček (frantanyklicek@volny.cz)
  Titulek: Re:
  Kraj se podobným způsobem hodlá chovat i ke drážním dopravcům. Pokutou hrozí Českým drahám a chtěl by oslovit i jiné dopravce, aby případně dopravu převzali. Stejně jako se nestará o to, kde autobusoví dopravci vezmou nové vozy, nezajímá ho, kde je vezmou dopravci drážní. V tomto se chová celkem nestranně, ovšem pokud nedojde k uvolnění trhu na dráze, dopadne to asi zle. Daleko méně koncepční mi přijde zajíždění vozidel z velkých dálek na místní spoje. Díky levným ojetinám si ale i tak mohli dopravci dovolit nabídnout nižší ceny. Bude tak propáleno více nafty a vznikne více zplodin, než kdyby byla nasmlouvána dražší, ale čistší vozidla místních dopravců... Zvláštní.

  Komentář ze dne: 02.10.2007 12:26:26     Reagovat
  Autor: [Kubrt] - Martin Keppert (m.keppert@centrum.cz)
  Titulek: Re:
  Ne tak docela, pro trasu Most - Louny - Rakovník (?) si Šulc vydupal dvě regionovy. Problém není v tom, že by kraj nechtěl změny na železnici, jako spíš v tom, že železniční vozidla jsou řádově dražší než silniční (včetně toho nejlevnějšího, co se dnes v tomhle segmentu nabízí - dvoudílná regionova), nedělají se na sklad a jejich koupě vyžaduje dlouhodobou perspektivu.

  Kromě toho ČD mají nějaké omezené prostředky a s nima se snaží vyjít vstříc všem krajům, takže to nejde tak rychle. Cestu vidím v tom, že kraje se budou sami podílet na financování vozidel pro regionální dopravu. Bohužel pro vás, tato nová/modernizovaná vozidla s kapacitou 60 lidí a víc nikdo nebude nasazovat na trasy, kde by stačil desetimetrový auotbus nebo mikrobus.

  A potenciální soukromníci - ti mají (pochopitelně) zájem jezdit na tratích, kde budou vydělávat. Na vlaku vezoucím "pěkných 20 lidí" se nevydělá (s reálnou dotací). A kraj jim těžko bude platit méně než dnes ČD, přitom za lepší službu.

  Komentář ze dne: 02.10.2007 16:22:09     Reagovat
  Autor: [-FN-] - František Nyklíček (frantanyklicek@volny.cz)
  Titulek: Re: Re:
  Přitom stačí "vyvinout" dvacetimístná drážní vozidla. Proč uvozovky? Protože taková už existují, například tramvaj T3 nebo starší. Modifikace se sníženou podlahou či spalovacím motorem už je celkem hračka. Ostatně v době vozidel "na klíč" není problém toto udělat z libovolné řady. Homologace už je potom formalita, je-li jediným rozdílem kapacita. A nepsal bych bohužel pro VÁS, ale bohužel pro nás pro všechny - jen si to někteří neuvědomují. Potom by nebyl problém na vlaku vezoucím 20 lidí i vydělat, a kraj zaplatí méně rád.

  Komentář ze dne: 02.10.2007 18:30:29     Reagovat
  Autor: [-TM-] - Tomáš Mykl (webmaster@dopravni.net)
  Titulek: Re: Re: Re:
  Bohužel ono zase vyrobit různé modifikace až zase taková brnkačka není, do ceny vozidla se promítá vývoj i cena za homologaci, což také rozhodně není žádná formalita, navíc se jedná o značně nákladnou záležitost.
  Navíc drážní vozidla musí splňovat oproti silničním vozidlům výrazně tvrdší normy a to i oproti vozidlům tramvajovým a toto samo o sobě právě železniční vozidla značně prodražuje.
  Ale neříkám, že záležitost nejde řešit, cesty by se určitě našly, nicméně těch pár pracovních příležitostí, které může přinést železniční průmysl oproti přezaměstnanému průmyslu automobilovému, za to opravdu lobbystům nestojí. Tam se získávají politické body blbě ...

  Komentář ze dne: 03.10.2007 09:01:49     Reagovat
  Autor: [Kubrt] - Martin Keppert (m.keppert@centrum.cz)
  Titulek: Re: Re: Re: Re:
  Volně navážu na tu část s lidskými zdroji: všichni čeští výrobci a opravci drážních vozidel dnes hledají kvalifikované dělníky a konstruktéry a těch je už léta nedostatek - a na změnu to bohužel nevypadá.

  Tohle automotive výrobci nemusí tolik řešit - značná část jejich produkce potřebuje pracovní sílu v podobě cvičeného psa a ta se dá v případě nedostatku (neochoty pracovat na místo pobírání dávek - vyskytuje se i v oblastech s vysokou nezaměstanaností - "já, elitní horník, přece nebudu šít volanty"). dovézt.

  A ti osvícenější automotive výrobci, mající u nás i vývojová opracoviště, řeší rovněž problém s kvalifikovanou sílou - a tu sem dovézt z východu není tak snadné jako u vyložených námezdních sil bez kvalifikace.


  Komentář ze dne: 03.10.2007 18:15:43     Reagovat
  Autor: [-FN-] - František Nyklíček (frantanyklicek@volny.cz)
  Titulek: Re: Re: Re: Re: Re:
  Podle mě je třeba jak kvalifikovaných lidí, tak i obyčejných montérů v obou případech. A je úplně jedno, zda to či ono je v českých či zahraničních firmách. Ono srovnávat české VÝROBCE kolejových vozidel s českými MONTOVNAMI silničních vozidel (pro cizí výrobce) je malinko zavádějící - protože i český výrobce potřebuje obyčejné montéry, stejně jako česká montovna... Jediný rozdíl vidím v tom, že kolejových vozidel se nevyrobí (zatím zdaleka) tolik.

  Komentář ze dne: 03.10.2007 08:25:12     Reagovat
  Autor: [SzKT] - Jan Přikryl (prikryl.jan@vizslamail.hu)
  Titulek: Re: Re: Re:
  Obávám se, že nákup malokapacitních železničních vozidel by byla pro železniční síť cesta do pekel! Jde o to, že náklady na jízdu vlaku po železnici jsou (asi všude v Evropě) o poznání vyšší než u autobusu (protože dráha má nezbytně podstatně vyšší režii), ale zase už se nákladová stránka věci moc nemění s růstem velikosti/ kapacity nasazeného vlaku. Takže pokud budou na našich tratích jezdit dobytčáky řady 810, Regionovy (které mají přes dvojnásobnou délku dost podobnou kapacitu) nebo něco nového na této bázi, bude většina krajů raději objednávat autobusy, protože jsou flexibilnější (= lze je postupně salámovou metodou omezovat aniž si toho někdo všimne), mají kratší životnost (= vypadají moderněji než vlaky a kraj se tak může lépe reprezentovat) a hlavně jsou podstatně levnější. Když se podíváme do civilizované Evropy, tak zjistíme, že až na pár výjimek po tamních tratích jezdí vlaky nejméně rozměrů Desira alespoň v dvouhodinovém taktu a kde toto nleze zabezpečit, tak trať už prostě není a ani nebude.
  Resumé zní, že pokud na nějaké trati neexistuje ani naděje, že by se tu mohly v dohledné době (po provedení všech finančně úsporných kroků k podpoře dráhy: IDS, návaznost autobusů na vlak apod.) "uživit" v dvouhodinovém taktu soupravy kapacitně se rovnající ekvivalentu 3x 810, tak je na čase pro danou trať psát nekrolog, protože dlouho nepřežije, ať už se to někomu líbí nebo ne....

  Komentář ze dne: 03.10.2007 18:10:48     Reagovat
  Autor: [-FN-] - František Nyklíček (frantanyklicek@volny.cz)
  Titulek: Re: Re: Re: Re:
  Součástí podpůrných kroků pro dráhu by měla být i internalizace externích nákladů, tzn. do ceny autobusové i automobilové dopravy by měly být započítány i náklady spojené s údržbou a zabezpečením silnic plus náklady vzniklé jejich nedostatečným zabezpečením. Není totiž v pořádku, že tyto náklady hradíme všichni, ať jezdíme po kolejích nebo po silnici. Cestou do pekel, jak to podle mě přemrštěně nazýváte, není určitě samotný nákup úspornějších vozidlel, ale právě tato disporoporce. Nákup úspornějších vozidel by měl být cestou ke snížení nákladů na vlakový spoj stejně jako zmíněná internalizace externích nákladů. Pokud ovšem budou nadále železniční cestující hradit náklady souběžných silnic, pak postupně zaniknou nejen tyto málo využívané, ale možná i o něco využívanější tratě, protože disproporce se projeví určitým způsobem na všech spojích.

  Komentář ze dne: 03.10.2007 08:44:24     Reagovat
  Autor: [Kubrt] - Martin Keppert (m.keppert@centrum.cz)
  Titulek: Re: Re: Re:
  Železniční vozidla pro 20 lidí nikdo na světě nevyvíjí, neprodává a nekupuje, důvody tu už napsali pánové Mykl a Přikryl. Dokud tenhle fakt neakceptujete, tak je kazdá debata zbytečná.

  Komentář ze dne: 03.10.2007 18:26:22     Reagovat
  Autor: [-FN-] - František Nyklíček (frantanyklicek@volny.cz)
  Titulek: Re: Re: Re: Re:
  A co tenhle fakt změnit? Převést malé dráhy do kategorie tramvajových? Je-li homologace prakticky stejného, jen kratšího vozdila problém, pak je na vině spíš úřední šiml než věcná překážka. A o čem bychom pak debatovali, kdybychom akceptovali, že všechny malé dráhy je třeba zrušit proto, že trh se řídí jen momentální (výrobci částečně řízenou) poptávkou bez ohledu na dlouhodobé potřeby celku? Můžeme to akceptovat, konstatovat že malá vozidla prostě nebudou, protože se to tak nikdy nedělalo (protože je nikdo nepoptával), a že tratě pro méně než 1000 lidí denně nahradíme autobusy (jak ovšem zjistíme, že tam ten potenciál není a nebude, to by mě zajímalo), a diskusi v tomto bodě ukončit. To můžeme.

  Komentář ze dne: 04.10.2007 08:40:24     Reagovat
  Autor: [SzKT] - Jan Přikryl (prikryl.jan@vizslamail.hu)
  Titulek: Re: Re: Re: Re: Re:
  Žádná "tramvajová kategorie" neexistuje, vše se řeší jen v rámci jednotného zákona o drahách a už je jedno, kam se co zaškatulkuje- vše je záležitost jednání o licenci. A ještě bych doplnil, že ani tramvaje o kapcitě T3 se dnes už téměř nevyrábí (v civilizovaných zemích- naše malosériová Astra je poněkud mimo trendy) a když už, jedná se obvykle o doplňující vozy do dlouhých souprav (např. NP vleky v Lipsku). Obvyklé jsou tří- a více článkové tramvaje s kapacitou nejméně srovnatelnou s dvojicí Regionov, takže jsme tam, kde jsme byli...
  A jinak si myslím, že petice a různá občanská hnutí, jakož i tlaky radnic, by měly směřovat k zatraktivnění tratí (např. u 132 si dovedu představit petici za vybudování společného vlako-busového terminálu v Krupce nebo Libouchci), ale když už se umírání drah dostane do té fáze, kde je to dnes, tak se tomu bez větších investic prostě odpomoct nedá- a je skutečně otázka, jestli by se ty peníze neměly investovat spíš na hlavních tratích, kde je železnice nenahraditelná!

  Komentář ze dne: 02.10.2007 14:34:22     Reagovat
  Autor: [arj] - arj (arj@centrum.cz)
  Titulek: O co se má starat MD?
  Ať článek pročítám od začátku či od konce, nějak tam nevidím, že by se o něco mělo starat Ministerstvo dopravy. "Státní dráha" je už pár let akciovou společností, v jejímž správním orgánu působí/působili nejen zástupci MD, ale i MF, MPO, ba i odborů a (pardubické) university. Takže by třeba železniční odboráři mohli přispět ze své kasy nebo universita koupit jednu hezkou mašinku místo otevření jednoho studijního ročníku.
  Asi Vám to připadá jako nesmysl ... já přiznávám, že mně taky. Od toho je ČD akciovou společností, aby se hezky snažila, doby kdy jí MD velelo i za ní platilo jsou už pryč; obdobně jako už dávno neplatí za podniky ČSAD. Jediné, co z toho zbylo, je dotace na nákup nových vozidel - která je (pokud si dobře pamatuji) +- stejná pro dráhu i silnici. Rozdíl je ovšem v tom, že za (třeba) miliardu naplním velikou autobusovou garáž, zatímco na dráze to nestačí ani na jednu hlavní trať (viz aktuální články na MFD o nákupu "žlutých vlaků").

  A to, že krajský či městský úřad "trestá" dopravce, kteří na linky nasazují staré ojeté vozy, ne-li dokonce vraky, to je jedině dobře. On totiž i ten název novinového článku je trochu tendenční - ano, ti dopravci před rokem pomohli; ale smlouvy, podle kterých jezdí dnes, byl uzavřeny až o něco později, kdy už ani dopravci, ani úřad nejednali "ve stavu nouze".

  A jak už tady připomněl kolega kubrt - kdyby stejná pravidla začal KÚ vyžadovat i na dráze, znamenalo by to zřejmě okamžité uzavření provozu. Protože třeba požadavek přístupnosti pro invalidy by asi těžko splnila kterákoliv trať v Česku (ale i Evropě) - snad jedině koridorové úseky mezi hlavními stanicemi, ale už ne ty hlavní stanice.

  Komentář ze dne: 02.10.2007 16:26:26     Reagovat
  Autor: [-FN-] - František Nyklíček (frantanyklicek@volny.cz)
  Titulek: Re: O co se má starat MD?
  Požadavek přístupnosti pro invalidy nesplňuje trať, ale vozidlo. A pokud bychom chtěli po trati nástupiště v určité výši, pak toto tím méně splňují autobusy. Problém pořízení vozidel už tu byl rozebrán myslím dostatečně. Nejsou-li ČD schopny splnit podmínky a je-li toho schopen jiný dopravce, pak nevidím důvod, proč muzávazek nepřenechat. Je ale třeba jasné zadání formy obslužnosti (vlak - kam, bus - kam) a pak teprv vybírat dopravce, protože nerovná "soutěž" mezi dopravními prostředky zavání likvidací systému.

  Komentář ze dne: 02.10.2007 20:37:38     Reagovat
  Autor: [arj] - arj (arj@centrum.cz)
  Titulek: Přístupnost nesplňuje ...
  Požadavek přístupnosti pro invalidy nesplňuje trať, ale vozidlo. ..

  Aj, to jsou mi ale věci. Takže seženeme špatně chodícího občana a vezmeme ho na projížďku po trati 221. Tamní panťáky (historické) mají nástup velice nízko - v tom problém nebude.
  Ale jak ho dostaneme na správné nástupiště ve Vršovicích (tam snad jedině pod odborným dohledem výpravčího překodrcat přes koleje) či ve Strašnicích (objezdem kolem konečné tramvaje = 300 metrů), vlastně i na Wilsonu (bude-li na vozíku, je tam plošinka, ale pro špatně chodící je jediná šance sehnat obsluhu služebního výtahu). V Hostivaři se k vlaku dostane pohodlně - tedy pokud nebude pršet či sněžit, pak se bude hezky brodit bahýnkem.

  Požadavek přístupnosti .. nástupiště v určité výši, pak toto tím méně splňují autobusy

  Autobusové "nástupiště" čili hrana chodníku má určitou výšku nad vozovkou, předepsanou normou. Bohužel naši stavbaři (tzv. "zlaté české ručičky") ke své práci něco jako metr či jiný měřící přístroj nepotřebují, oni to "mají ve voku". Další chybou je to, že správce komunikace to "voko" toleruje, protože při pokládce příští a ještě další obrusné vrstvy se postupně na tu normu dostane, aniž musí hýbat s obrubníkem.
  Ale jinak Vás musím ujistit (a mohu to dokumentovat i fotkami), že pomocí kneelingu a plošinky lze cestující na vozíku do busu naložit/vyložit prakticky kdekoliv, dokonce by mohl být prostor vedle vozovky i do 5 cm pod její úrovní. Takže největší problém pro invalidy bylo vyjet (vlastní silou) na chodník, pokud tam chyběl upravený nájezd.

  Komentář ze dne: 03.10.2007 09:08:48     Reagovat
  Autor: [-TM-] - Tomáš Mykl (webmaster@dopravni.net)
  Titulek: Re: Přístupnost nesplňuje ...
  Bohužel realita je taková, že cca 80% meziměstských autobusových zastávek je řešeno z autobusu rovnou do škarpy a zdání si nějakého chodníčku aspoň od křivého zedníkova oka nedostižný sen.

  Komentář ze dne: 03.10.2007 22:17:00     Reagovat
  Autor: [arj] - arj (arj@centrum.cz)
  Titulek: Re: Re: Přístupnost nesplňuje ...
  80% zastávek je řešeno z autobusu rovnou do škarpy

  Tak tohle je problém příslušných městských/krajských úřadů a jejich partnerských dopravních inženýrů od policie. Když se v Praze před 25-30 lety zaváděla doprava do "připojených obcí", nedovolili četníci jedinou zastávku, která by nesplňovala bezpečnostní normy.
  Stálo to sice hodně peněz, ale jednak občané viděli, že za vyšší daně, které jako "Pražáci" začali platit, dostali nejen MHD, ale i aspoň kousky chodníků, jednak to chrání řidiče busů před zbytečnými popotahovačkami v případě úrazu cestujících.

  Komentář ze dne: 03.10.2007 18:35:35     Reagovat
  Autor: [-FN-] - František Nyklíček (frantanyklicek@volny.cz)
  Titulek: Re: Přístupnost nesplňuje ...
  Uznávám, nebyl jsem přesný. Měl jsem napsat: nesplňuje JEN trať, ale I vozidlo. Bylo to myšleno v návaznosti na článek a reakce srovnávající vlaky s autobusy. Ani na autobus se často s invalidním vozíkem nedostanete.

  Komentář ze dne: 04.10.2007 05:42:28     Reagovat
  Autor: [Domažličák] - Domažličák (petrherbrik@centrum.cz)
  Titulek: Re: Re: Přístupnost nesplňuje ...
  Mám nesmělej dotaz: už někdo někdy viděl vozíčkáře v klasickém linkovém autobuse? Ptám se jako laik, protože autobusy jezdím jen velmi vyjímečně, v podstatě jen při dopravních průzkumech a dost si nedokážu vozíčkáře v buse představit. V lokálkách už jsem jich viděl několik, i když jim museli do vlaku pomoci, ale i v nepohodlné 810 na ně místo je.

  Komentář ze dne: 04.10.2007 05:46:26     Reagovat
  Autor: [Domažličák] - Domažličák (petrherbrik@centrum.cz)
  Titulek: Re: Re: Re: Přístupnost nesplňuje ...
  Ještě mne napadlo dodat, že když jsme v jednom kraji navrhovali nasadit na linky nízkopodlažní autobusy, bylo nám řečeno: blázníte, na těch okreskách by jezdily maximálně 20 a byly by samá porucha.

  Komentář ze dne: 03.10.2007 07:42:47     Reagovat
  Autor: [Domažličák] - Domažličák (petrherbrik@centrum.cz)
  Titulek:
  Šulc si vydupal regionovy ... no nezlobte se na mne, ale podívejte se do Ústeckého kraje a porovnejte je s vozidly, jezdící v jiných krajích. Na neelektrifikovaných tratích prakticky nepotkáte v Ústí nic jiného než 810. Rozdíl je pouze v Děčíně, kde do Libereckého kraje zajíždí vozy řady 854 a kde myslíte, že je poslední místo pravidelného nasazování 831 v republice u nás? Ano 831 jezdí i jinde, ale jen jako záskoky za neschopná modernější vozidla (bohužel ta neschopnost je velmi běžná a tak třeba v Klatovech běžně potkáte i tři 831).
  Co se týče moderních autobusů, zkuste si někdo promluvit s autobusovým dopravcem, co nasazuje autobusy na linky nahrazující vlak, které jsou vedeny po silnicích, kde nikdy autobusy nejezdily. Silnice jsou 3m široké, křivolaké a přes 30 let nepotkaly nikoho z údržby silnic. Po takových silnicích se jezdí max 10km/h a s hrůzou potkat v protisměru i motocyklistu. To pak stojí dopravce před rozhodnutím, zda na takových silnicích ničit nové autobusy anebo raději platit pokuty.
  V době před řáděním JuDra neodvolatelného naše společnost v Ústeckém kraji spolupracovana s místní samosprávou, krajem i s dopravci a plánovali jsme zkušební IDS s dokonalou spoluprací vlak/bus. Autobusoví dopravci byly nadšeni (krom DPÚK, kterému situace vyhovovala), že budou jezdit s plnými autobusy. Nyní mi ti samí dopravci řeknou: vy jste nám nabízeli plné autobusy, ale nyní nám kraj platí autobusy prázdné, což je pro nás výhodnější, s cestujícími jsou jen problémy. Tam, kde školní vlak vezl až 70 cestujících, autobus, který ho nahrazuje, veze maximálně 30 cestujících. To je realita. A kraj ochotně platí, tak proč nejezdit a nebýt spokojen?

  Komentář ze dne: 03.10.2007 08:42:08     Reagovat
  Autor: [Kubrt] - Martin Keppert (m.keppert@centrum.cz)
  Titulek: Re:
  Ja se na vas nezlobim :o) Stav zeleznicniho vozoveho parku v CZ je tristni, nejen v ústeckém kraji a ze si je vydupal, je taky fakt. Pokud do toho kraj nebude chtit dat svoje penize,m tak mu nezbude nic jineho, nez to dupani.

  Komentář ze dne: 03.10.2007 17:00:09     Reagovat
  Autor: [Domažličák] - Domažličák (petrherbrik@centrum.cz)
  Titulek: Re: Re:
  Děkuji, že se na mne nezlobíte :-) ale ono to s tím dupáním nebude zas až tak horké. Dráhy stejně původně počítaly s průběžným nasazováním Regionov do všech krajů. Takže spíš to, že je původně v Ústí nechtěli bylo mimo plán, ale hodilo se to do krámu. Pod tlakem veřejnosti byl Šulc donucen ony Regionovy přecejen chtít. Zmírní to negativní dopad jejich železničnělikvidační politiky. Regionovy mohou vždy znovu odmítnout a dráha je velmi ráda předisponuje jinam, takže vlk se nažere ...

  Komentář ze dne: 18.11.2010 06:38:08     Reagovat
  Autor: [xiaolin] - xiaolin (xiang5905@gmail.com)
  Titulek:
  on TV There are esse omega constellatiOn classic mens watch 1217.15.00 on TV There are esse iwc porTuguese

  Vytvořeno pomocí redakčho systému phpRS  
  Toto je svobodný web. Uveřejněné texty jsou duševním vlastnictvím jejich autorů, kteří odpovídají za jejich obsah. Názory přispěvatelů se nemusí shodovat s názorem redakce.

  RSS feed Bezptičnyj produkt