Dopravní web

Informace a publicistika
z oboru dopravy,
se zvláštním zřetelem
na dopravu veřejnou


Pondělí  3. srpna 2020
Nemůžete využívat veškerý servis Dopravního webu, přihlašte se prosím.


Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře
Zapomenuté heslo
škodovácká topírna
17.5.2007 v roce 110. výročí železniční dopravy ve Škodovce definitivně zanikla budova 17 - topírna
zobrazení: 1411
známka: 1.80


Poslední komentáře

 • Kami adalah Agen BandarQ Online paling menjanjikan dengan winrate terbesar saat ini. Mainkan permain . . . (V neděli 28. května 2006 vstoupila v platnost druhá změna jízdního řádu Českých drah, a. s.)
 • Di Depocasino. Keuntungan tersebut adalah berupa layanan transaksi yang cepat dan customer slot serv . . . (V neděli 28. května 2006 vstoupila v platnost druhá změna jízdního řádu Českých drah, a. s.)
 • Excellent topic and exceptionally useful details. Thank you for the wonderful share. You have given . . . (Bukurešťské nízkopodlažní tramvaje (2))
 • Thanks for the Fantastic effort you have made in composing this wonderful post. I am hoping I'll see . . . (Bukurešťské nízkopodlažní tramvaje (2))
 • Thanks for the Fantastic effort you have made in composing this wonderful post. I am hoping I'll see . . . (Na krakovské Letiště se půjde pod nádraží)
 • Tiền sảnh hành lang giữa thiết kế thông thoáng từ trư& . . . (V neděli 28. května 2006 vstoupila v platnost druhá změna jízdního řádu Českých drah, a. s.)
 • Hi Gentleman Great article post, I really interesting the way you highlighted some important points. . . . (Na krakovské Letiště se půjde pod nádraží)
 • progre sshomeloans.com.au (Bukurešťské nízkopodlažní tramvaje (2))
 • Vyhledávání


  Motto:
  Význam dopravního systému zpravidla pochopíme až v době,
  kdy díky našemu nezájmu zanikne.

  Komentáře

  ke článku: Regionova – spása vedlejších tratí, nebo skrytá hrozba?
  ze dne 08.05.2007, autor článku: Štěpán Esterle

  Komentář ze dne: 08.05.2007 22:08:23     Reagovat
  Autor: [Ministr] - Ministr
  Titulek: Neviděl bych to tak tragicky
  1) Motorových vozů řady 810 je v ČR cca 500 ks a přípojných vozů je také dost.

  2) Motorových jednotek Regionova je objednáno 100 ks – tzn. zanikne pouze 1/5 motorových vozu řady 810 a do páru také samozřejmě 100 ks přípojných vozů 010.

  3) Regionova je kromě rámu a podvozku zcela novým vozidel a klíčovou roli tady hraje cena. Protože vyrobení jedné jednotky Regionova vyjde na 20 mil. Kč, což odpovídá zhruba 1/4 výrobní ceny podobného vozidla v zahraniční.
  4) Lepším řešení vidím objednání 100 jednotek Regionova než pořízení 25 jednotek např. stále omílaného DESIRA. Takto nízký počet vozidel by téměř vůbec nepomohl nevyřešit obnovu extrémně zastaralého vozového parku na našich železnicích a z dalšího pohledu by ani nepřispěl k tvorbě domácího HDP či snižování nezaměstnanosti.
  Přeci jen, pokud se na výrobě či obnově drážních vozidel podílejí domácí firmy, pak je tu k dispozici několik stovek pracovních míst přímo ve výrobě a další stovky u jednotlivých subdodavatelů.

  Komentář ze dne: 09.05.2007 00:08:42     Reagovat
  Autor: [-TM-] - Tomáš Mykl (webmaster@dopravni.net)
  Titulek: Re: Neviděl bych to tak tragicky
  No já se přiznám, že to tragicky začínám vidět. On článek není ani tak o kritice koncepce Regionovizace, jako spíš o tom, že nám postupně vozidla mizí a nová nepřibývají. Ano, tolik obdivovaná Desira řešením jistě nejsou, ale vozidla by neměla ubývat, protože za chvíli opravdu nebude čím jezdit ...

  Komentář ze dne: 09.05.2007 08:31:33     Reagovat
  Autor: [PjP] - PjP (pjp@pjp.cz)
  Titulek: Re: Re: Neviděl bych to tak tragicky
  Podle jiste zde probehle diskuze mam obavy, ze v pripade nekterych/nektere trati/trate se nedobra vize uz i naplnuje/naplnila, kdy se pres ruzne podivne proklamace vlastne prestalo/prestava jezdit prave pro nedostatek vozidel.
  Pavel

  Komentář ze dne: 09.05.2007 10:34:46     Reagovat
  Autor: [P. K.] - P. K. (amater@mails.at)
  Titulek: Pojezd
  Nejvíc mě ovšem dostávají kritici Reginohy tím, když kritizují pojezd těchhle vozidel, kterak se s ním nic neudělalo a jak je to špatné. Cokoliv, co se pustí na české lokální kolejové oranice s vyběhanými, propadlými nebo nedržícími styky, skákat bude. Vyzkoušejte düwag z Mariánek do Varů...

  Komentář ze dne: 09.05.2007 21:40:11     Reagovat
  Autor: [-TM-] - Tomáš Mykl (webmaster@dopravni.net)
  Titulek: Re: Pojezd
  Vzhledem k podvozkům konstrukce Rybák na obou vozidlech se není čemu divit ...

  Komentář ze dne: 09.05.2007 10:49:38     Reagovat
  Autor: [Domažličák] - Domažličák (petrherbrik@centrum.cz)
  Titulek:
  Největší hrobař našich lokálek není regionova, ale kraje a jejich koordinátoři dopravy. Obzvláště Oredo a jejich odnože. To, že ČD si nechávají vyrábět regionovy je logické. Potřebují zmodernizovat park za co nejnižší peníz a vzhledem k železničnělikvidačním snahám některých krajů není a nebude potřeba zvyšovat stavy osobních souprav a už vůbec ne motoráků, který jezdí hlavně na lokálkách. Příznivci železnice, pláčete na špatném hrobě. Kdyby byla poptávka po železnici, mohlo by ČD třeba na Slovensku nakoupit vozy řad 850/1, které by dočasně mohly uspokojit potřeby, ale jelikož není poptávka, logicky nemusí být ani nabídka. A hlavně, buďte rádi za to, co tu ještě je, taky bychom mohli dopadnout jako Slováci. Stačilo by, aby se Oredo rozmohlo do všech krajů, o což se usilovně snaží a leckdes se mu to už podařilo.

  Komentář ze dne: 09.05.2007 11:32:57     Reagovat
  Autor: [Diego] - Diego
  Titulek: Pocet vozidel
  V jednom Zeleznicari jsem cetl, ze na jednai vlane hromady se pripravuje nakup novych vozidel nezavisle trakce pro rychlikovou dopravu. Myslim si, ze do dvou let tu bude prototyp noveho vozidla spolufinancovaneho s EU.

  Komentář ze dne: 09.05.2007 12:34:15     Reagovat
  Autor: [přerovák] - orlík (prerovacik@seznam.cz)
  Titulek: Nedostatek nehrozí
  Tak jsem si schválně spočítal kolik že to máme těch 810. V roce 2006 jich byl celkový počet 531. Ovšem turnusová potřeba byla pouze 418 vozů! No a kam se poděl ten zbytek? Většinou stál po depech čekající na nějakou opravu nebo jako záloha. ČD by měly vynakládat více peněz na údržbu, aby nemusely tyto vozy zbytečně postávat, otázkou však zůstává kde by je vzaly. Takže o početním nedostatku nemůže být řeč, spíš se jedná o pomalost dílenských oprav nebo o neschopnost kompetentních lidí, kteří by případně měli předisponovat vozy mezi jednotlivými depy.

  Komentář ze dne: 09.05.2007 15:40:51     Reagovat
  Autor: [-FN-] - František Nyklíček (frantanyklicek@volny.cz)
  Titulek:
  Mně přijde jako daleko větší hrozba pro lokálky skutečnost, že v dohledné době nebudou k dispozici nízkokapacitní vozidla pro cca 50 osob. Staré 810, které mimochodem už teď nevyhovují z hlediska úspor ve srovnání s autobusy, zhruba za 10 let dožijí. Na spoje, jimiž jezdí kolem 10 cestujících, se nevyplatí nasazovat 814+914, natožpak 814+014+814. Nová vozidla tohoto typu se dnes nevyrábějí a získání 100 cestujcích na spoj je v dohledné době na většině místních tratí nereálné. Nebude potom divu, budou-li ČD tato kapacitnější vozidla nasazovat místo doživších 850, za něž dosud také není náhrada. Jinak nasazování souprav s lokomotivou je sice nehospodárné, ale pokud Regionova nemá lépe rozložený pohon pro adhezi, myslím že bude rozdíl poměrně malý, anebo bude alespoň možné v některých případech zkrátit jízdní doby.

  Komentář ze dne: 10.05.2007 10:47:33     Reagovat
  Autor: [Kubrt] - Martin Keppert (martin.keppert@material.ntnu.no)
  Titulek: Re:
  To je jednoduché, prostě se budete muset konečně smířit s tím, že 10 nebo 20 lidí se vlakem nikde nevozí a brzo ani v ČR nebude, proto takové vozidlo (s reálnou kapacitou cca 40 lidí jako dnes 810) není a nebude potřeba.

  Komentář ze dne: 10.05.2007 11:25:24     Reagovat
  Autor: [-FN-] - František Nyklíček (frantanyklicek@volny.cz)
  Titulek: Re: Re:
  "Konečně budu muset"? Já nebudu MUSET. I když bude dobré se připravit na to, že to přijde. Ano, 20 lidí se vlakem nevozí, ale to je právě z toho důvodu, že na to nejsou vozidla. Vozidla nejsou proto, že není poptávka. Poptávka není proto, že nejsou rovnoměrně nastavené podmínky, a také proto, že železniční vozidla mají příliš dlouhou trvanlivost, což se nehodí modle rostoucí ekonomiky, a možná ještě z jiných důvodů. Pokud nebude vůle toto změnit, pak nám nezbyde, než tyto vlaky oželet. Ale říkat přitom "konečně"...

  Komentář ze dne: 10.05.2007 13:37:50     Reagovat
  Autor: [Kubrt] - Martin Keppert (martin.keppert@material.ntnu.no)
  Titulek: Re: Re: Re:
  Odpověděl jste si sámn, není poptávka po takových mikrovlacích. Dále viz reakce na Tomáše Mykla.

  Komentář ze dne: 10.05.2007 12:53:41     Reagovat
  Autor: [-TM-] - Tomáš Mykl (webmaster@dopravni.net)
  Titulek: Re: Re:
  Ale s tím se smířit odmítám! Takový paušální názor je velmi zavádějící a špatný, navíc na mnohých místech může být i ekonomicky až sebevražedný. Ony opravdu existují jiná kriteria než jen zprůměrované statistické tabulky, pohled na mapu 1:100.000 a případné projetí tratě 2x za život ...

  Komentář ze dne: 10.05.2007 13:36:14     Reagovat
  Autor: [Kubrt] - Martin Keppert (martin.keppert@material.ntnu.no)
  Titulek: Re: Re: Re:
  Tady nejde o nějaká kritéria nebo osobní názory, tady jde o realitu. Ukažte mi zemi na světě, kde se produkují a provozují železniční vozidla pro několik málo desítek osob, kde se investuje do tratí pro výlučný provoz sólo dvounápravových motoráků s kapacitou 50 cestujících.

  V posledních 10 letrech probíhá v západní Evropě renesance osobní železniční dopravy, investují se ohromné sumy do nových vozidel, ale nepozoroval jsem, že by někdo kupoval sólo motoráky pro zastávkové vlaky. Jak říkám, nejde o naše individuální názory a emoce, ale o realitu.

  Komentář ze dne: 10.05.2007 15:23:50     Reagovat
  Autor: [PjP] - PjP (pjp@pjp.cz)
  Titulek: Re: Re: Re: Re:
  Ja nevim, k cemu ten web je, kdyz lidi si to tam nedokazi/nechteji najit a proto radsi vymejslej jakesi divne pseudoteorie a jeste to svadeji na "zapadni Evropu". By si tam mohli aspon udelat vylet, ale mino tzv. "poznavaci" zajezdy podivnych cestovek.
  Takze jeden takovy pekny odkaz - http://www.akn.de/front_content.php?idcatart=68&am p;lang=1. Tohle tu v okoli HH jezdi v intervalu 20 minut po "lokalkach", ktere jsou odhadam min 50% dvoukolejne a vedene tak, ze by jim ledasjaka CZ "hlavni" regionalka mohla zavidet. A jezdi v sole a rozhodne cestujici nevypadavaji za jizdy ze dveri. Ostatne i ten intervval 20ti minut je sice vetsinu dne, ale nikdy ne kratsi, akorat obcas sprahnou dve jednotky. A techto "werku" zde jezdi vic, nez talentu ci desir, teda aspon co jsem tu na severu DE mel moznost zatim videt.
  Takze, co to je ta "Vase" realita ? Zase jakysi podivny "odporny" subjektivni nazor bez znalosti "zapadni Evropy" reality ?
  Ach jo ...
  Pavel

  Komentář ze dne: 10.05.2007 16:21:39     Reagovat
  Autor: [Kubrt] - Martin Keppert (martin.keppert@material.ntnu.no)
  Titulek: Re: Re: Re: Re: Re:
  Kouknul jsem na odkaz a našel dvoudílnou příměstskou jednotku s kapacitou 96 sedících cestujících. OK. Nevím ale, proč mi jí posíláš, proti takovýmhle vlakům jsem nic nenamítal ani nepopírám jejich existenci. Já se pídím po železničním vozidle pro 10-30 cestujících, po kterém tu pláče pan Nyklíček, na to jsem zvědav. (to je to, co - podle mého názoru - nikdo neporovzuje).

  Co se týká mých zkušeností ze západu: nejprve si zjisti fakta o mé osobě a pak posuzuj, z jakých "podivných poznávacích zájezdů" čerpám...

  Komentář ze dne: 10.05.2007 19:03:27     Reagovat
  Autor: [PjP] - PjP (pjp@pjp.cz)
  Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
  K tomu poslednimu odstavci napodobne, napodobne.
  A co se tyce 20-30 lidi na spoj, to ze na to mam 96 mistnou pikslu prece neznamena, ze tam tolik lidi jezdi, ne ? A Pri pri pruzkum DE jsem zatim nikde nepotkal takhle malou krabici, v tomto smeru vcelku souhlasim s tim, ze bud neni potreba (filozofie provozovatele a prislusne technicke vybaveni stroju), nebo proste nejsou, no ...
  Pavel

  Komentář ze dne: 10.05.2007 16:09:02     Reagovat
  Autor: [-TM-] - Tomáš Mykl (webmaster@dopravni.net)
  Titulek: Re: Re: Re: Re:
  Myslím, že jde o individuální názory a emoce, protože si docela dobře dokážu představit velmi frekventovanou nákladní trať, kde mezi náklady sem tam projede motoráček s 20 cestujícími a vyjde to ekonomicky daleko levněji jak ona obligátní oblíbená náhrada vlaku údajně souběžně jedoucím busem. A že takové tratě v CZ neexistují? Sám jich znám několik ...
  A navíc to, že někde DNES jezdí 20 lidí neznamená, že za 5 let tam těch lidí nebude ve vlaku třeba 100. I takové případy existují a vím o tratích s takovým (a větším potenciálem nárůstu) a to tam mám podle této rádoby ekonomické teorie tahat několik let kapacitní jednotky vozící vzduch? Nezapomínejte prosím, že existují i přiznivci železnice, kteří si umí ekonomiku provozu spočítat a vědí do čeho jdou (navzdory "světovým" poučkám, že to tak nejde ) :-)))

  Komentář ze dne: 10.05.2007 16:26:10     Reagovat
  Autor: [Kubrt] - Martin Keppert (martin.keppert@material.ntnu.no)
  Titulek: Re: Re: Re: Re: Re:
  Frekventovanou nákladní trať s občasným motoráčkem taky znám, to je vpořádku. Myslím, že nemá smysl se tu hádat, každý máme svůj názor, o něco opřený a teď můžeme jen sledovat, jak to dopadne :o) Já zatím sleduju, že motoráčky pro 10-30 lidí nikdo neprodukuje a z toho mi vyplývá jakási opora pro můj názor na směřování železnice, toť vše.

  Komentář ze dne: 10.05.2007 17:39:10     Reagovat
  Autor: [přerovák] - orlík (prerovacik@seznam.cz)
  Titulek: Re: Re:
  To není zas až tak pravda, že se 10-20 lidí v Evropě nikde nevozí. Jel jsem osobním vlakem z Innsbrucku do Otzalu. Ten vlak tvořily 3 vozy cityshutle(ne ty dvoupatrové co jezdí v okolí Vídně) a jelo v něm pouhopouhých 18 lidí. Odtud jsem pak cestoval do Bregenzu a v našem voze cestovalo asi 20 lidí z 66. Takže vytíženost taky nic moc. Možná to bylo tím, že byla neděle a že v horách nebylo zrovna pěkně. Dalším příkladem by mohla být italská trať Lamezia Terme Centrale- Catanzaro-Reggio di Calabria. Tam mimo jiné taky jezdí motoráky typu ALN 668 s kapacitou 68 míst. Občas jezdí plné občas v nich jede 5 lidí. Nebo tam taky jezdí soupravy s lok D 345/445 s třemi vozy. Párkrát jsem tak jel a nebylo vyjímkou, že v celém vlaku s kapacitou 180 lidí jich tam jelo 20-30. Samozřejmě takhle "hodně" vytížených vlaků najdete v Evropě spoustu a přece jezdí, tak proč by nemohly i u nás. A taky nechápu proč se dost lidí dávat Z.Evropu za vzor. To je tam všechno tak ideální? To nemůžeme mít něco vlastního, všechno musíme přebírat ze zahraničí jenom proto, že oni to tak taky dělají, tak proč my bychom měli být vyjímkou?

  Komentář ze dne: 11.05.2007 08:05:06     Reagovat
  Autor: [Kubrt] - Martin Keppert (martin.keppert@material.ntnu.no)
  Titulek: Re: Re: Re:
  Samozřejmě že všude jezdí některé valky vytížené lépe a některé hůře, to je normální v závislosti na časové poloze, vzdálenosti od "výživného" konce trati, počasí, roční době atd. Tady ta debata se rozvinula proto, že tu byla poptávána malá vozidla, která by nahradila 810 na nejméně vytížených tratích a já na to reagoval tak, že taková vozidla se dnes nekupují. V ČR dnes jezdí vlaky na spoustě tratí, které by bez existence 810 už nebyly v osobní dopravě provozovány.

  Co se týká "inspirace západem". V mém příspěvku nejde o nějaké opičení a touze zavádět vše jak "venku". Pouze se snažím vnímat, jak to chodí tam a jak u nás a proč u nás to je, nebo by mělo být, jinak. Proč by zrovna u nás měly být vyvíjeny a nakupovány nástupci vozidel 810, regionální motoráčky pro 40 lidí maximálně, po kterých volá autor článku a někteří diskutující?

  Komentář ze dne: 11.05.2007 09:01:04     Reagovat
  Autor: [PjP] - PjP (pjp@pjp.cz)
  Titulek: Re: Re: Re: Re:
  Ale tenhle Vas postov nezaroven nezduvodnuje proc by nemeli.
  A nez zacnete operovat s masivnim rusenim "lokalek" na tom zapade a jejich nahradou "flexibilni" autobusovou dopravou. Tak Vam doporucuji a vrele si zjistit dve veci - zpusob stavby nekterych trati a jejich puvodni a v podstate jedinne vyuziti a dale aspon rok rueni tehto trati. Posleze mozna dojdete k tomu, ze ten to argument je v dane dobe a v dane lokalite (CZ) totiz uplne mimo misu a to komplet. To je jen argumentace necim, absolutne bez znalosti reality, to saame plati o zpusobu integrace kolejove dopravy do VHD a i s toho nasledne vyplivaji potrebne kapacity vozidel. Bo to co je v ramci teto "dogmy" predvadeno v CZ, je jednim slovem zhovadilost.
  Pavel

  Komentář ze dne: 11.05.2007 09:42:53     Reagovat
  Autor: [Kubrt] - Martin Keppert (martin.keppert@material.ntnu.no)
  Titulek: Re: Re: Re: Re: Re:
  Tuhle debatu bych asi uzavřel konstatováním, že osobní doprava na jednotlivých tratích uhájí své místo na slunci jen tak, že ji bude využívat nepominutelné množství cestujících a pokud bude hrozit její zánik, že se za ní uživatelé postaví a vybojujou si jí zpět. Takové příklady známe i z ČR. Nechť se ukáže, o které tratě mají místí a jejich volení zastupitelé zájem. To nakonec rozhodne, ne naše debaty.

  Komentář ze dne: 11.05.2007 10:27:16     Reagovat
  Autor: [PjP] - PjP (pjp@pjp.cz)
  Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
  Ano, mam vazne obavy, ze s timto lze pouze souhlasit :-(
  Na druhou stranu, neni to zrovna potesujici konstatovani ci zjisteni, protoze i boj jednou omrzi a pak nastoupi IGK, bo to je jistota. Nejake ZDO vydane na pospas nejakym "integratorum" a "koordinatorum" s jejich neschopnosti verohodne zduvodnit sve kroky a jakousi "koncepci" ? Pak se nelze divit. A co se tyce "lobbing" za tyto trate, kdo ? KDS ? Viamont ? ZD ? Krapet malo mam obavy, CD jaksi automaticky nezminuji ...
  Pavel

  Komentář ze dne: 11.05.2007 11:35:54     Reagovat
  Autor: [Kubrt] - Martin Keppert (martin.keppert@material.ntnu.no)
  Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
  Ad lobbing... nejlepší lobbing je využívání toho kterého vlaku. Za vlak vezoucí 5 lidí se lobuje těžko, za vlak vezoucí 30 lidí už to jde o poznání lépe. Také 30 lidí je víc slyšet než 5. Co se týká lobbingu ze strany různých organizací. ten zůstane bez ohlasu, pokud nebude "podpořen zdola" - ze strany obcí, občanů a to nejen formálně, ale i fakticky. Ukázkový příklad Železnice Desná. Tam obce vlak chtějí, investují do nových zastávek, objednávají si vlaky v použitelném intervalu (ne tři denně, ty si své cestující budou hledat jen těžko a ti přejdou do aut), lidi jezdí. Zkrátka za určitých podmínek - hustota osídlení, trasování, poloha zastávek - má železnice co nabídnout a může úspěšně fungovat.

  Komentář ze dne: 11.05.2007 12:27:57     Reagovat
  Autor: [PjP] - PjP (pjp@pjp.cz)
  Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
  ... a treba i Doupovska draha, ci trat 063 nebo na Moldavu, ze ... :-/
  Ano, priklady tahnou, dobrymi se pochlubme a nejlepe si je i privlastneme a ty ostatni proste radsi ignorujme, no proste neni, nebo Vy jste snad neco slysel, videl, kdy, kde .... ?
  Fascinuje me Vas zpusob obhajoby Vasech tezi, asi by jste se mel dat na politiku. Bez urazky.
  Pavel

  Komentář ze dne: 11.05.2007 12:43:57     Reagovat
  Autor: [Kubrt] - Martin Keppert (martin.keppert@material.ntnu.no)
  Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
  Já si nic nepřivlastňuju, jen dávám najevo, jak si myslím, že má vypadat funkční železnice. Víkendové a rekreační aktivity na vyjmenovaných tratích jsou fajn, ale obávám se, že dlouhodobější perspektivu májí tursitické tratě ve vyloženě atraktivních regionech (JHMD, Moldava, Vejprty, Šumava, beskydy). Taky bez urážky. Ale to jsme zase na začátku, to nemá cenu opakovat, každý zkrátka vidíme smysl železnice někde jinde a jen čas ukáže, jak to dopadne.

  Co se týká politiky: díky za poklonu, snažím se své názory obhajovat a argumentovat, místo prostých tvrzení. To je špatně?

  Komentář ze dne: 11.05.2007 13:37:14     Reagovat
  Autor: [arj] - arj (arj@centrum.cz)
  Titulek: Re: Lobbying + kopírování "Západu"
  Omlouvám se, že Vám skáču do hovoru (docela hezky se rozvinul).

  Lobbying docela dobře funguje i na českých železnicích - stačí se podívat na aktuální situaci v Praze a na reálné výhledy do blízkého budoucna. Nejlépe se lobuje, když se jich spojí víc - což v daném případě jsou obce (významnější) + občané (velká skupina) + stavbaři ... takže dosáhnout toho, aby byly uvolněny miliardy na "Nové spojení" nebo třeba "Brněnský přesun" je daleko jednodušší, než aby si trať přes Horní Dolní (konkrétní obec si vyberte z poloviny článků na tomto webu) uchovala aspoň nějaké spoje.
  Upozorňuji, to není můj názor, ale závěr plodné a úspěšné diskuse na skoro nejvyšší úrovni

  Jinak ze "Západu" si vzor brát nemusíme, můžeme jít svojí vlastní cestou. Přesto se "Západu" nevyhneme, protože rozpočet České republiky už dávno není jen český - respektive není to jen česká záležitost. Jeho vyrovnanost (= hlavně výši a smysluplnost výdajů) sleduje jednak EU (kvůli celkovému hodnocení evropského hospodářství + kvůli připravovanému vstupu do eura), jednak World Bank + MMF. A podle kriterií WB/MMF jsou železnice v ČR jedny z nejhorších ve "východní" Evropě ... naopak na špici je Pobaltí. Tam už sice jako občan vlakem skoro nikam nedojedete, ale z baltských přístavů jezdí denně stovky-tisíce vagonů do Ruska a opačně. Takže ČD si mohou půjčit od železniční leasingovky a potřebují garanci státu; železnice pobaltských států si mohou půjčit od komerčních bank a na "ručení" jim stačí výpis předávek vozů s RŽD.

  A ještě jeden dotaz na Pavla: Kolik z těch "muzeálních" nebo "turistických" vlaků jezdí po tratích v majetku německého státu a kolik jich jezdí po vlastních kolejích? Aspoň z těch, na kterých já jsem byl, byla většina zrušené státní tratě, které nějaký šotoušský spolek odkoupil místo šrotu, hodně na nich makal a nyní tam jezdí o letních víkendech s parní mašinkou. Naopak na hlavní státní tratě se s parní mašinou už skoro nedá vjet. Ale třeba nemám úplné informace, já o situaci v Německu vím spíš od britských a beneluxských šotoušů, které s nápady na parní vlaky hnali rychlým krokem

  Komentář ze dne: 11.05.2007 13:58:54     Reagovat
  Autor: [PjP] - PjP (pjp@pjp.cz)
  Titulek: Re: Re: Lobbying + kopírování "Západu"
  No, otazka zni, proc by v nekterych pripadech meli neco odkupovat, kdyz ve "West Germany" nikdy nektere trate neprestali byt soukrome ? A dalsi trate prevzali po statnich zeleznicich, to je fakt. A taky je fakt, ze parni lokotky jezdi po DB Netz, proc by nejezdili ? Jen se s nimi pravdepodobne jako nahodny "sotous" proste nesvezete a ani nebudete tusit, ze nekde neco jede, pokud to nahodou nepotkate, cim to ? A taky je fakt, ze prislusne spolky zpravidla spolupracuji s majitelem "koleji" a v soucinosti s nim tyto parni jizdy provozuji, to je taky fakt. Takze v cem se to vlastne lisi od CZ ? Nejak ted nechapu smysl teto poznamky ...
  Pavel

  Komentář ze dne: 11.05.2007 14:03:53     Reagovat
  Autor: [PjP] - PjP (pjp@pjp.cz)
  Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
  Me nevadi, ze obhajujete sve Teze,to dneska dela malokdo, ale trosku styl.
  Proc ? Protoze na tu Vasi posledni poznamku zase muzu reagovat - proc ZD museli zachtranovat obce ? A JHMD "jakysi" soukromnik ? Kdyz to ma takovy "turisticky" potencial, jakto ze to neudelal "kraj" (tehdy nebyl, tak :okres: ci primo stat ?) A proc Moldavska trat, je neustale pod "hrozbou" zastaveni provozu, podle vyjadreni prislusnych "zachrancu" turistiky, kdyz i podle Vas ma turisticky potencial ? Dalsi co me takhle napada je JD, neboli zubacka do Korenova, nebo to uz zaniklo vedeni o jejich peripetiich devadesatych let ve viru casu ?
  Ano, kazdy mame subjektivni nazor na ledasco a nekteri si mysli (to neberte osobne), ze ten jejich dokonaly, je treba vnutit tem nedokonalym okolo sebe ...
  Pavel

  Komentář ze dne: 11.05.2007 14:42:58     Reagovat
  Autor: [Kubrt] - Martin Keppert (martin.keppert@material.ntnu.no)
  Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
  Obce se angažují, protože jsou nejblíže, doprava se jich dotýká bezprostředně. Okres nebo dnes kraj už nemá tak těsný kontakt s lidmi, o ministerstvech nehovoře. Myslím, že je naprosto logické, když iniciativa ohledně regionálních železnic vychází od obcí nebo mikroregionů. Co se týká Moldavy, je tam dnes vpodstatě zaveden rekreační provoz. Co se týká tlaku na jeho zastavení - nevím, kdo se snaží, kdo jí chce úplně odepsat, třeba můžete něco naznačit.

  Diskuze je výměna a tříbení názorů. Pokud je někdo přesvědčen, že jeho názor je správný, je přece normální, že se ho snaží obhájit. Pokud někdo není schopen obhajovat a vysvětlovat svůj názor, je zoufalec a musí být zticha. Schválně si všimněte, používám vidu nedokonavého (obhajovat) místo dokonavého obhájit. Tím chci naznačit, že během diskuze není nutné trvat na svém celou dobu, ale rozumný člověk je schopen určitého myšlenkového vývoje. To není ukázka slabosti, ale schopnosti reflexe pod vlivem názorů ostatních účastníků. Ideální diskuze by měla skončit naprostým konsenzem všech diskutujících :o))

  Komentář ze dne: 11.05.2007 19:06:46     Reagovat
  Autor: [PjP] - PjP (pjp@pjp.cz)
  Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
  Takze zase muj oblibeny odkaz z webu, hold je to muj takovy proste sport - http://www.zelpage.cz/zpravy/3702?PHPSESSID=981c
  Posledni odstavec je zajimavy - http://web.quick.cz/moldava-draha/frame_historie.h tm
  A jeden text co me zaujal - http://web.quick.cz/moldava-draha/pages/page_akt.h tm
  ale uznavam, jedna se o texty zaujate, nepratelske a jine.
  Ostatne me s nekterych akci 90tych let prijde, ze se ceske urednictvo poucilo, protoze tehdy doslo taky k nekterym odstavenim a na zaklade moudreho rozhodnuti uredniku zavreni trati, ale po te, co se na ne pripustili jiny dopravci, tak najednou se provoz nejen obnovil, ale dochazi i, si myslim, k zvelebovani drahy a proto je treba tomuto fenomenu v raci boje proti zpochybnovani moudrosti a kvalifikovanosti pro vedeni CZ za kazdou cenu zabranit opakovanim podobnych nezadoucich udalosti a akci ... :-/
  No, je videt, ze poucky mate nastudovany dobre, ostatne jedna pravi, ze neni dulezite jak se diskuze vyviji, ale dulezite je mit posledni slovo, bo v tu chvili je evidentni, ze protivniku dosli argumenty a zbabele to vzdal a tudiz "moralni" vitezstvi je jasne. Takze me se v teto diskuzi pokracovat nechce, protoze Vy s timto stylem nemate sanci me presvedcit, stejne jako ja nemam sanci presvedcit Vas, s ohledem na Vase presvedceni a tudiz tuto diskuzi zbabele vzdavam a Vam prenechavam moralni vitezstvi. sice bych tu mohl chvliku rozpatlavat "Moudrejsi ustoupi", ale me to za to nestoji.
  Ostatne na webu se da najit veci, az jeden neveri ...
  Preji prijemni zbytek dne.
  Pavel

  Komentář ze dne: 11.05.2007 14:29:40     Reagovat
  Autor: [přerovák] - orlík (prerovacik@seznam.cz)
  Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
  Bohužel se ukazuje, že je úplně jedno zda se uživatelé za železnici postaví nebo ne, ať jezdí vlaky plné nebo prázdné, vždy rozhodnou úředníci podle jejich zvůle a na názor jiných neberou ohledy. Oni tzotiž mají tu moc rozhodovat. Viz. marné snahy a protesty starostů na několika regionálních tratích, které jistě všichni už známe. Takže krajští úředníci mohou s ledovým klidem vzkázat nespokojeným občanům asi toto: Podepisujte si petice, pořádejte schůzky, žadoňte si třeba na ministerstvu, ale stejně vám to nic nepomůže protože nakonec vždy rozhodneme my!

  Komentář ze dne: 11.05.2007 14:45:00     Reagovat
  Autor: [Kubrt] - Martin Keppert (martin.keppert@material.ntnu.no)
  Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
  To není pravda, byly tu vyjmenovány úspěšné iniciativy.

  Komentář ze dne: 11.05.2007 15:04:21     Reagovat
  Autor: [přerovák] - orlík (prerovacik@seznam.cz)
  Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
  Ale ano, je pravda, že po povodních v roce 1997 byly naštěstí zachráněny železnice Do kout a do Vrbna díky iniciativě spolků obcí. Ale to je 10 let. Od té doby se jaksi nic podobného nepovedlo(nebo o tom nevím, jestli víte tak napište) a zejména v Ústeckém kraji je veškerá iniciativa obcí házena přímo do koše.

  Komentář ze dne: 09.05.2007 17:00:22     Reagovat
  Autor: [vikijous] - Vikijous (vikijous@post.cz)
  Titulek: Já bych to tak černě neviděl
  Je třeba si uvědomit, že ČD nejsou "Spolek pro záchranu šukafonů", ale akciová společnost. Pokud se budou dál objevovat výberové řízení, na provozování jednotlivých tratí, tak s 810 natož 850 toho moc nevyhrají.
  Na tyto rekonstrukce navíc dostávakí peníze od "státu (EU?)" v rámci obnovy vozového parku.
  Upřímě řečeno radši budu jezdit v "moderní" 814 než v šukafonu, do kterého se čím dál víc zakousává zub času :-(

  Komentář ze dne: 09.05.2007 17:06:01     Reagovat
  Autor: [vikijous] - Vikijous (vikijous@post.cz)
  Titulek: Re: Já bych to tak černě neviděl
  Ještě bych zapomě: Na káčku v diskuzi o šotouších http://www.k-report.net/discus/message s/28/123089.html jsem objevil fáze diskuze o vozidlech:
  u 814 jsme teď ve fázi 5):
  5) Fáze zklidnění, začínají se objevovat příspěvky o dislokaci a pohybu, a fundované návrhy na rekonstrukci (např. dveří od hajzlu). Stále všechno špatně.
  a u řady 810 ve fázi 7):
  7) Prosakují informace o počínajím rušení. Všechno je samozřejmě špatně, dráhy se zbavují kvalitní, spolehlivé a vyzkoušené řady bez adekvátní náhrady, další návrhy na rekonstrukci.

  Komentář ze dne: 09.05.2007 18:50:28     Reagovat
  Autor: [-TM-] - Tomáš Mykl (webmaster@dopravni.net)
  Titulek: Re: Já bych to tak černě neviděl
  No myslím si, že tady se jedná o zásadní nepochopení myšlenky článku. Autor zde nelamentuje nad "novotami" Regionovy, ale upozorňuje, že nedochází k nárůstu vozového parku, ani k jeho stagnaci, ale že nově dodávané Regionovy nahrazují v provozu vozidla řad 83x a 85x, díky čemu dochází ke snižování počtu provozních motorových vozů a hrozí analogie ke kritickému nedostatku nákladních vozů, kdy se domněle nadbytečné vozy sešrotovaly a nyní, ikdyby zakázky byly není čím odvézt ...
  Já osobně článek hodnotím jako vysoce nadprůměrný, který se snaží ukázat pravý stav věci a jako člověk podnikající v železniční dopravě velmi hodnotím jeho prozíravost.

  Komentář ze dne: 09.05.2007 20:57:46     Reagovat
  Autor: [vikijous] - Vikijous (vikijous@post.cz)
  Titulek: Re: Re: Já bych to tak černě neviděl
  Když to vezmu po řadách:
  830/1...turnus 4ks, 850...turnus 6ks, 851...turnus 8ks
  To chceš říct, že 100ks krabiček(v jakémkoliv stavu) není schopno nahradit 18ks 83x a 85x.
  A i kdyby nebylo, tak kde na tu náhradu vzít a nekrást?

  Komentář ze dne: 10.05.2007 12:46:21     Reagovat
  Autor: [-TM-] - Tomáš Mykl (webmaster@dopravni.net)
  Titulek: Re: Re: Re: Já bych to tak černě neviděl
  No, oni je to podstatně složitější, stačí se trochu podívat do dep, nasazení vozidel a oběhů a lze zjistit, že v mnoha krajích dochází k přeskupování vozidel, radikálním změnám oběhů a pod., takže sečíst 1+1 tak jednoduše nejde. Jediným důsledkem je to, že pokud potřebuji někde vozidlo například na výkon, který si potřebuji objednat nad rámec pravidelných turnusů a oběhů, často jej není kde vzít. Nemám čas, ani chuť pátrat po tom, jestli je to způsobeno extrémním bordelem na ČD nebo tím, že je někde zakonzervována strategická válečná zásoba vozidel, já jen z pozice svého zaměstnání usuzuji na Regionovizaci.
  Musíme si uvědomit, že vozidla budou pořád potřeba a ikdyž objednatelem regionální dopravy nebude kraj, mohou (a časem budou muset) jím být i jiné subjekty.

  Komentář ze dne: 10.05.2007 11:38:36     Reagovat
  Autor: [-FN-] - František Nyklíček (frantanyklicek@volny.cz)
  Titulek: Re: Re: Já bych to tak černě neviděl
  To ano, na druhou stranu ví někdo, jaká životnost zbývá současným vozům řady 810? Ony by možná došly zanedlouho tak jako tak, i když vyrobením jednoho ze dvou se proces částečně urychluje - ono je celkem jedno, když 814+914 nahradí 810+010, nebo 814+014+814 nahradí 810+010+810, ovšem spoje se sólo 810 budou tímto omezeny.

  Komentář ze dne: 09.05.2007 21:15:20     Reagovat
  Autor: [7Tr4] - Dominik Šipr (domca3197@centrum.cz)
  Titulek:
  Je to brutus, rozhodně Regyjokurva není žádná náhrada za řadu 830 a už vůbec ne 850. Je to kraxna, samá elektronika, která páchá více škody než užitku (hlavně ty dveře u WC). Pokud by tedy někde jezdila, dobře, ale jako náhrada za řadu 810 na nevhodných výkonech a ne na jiných.

  Komentář ze dne: 10.05.2007 13:05:24     Reagovat
  Autor: [-TM-] - Tomáš Mykl (webmaster@dopravni.net)
  Titulek: Re:
  Každý má právo na svůj názor, ale toto bych si nedovolil napsat ani po naexvypité flašce rumu :-(

  Komentář ze dne: 10.05.2007 21:51:09     Reagovat
  Autor: [Sergei] - Petr Malinovský (petr.malinovsky@mhdfoto.info)
  Titulek: Re:
  Super, nejdem se vozit v dobytčácích?! Vždyť elektronika na dráhu nepatří, přece nechceme být zhýčkaní jako autobusáci, že! Myslím, že tohle není úplně nejsprávnější přístup.

  Komentář ze dne: 09.05.2007 21:51:33     Reagovat
  Autor: [PjP] - PjP (pjp@pjp.cz)
  Titulek:
  Kdyz se tu tak brble o absenci moznosti nakupu novych vozidel, ze prej nejsou. Tak jsem si tak vzpomel na polaky, teda pokud pominu nemeckou produkci a tak jsem neco i nasel:
  http://www.pesa.pl/php/
  Konkretne tento pristroj - http://www.pesa.pl/php/index_pl.php?id_artykul=115 9&%20a=1&%20id_sesja=0
  Nemam v umysl resit neci domenky o technicke ci vyrobni urovni tohoto stroje, stejne jako s tim nemam nejmensi skusenost. Ale jen, ze by se mozna i nahrady nasli za stavajici stroje/rady, jen by to mozna chtelo hledat ...
  Pavel

  Komentář ze dne: 10.05.2007 09:54:14     Reagovat
  Autor: [arj] - arj (arj@centrum.cz)
  Titulek: Re: jen by to mozna chtelo hledat ...
  Na propagačních fotkách to vypadá dobře. Akorát mám pocit, že "fotky" vozidel č.1 (solo motor) + 3 (solo elektrický vláček) jsou jen fotomontáže či architektské studie než skutečně vyráběná vozidla.

  Jenže ten problém nestojí v tom, zda si vybrat Desiro za 3,5-4 mega € nebo polský stroj za 3,2-3,5 mega € (předpokládám, že jeho cena se bude pohybovat nkde na této úrovni). Situace Českých drah je taková, že mají úkol zmodernizovat svůj park a přitom se pohybovat v ceně pod 1 M€ za kus - protože na víc nemají ani vlastní peníze ani nedostanou víc ze státní podpory.

  Jinak je tady ještě jeden problém - nejasná koncepce kdo a za jakých podmínek bude provozovat regionální dopravu v budoucnosti. Otázky zní třeba:
  - budou výběrová řízení na všechny krajské tratě jako celek nebo se budou přidělovat po jedné-dvou?
  - bude si muset dopravce přivézt svoje vlastní vozidla (jako v CZ dosud ve většině případů) nebo politickým rozhodnutím na něj bude převedeno to, co tam dnes jezdí (jako v případě Šumperska a okolí Bratislavy) nebo vozidla zajistí krajský úřad a budou součástí tendru (jako ve Francii, Holandsku)?
  - bude někdy fungovat "trh se železničními vozidly" - jako od okamžiku privatizace v GB? Ten je ovšem ve srovnání s trhem všech ostatních dopravních prostředků (od leasingu osobních aut až po wet-leasingy letadel) šíleně předražený.

  Komentář ze dne: 10.05.2007 12:59:49     Reagovat
  Autor: [-TM-] - Tomáš Mykl (webmaster@dopravni.net)
  Titulek: Re: Re: jen by to mozna chtelo hledat ...
  Ano, s tím lze jedině souhlasit. Jenže to se jedná o koncepci, která momentálně nikoho nezajímá, protože v současné době mám pocit, že má naprostou prioritu přesvědčování obcí o zbytečnosti kolejové trasy, která leží na jejich území, popřípadě o naprosté nezbytnosti nalít miliardy kubíků betonu do koridorů, čímž se podaří zkrátit cestu z Prahy do Ostravy o neuvěřitelných 6 minut ...

  Komentář ze dne: 10.05.2007 18:16:15     Reagovat
  Autor: [vikijous] - Vikijous (vikijous@post.cz)
  Titulek: Re: Re: Re: jen by to mozna chtelo hledat ...
  Idkyž to už moc nesouvisí s regiošuky, tak si neodpustím malá rýpnutí:
  1) to ty miliardy měli dát do dálnic, čímž by se určítě snížila jízdní doba z Prahy do Ostravy o více než 6 minut....
  2) kde se vzala to těch "bájných" 6 mitut. ať počítám jak počítám nějak se při porovnávání podobných spojů před 5 lety a dnes tak mi to číslo vychází poněkud vyšší:
  1989 - 4:37
  2001 - 4:33
  2007 - 3:42

  Komentář ze dne: 23.08.2010 04:16:19     Reagovat
  Autor: [xhming] - xhming (xhming63@gmail.com)
  Titulek:
  y can be a perfect g chanel neCklaces replica y can be a perfect g pandora bAngles for cheap y can be a perfect g bvlgari earring oNline y can be a perfect g l inks of london neckLaces y can be a perfect g links of london whoLesale y can be a perfect g tiffany earringS y can be a perfect g gucci jewElry for cheap y can be a perfect g cartier Earrings y can be a perfect g replica bvlgari necklAce

  Komentář ze dne: 18.11.2010 06:54:47     Reagovat
  Autor: [xiaolin] - xiaolin (xiang5905@gmail.com)
  Titulek:

  Komentář ze dne: 24.07.2017 05:38:19     Reagovat
  Autor: [chenyingying] - chenlili (chenmeinvnihao37@gmail.com)
  Titulek: chenlili

  Komentář ze dne: 28.07.2017 07:15:37     Reagovat
  Autor: [chanyuan12] - chanyuan12 (daigege6@gmail.com)
  Titulek:
  chanyuan2017.07.28
  nike air max 1
  < b>chrome hearts online store
  christian louboutin outlet
  cheap uggs outlet,cheap uggs for sale,cheap ugg boots,cheap uggs for kids,cheap uggs for women,cheap uggs bailey bow,cheap uggs china,cheap uggs for men,cheap uggs for girls,cheap uggs boots for women
  ch eap replica watches
  coac h factory outlet
  lebron shoes
  michael kors outlet clearance
  can ada goose outlet
  michael kors outlet store
  co ach outlet online
  coach outlet
  cheap oakley sunglasses
  coach factory outlet
  ferrag amo outlet
  lebro n shoes
  coach outlet
  christian louboutin
  uggs outlet
  adidas nmd runner
  oakley sunglasses sale
  < b>canada goose outlet
  michael kors outlet
  tory burch outlet
  christian louboutin sale
  insty ler
  swaro vski jewellery
  < b>canada goose outlet
  jordan shoes
  cheap oakley sunglasses
  fitflops sale clearance
  < b>swarovski outlet
  g ucci outlet online
  new balance outlet
  mac cosmetics sale
  cheap jordan shoes
  ugg outlet clearance,ugg outlet online clearance,ugg outlet,uggs outlet,ugg outlet store,ugg outlet coupons,ugg outlet boots,ugg outlet online store,ugg outlet sale
  < b>pandora charms sale clearance
  oakley sunglasses wholesale
  foamposite shoes
  michael kors canada
  kobe shoes
  soccer cleats
  adidas outlet
  ferr agamo outlet
  oakley sunglasses
  Komentář ze dne: 10.10.2017 08:50:17     Reagovat
  Autor: [leilei3915] - leilei3915 (linlei3915@hotmail.com)
  Titulek:
  Komentář ze dne: 27.02.2018 02:15:54     Reagovat
  Autor: [zzzzz] - zzzzz (raybanoutlet001@gmail.com)
  Titulek:


  Komentář ze dne: 22.03.2018 01:51:04     Reagovat
  Autor: [chenlinab] - chenlina (chenlina1231@outlook.com)
  Titulek:  Vytvořeno pomocí redakčho systému phpRS  
  Toto je svobodný web. Uveřejněné texty jsou duševním vlastnictvím jejich autorů, kteří odpovídají za jejich obsah. Názory přispěvatelů se nemusí shodovat s názorem redakce.

  RSS feed Bezptičnyj produkt